В Україні бюджетні витрати скоротять більше, ніж передбачалося: куди планують спрямувати зекономлені ресурси.
У бюджетному комітеті Верховної Ради України розглядають можливість додаткового зменшення витрат державного бюджету на 2024 рік на суму 628 млн грн. Зекономлені кошти будуть використані для забезпечення лікування військових, які зазнали поранень. Окрім цього, передбачено також збільшення доходів бюджету.
Про це повідомила голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради Роксолана Підласа ("Слуга народу"). Вона зазначила, що відповідну поправку було внесено до законопроєкту № 11417, який стосується зменшення бюджетних витрат. Цей документ вже пройшов перше читання у Верховній Раді і наразі готується до другого.
"Я внесла пропозицію щодо зменшення витрат на 628 мільйонів гривень у проекті змін до бюджету на 2024 рік. Намагатимусь отримати підтримку комітету, щоб ці кошти були спрямовані на лікування поранених військових", - поділилася Підласа.
За її словами, загальний обсяг витрат державного бюджету планується зменшити більш ніж на 137 мільярдів гривень. Як зазначила представниця "слуги народу", фінансування військового бюджету має здійснюватися виключно за рахунок внутрішніх ресурсів держави, а зменшення витрат на невійськові потреби дозволить звільнити кошти для підтримки Сил оборони.
"У 2024 році частина соціальних витрат загального фонду державного бюджету буде фінансуватися за рахунок внутрішніх ресурсів, оскільки іноземних коштів недостатньо. Під час планування не було чіткої впевненості щодо обсягу цих коштів, тому в рамках законопроєкту № 11417, який доповнює діючий бюджет, перенаправлення невоєнних видатків видається доцільним," - зазначила депутатка.
13 вересня також проведуть засідання бюджетного комітету, на якому розглянуть проект, що передбачає збільшення доходів бюджету 2024 року на 500 мільярдів гривень. Цей документ готують до другого читання.
Відповідно до заяви Ярослава Железняка, заступника голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики від партії "Голос", бюджетний комітет рекомендує внести ряд корективів. Серед запропонованих змін:
Міжнародний валютний фонд затвердив зменшення витрат і введення нових податків в Україні.
Директорка Департаменту комунікацій Міжнародного валютного фонду Джулія Козак підкреслила, що залучення внутрішніх доходів до державного бюджету є вирішальним елементом програми Фонду в Україні. Вона зазначила, що це включає не лише зменшення витрат і введення фінансових обмежень, але й збільшення податкових надходжень. Влада має намір досягти цього через підвищення ставок деяких податків і детінізацію економіки.
Також у МВФ прямо заявляли, що сприймають прогрес у перегляді податкових ставок в Україні як "важливий сигнал". У фонді впевнені: уникнути підвищення податків не вдасться, оскільки Україна має стати самодостатньою у питанні доходів держбюджету.
"Донори очікують, що Україна виконає свою частину роботи і поступово ставатиме самодостатньою. Ми помітили жваву дискусію в українському суспільстві щодо податкових змін, які пропонує уряд. Певне збільшення податкових ставок, на жаль, потрібне", зазначав голова місії МВФ в Україні Гевін Ґрей.
Як повідомляв OBOZ.UA, законопроєкт про масштабне підвищення податків в Україні готують до повторного першого читання. При цьому виникли серйозні складнощі щодо оподаткування прибутків банків.