В Україні спостерігається "криза дезертирства": Міністерство оборони оприлюднило інформацію щодо демобілізації, - повідомляє The Times.

Повідомляється, що від початку 2024 року в Україні відкрили 51 000 кримінальних проваджень за дезертирство та СЗЧ, що вдвічі більше, ніж у 2023-му.

Порівняно з минулим роком в Україні різко зросла кількість випадків дезертирства. Українці, які записалися до Сил оборони в перші дні широкомасштабного вторгнення Росії 2022 року, виснажені, і втеча стає дедалі привабливішим варіантом, пише The Times.

Згідно з інформацією, наданою Офісом генерального прокурора України, з січня по вересень 2024 року було ініційовано 51 тисячу кримінальних справ за фактами дезертирства та самовільного залишення військових частин.

"Це вже вдвічі більше, ніж 24 000 у 2023 році, і значно більше, ніж у 2022 році, коли було відкрито лише 9 000 справ", - ідеться в публікації.

Вихід військовослужбовця Сергія Гнездилова з 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади після майже п'яти років безперервної служби викликав поділ у українському суспільстві, повідомляє The Times.

Військовий зазначив, що за останні кілька місяців став свідком того, як його побратими по бригаді ухилялися від служби, часто застосовуючи один і той самий спосіб втечі, посилаючись на хворобу під час відпустки.

Відзначимо, що у серпні в Україні було декриміналізовано перші випадки дезертирства військовослужбовців з метою заохотити їх повернення до служби. Проте, щодо Гнездилова все ж відкрили кримінальну справу, і тепер йому може загрожувати до 12 років позбавлення волі. Як повідомив сам Гнездилов, його адвокати вже заздалегідь попереджали, що з нього намагатимуться зробити "приклад".

В окремому порядку слід зазначити, що закон, ухвалений у квітні щодо мобілізації в Україні, суттєво підвищив кількість призовників. Проте цей закон не вирішив проблему демобілізації військовослужбовців. Вказується, що положення, яке обмежувало б термін служби трьома роками, було видалено з законопроєкту внаслідок втручання головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

У Міноборони України це пояснили так:

"Процеси демобілізації можуть негативно вплинути на бойову готовність підрозділів, зашкодити проведенню наступальних і оборонних операцій, а також ускладнити ротацію військових частин."

У міністерстві запевнили, що ведуть роботу "щодо поліпшення порядку ротації солдатів на лінії фронту і за її межами".

Нагадаємо, секретар комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко заявляв, що в Україні досі немає чітких термінів служби в армії через проблеми з мобілізацією, і навряд чи новий законопроєкт про демобілізацію поставить у цьому питанні крапку:

"Ми стикаємося з труднощами в процесі мобілізації. Нещодавно ситуація стала ще складнішою. У мене є питання: яким чином ми можемо встановити конкретні терміни служби, якщо у нас немає резерву для заміни (військових на передовій - УНІАН). Тому важливо звернути увагу на організацію мобілізаційних заходів та на стимулювання людей до участі."

Related posts