Як Трамп, але в гіршому варіанті. Як активісти впливали на Джей Ді Венса, щоб він висловив підтримку Україні.
Українські активісти характеризують Венса як розумного, але й амбітного. Тож поки йому вигідна антиукраїнська позиція, він її не змінить
Минулої весни Террі Лоуренс, жителька Огайо, прибула до Вашингтона, щоб виступити на підтримку України у Конгресі. Проте під час однієї з її зустрічей із радником сенатора Джей Ді Венса, вона вийшла зі сльозами на очах.
Хоча Лоуренс не має родинних зв'язків з Україною, її син Ленс, колишній морський піхотинець США, пішов добровольцем після повномасштабного вторгнення та загинув, воюючи за країну. У квітні 2024 року Лоуренс доєдналась до Ukraine Action Summit, де сотні активістів з усіх США приїхали до столиці, щоб переконувати політиків підтримувати Україну.
Венс, якого Дональд Трамп висунув на посаду віцепрезидента, є рішучим критиком підтримки України, проте республіканці, які підтримують Україну, неодноразово намагалися переконати його змінити свою точку зору.
Огайо, де проживає понад 40 тисяч американців українського походження, вважається одним з українських оплотів у США.
Ми провели бесіду з захисниками проукраїнських інтересів у штаті, аби дізнатися про їхній досвід взаємодії з сенатором.
Вони висловили сумнів щодо можливості переконання сенатора і кандидата на пост віцепрезидента від Республіканської партії в підтримці України під час війни, зазначаючи, що не мають уявлення, як це можна здійснити, якщо це взагалі реально.
Петро Фединський, колишній журналіст, що оселився в Клівленді, познайомився з Венсом вперше в 2022 році, коли проходила виборча кампанія.
Серед українських американців в Огайо Венс прославився фразою, що йому "насправді байдуже, що станеться з Україною".
Венс виступає за зупинку підтримки України та ініціює діалог з Росією для завершення конфлікту, готовий при цьому поступитися українськими землями та відмовитися від їхніх прагнень стати частиною НАТО.
З цієї причини Фединський разом з командою однодумців висловив протест проти передвиборчого мітингу Венса, який відбувся в місті Парма, Огайо, де проживає значна кількість українців.
У березні цього року, під час зустрічі з Венсом, Фединський вручив сенатору буклет під назвою "Джей Ді Венс - 9-й президент США (так, саме так - Ред.) з Огайо".
Я висловив йому своє бажання, щоб він став президентом для всіх американців, на що він, звісно, погодився. Потім я розповів йому про своє українське коріння і підкреслив, що ми обидва прагнемо покращення ситуації в Україні.
Проте ми не можемо повністю підтримати його точку зору, оскільки мій особистий та професійний досвід свідчить, що така позиція суттєво ускладнить ситуацію для України, США та всього світу, - зазначив Фединський у Facebook після зустрічі.
Венс усміхнувся, коли його погляд впав на обкладинку брошури. Цей 34-сторінковий памфлет містив відомості про конфлікт між Росією та Україною, а також аргументи на підтримку надання допомоги Україні. У матеріалах була також вказана контактна інформація Фединського, але, за його словами, жоден із співробітників сенатора не зв'язувався з ним, і Венс не зменшив свого негативного ставлення до української допомоги.
Фединський також неодноразово просив Венса зустрітися з українськими американськими виборцями. Фединський згадує, що сенатор давав багато ввічливих обіцянок, але досі ще не зустрівся з українською громадою в Клівленді, Огайо.
Євгенія Немік інформує, що українська громада в Колумбусі також неодноразово намагалася зв'язатися з командою сенатора, запрошуючи Венса на різноманітні українські події. Проте, подібно до українців у Клівленді, вони так і не отримали жодної реакції.
Венс також не звертає уваги на українських шанувальників на міжнародній сцені.
На цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки він відмовився зустрічатися навіть із президентом Володимиром Зеленським. У переписці з блогером і конспірологом Чарльзом Джонсоном Венс зазначив: "Слухай, я навіть не беру дзвінків з України".
Террі Лоуренс підтримала Венса на виборах 2022 року та вирушила на зустріч з його командою з великими сподіваннями.
Вона привезла з собою знімки свого сина, який віддав життя заради захисту України, а також його листи, в яких він розповідав про значення підтримки України для нього особисто.
Для неї справжнім шоком стало знайомство з Ендрю Бейкером, який є радником Венса з питань національної безпеки.
Бейкер відіграє важливу роль у формуванні поглядів сенатора на міжнародну політику, особливо щодо України, згідно з даними американського видання Politico.
Лоуренс прагнула, аби хтось уважно вислухав її та підтримав у важкий час втрати сина. Але коли Бейкер зауважив, що її синові не варто було йти служити в українську армію, Лоуренс розгнівана кинула фотографію сина на стіл і покинула кімнату.
"Вона відчула глибоке обурення через його легковажне ставлення до жорстокості війни та втрати сина", - розповідає Джеффрі Оуенс, який був свідком цієї зустрічі.
"Я б назвав [Бейкера] свого роду рупором Кремля. Він просто повторював російську пропаганду знову і знову",
додає він.
Учасники згадують, що Бейкер звинувачував НАТО у вторгненні Росії і відмовився звинувачувати РФ у будь-чому. Як і сам сенатор Венс, Бейкер неодноразово повторював, що США не можуть продовжувати підтримувати Україну і що війна повинна бути завершена шляхом переговорів США з Росією.
Оуенс висловив припущення, що Бейкер мав значний вплив на створення статті Венса, опублікованої навесні в New York Times, де сенатор зазначав, що Сполучені Штати не здатні виробляти достатню кількість озброєнь для підтримки України.
На зустрічі проукраїнська команда прагнула зробити спільне фото з командою сенатора, що є звичним знаком ввічливості для політиків під час зустрічей з виборцями у їхніх офісах. Проте Бейкер відмовився від цієї пропозиції, зазначивши, що команда сенатора не бажає, аби їх "пов'язували" з проукраїнськими активістами.
Петро Телюк, представник Республіканської партії, висловив свою підтримку супернику Венсу, зважаючи на його погляди щодо конфлікту в Україні.
Від того часу Телюк кілька разів спілкувався з Венсом і зазначив, що сенатор "не є наївним". "Хоча ми не поділяємо однакові погляди, я все ж маю певну повагу до Венса", - підкреслив він.
Він зазначив, що однією з причин, чому проукраїнська адвокація не справила значного впливу на Венса, є те, що українська спільнота не в змозі забезпечити йому необхідну кількість внесків і голосів.
У 2022 році Венс подивився на українську громаду, "яка в Огайо повинна мати більше впливу", і вирішив, що вона йому не потрібна, пояснює Телюк.
"Я не уявляю, як знайти до нього підхід," - висловився Фединський, згадуючи свої попередні невдалі спроби переконати Венса. Він вважає, що Венс має розум і великі амбіції.
Доти, поки Венс отримує вигоду від своєї антиукраїнської позиції, він не буде її переглядати.
Отже, щоб отримати підтримку Венса, було необхідно переконати україноскептиків серед республіканців не лише в штаті Огайо, а й на рівні всієї країни.
Оуенс підкреслив цю ідею, охарактеризувавши Венса як "абсолютного опортуніста", готового прийняти будь-яку позицію, яка сприятиме його кар'єрному зростанню. Проте наразі Оуенс вважає, що ймовірність переконати кандидата у віцепрезиденти змінити свої погляди на зовнішню політику є досить низькою.
Навіть у випадку, якщо Венса не зможе переконати ухвалити рішення про військову чи фінансову підтримку Україні, деякі його прихильники зазначили, що вони шукали інші можливості для співпраці.
Телюк, зокрема, обговорював з командою Венса питання REPO акту, що надає президенту право конфіскувати російські державні активи з метою підтримки України. У ситуації, коли певна ініціатива не матиме фінансових витрат для американських платників податків, навіть республіканці, які зазвичай проти надання допомоги Україні, такі як Венс, можуть висловити свою підтримку.
Однак Венс продовжує не підтримувати цей закон, вважаючи, що вилучення російських активів може підмити довіру до фінансової системи заходу.
Наталія Лебедин, українка за походженням, що мешкає в Колумбусі, була керівником делегації штату Огайо на самітах Ukraine Action Summit, які відбулися минулої весни та у вересні минулого року.
Вона сумнівається, чи є можливість для "злиття горизонтів" між Венсом і прихильниками проукраїнських ідей. "Ми настільки різні у своїх поглядах на світ", - зазначила вона.
Тим не менш, за її словами, проукраїнські жителі Огайо "завжди йдуть з надією". У вересні, за словами Лебедин, вони сподівалися обговорити з командою Венса викрадення Росією українських дітей.
Під час деяких зустрічей у 2023 році проукраїнські захисники змогли переконати команду Венса визнати, що США повинні допомогти повернути викрадених дітей додому, сказала Євгенія Немік.
Проте під час весняної бесіди з радником з національної безпеки Венса, Бейкером, їм не вдалося досягти жодної згоди з жодного питання.
Консультант Венса просто не бажав прийняти факт, що Росія вчинила щось недобре.
Sure! Here’s a unique version of your text: #####
Венс продовжує свій відкритий наступ проти підтримки України в конфлікті, нещодавно ухилившись від звання Путіна ворогом.
Оскільки прихильники проукраїнських поглядів не вірять, що їм вдасться переконати Венсу, їх хвилює його потенційний вплив на ймовірну другу адміністрацію Трампа.
"Я думаю, що б не вирішив Трамп, це буде те, що стосується України", - сказав Телюк.
Та для деяких, як-от Немік, присутності Венса у виборчому бюлетені республіканців достатньо, щоб повністю списати кандидатуру Трампа.
І все ж, якщо Трамп виграє вибори, проукраїнським активістам і українському уряду доведеться навчитися працювати з кимось, кого вони не змогли переконати протягом останніх двох років, і хто, за своїми же словами, "навіть не прийматиме дзвінки з України".
* Автор статті надіслав запитання Джей Ді Венсу та Ендрю Бейкеру, проте не отримав він них відповіді. Так само на запит не відповіла Террі Лоуренс - її історію розказали троє присутніх на зустрічі учасників саміту.
Автор: Юрій Стасюк,