Від веретена до колеса: артефакти з Ізраїлю проливають світло на еволюцію стародавніх технологій (фото)

Знахідка артефактів з Ізраїлю стала важливим джерелом нових відомостей про один із ключових винаходів людства. Дослідники проаналізували камені з отворами і виявили, що ідея колісно-осьових механізмів існує значно раніше, ніж вважалося раніше.
Нове наукове дослідження вказує на те, що набір каменів з отворами, виявлених в Ізраїлі, може бути одним із найстаріших прикладів веретена, що відкриває нові горизонти в розумінні розвитку обертальних технологій, включаючи колесо. Група дослідників з Єврейського університету в Єрусалимі провела аналіз цих артефактів, пов'язуючи їх з однією з перших спроб людства впровадити обертальні механізми, повідомляє Phys.org.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Колісно-осьові системи, які традиційно пов'язують з транспортними засобами епохи бронзи, стали справжнім проривом, значно спростивши переміщення та перевезення вантажів. Аналогічно, веретена працювали за подібним принципом, використовуючи тягарець для покращення процесу прядіння нитки.
Приєднуючи круглий важок до веретена, стародавні майстри змогли значно прискорити процес прядіння вовни, льону та інших волокон. Цей спосіб прядіння слугує однією з перших адаптацій ротаційних технологій у людській історії.
Артефакти, досліджені в рамках цієї роботи, були знайдені на археологічній території Нахаль-Ейн-Гев II, що розташована на півночі Ізраїлю і має приблизно 12 тисяч років. Цей період співпадає з переходом до аграрного способу життя, який передував винаходу коліс для транспорту в епоху бронзи.
Застосувавши технологію цифрового 3D-моделювання, науковці дослідили більше ста вапнякових каменів, кожен з яких мав виразний круглий отвір у центрі, ймовірно, призначений для обертання. Експериментуючи з копіями цих каменів, дослідники довели їхню ефективність як веретен, що підтверджує припущення про їх використання в ранніх процесах текстильного виробництва.
Ці артефакти можуть бути одними з перших відомих прикладів створених людиною обертальних інструментів, які підготували ґрунт для пізніших інновацій, таких як гончарний круг і колесо воза. За словами дослідників, це дослідження не тільки розкриває подробиці доісторичного життя, а й того, як стародавні інновації відлунюють у сучасному технологічному ландшафті.
Раніше Фокус писав про те, як шпигунські знімки допомогли археологам. Завдяки фото з американського супутника вчені змогли наблизитися до виявлення поля бою при Аль-Кадісії.
Ми також поділилися інформацією про неймовірне відкриття, зроблене турецькими археологами. Дослідники натрапили на амулет, датований V століттям, на якому зображений пророк Соломон.