У Міністерстві оборони США та у командуванні Повітряних сил Збройних сил України висловилися щодо аварії винищувача F-16.
Американські союзники вже приєдналися до розслідування аварії українського винищувача F-16, унаслідок якої загинув Олексій "Мунфіш" Месь. Про це повідомив командувач Повітряних сил України Микола Олещук.
Він оголосив: "Ми розслідуємо причини авіаційної катастрофи. Ніхто не приховував і не приховує жодної інформації! Вищі керівники негайно були поінформовані про подію. Попередній звіт також був наданий нашим партнерам зі США, які вже приєдналися до розслідування".
Під час брифінгу в четвер представниця Пентагону Сабріна Сінгх відповіла на запитання журналістів про участь США в розслідуванні причин трагедії наступним чином: "Я ознайомлена з повідомленнями, але мені нічого не відомо про будь-яку допомогу або запити від української сторони стосовно цього інциденту".
Свою заяву Олещук розмістив у відповідь на вчорашній допис народної депутатки Мар'яни Безуглої, де вона заявила, що, за її інформацією, літак Мунфіша "був збитий зенітно-ракетним комплексом Patriot через дискоординацію між підрозділами. У доповідях зазначили, що він "не впорався з керуванням".
Безугла висловила різку критику на адресу керівництва Повітряних Сил ЗСУ за "культуру обману", яка "призводить до того, що система прийняття військових рішень не вдосконалюється на основі точного та систематичного аналізу, а навпаки, погіршується та навіть руйнується, як це спостерігається на Покровському напрямку".
Сьогодні депутатка зазначила: "Це як мінімум третій випадок, коли наш літак із пілотом був збитий власними засобами ППО. Два попередні інциденти, які не стосувалися F-16, були офіційно приписані росіянам. Про цей випадок також намагалися мовчати та приховувати інформацію, доки вона не з'явилася в іноземних джерелах. Це свідчить про відсутність належних висновків та об'єктивного розслідування".
Олещук відреагував, зазначивши, що "інформація про подібні інциденти не може негайно потрапляти у публічний простір і не передбачає деталізації для медіа". Він підкреслив, що висловлювання Безуглої створили негативний образ "американських виробників зброї, які є основними союзниками України - США".
Під час брифінгу у Пентагоні 29 серпня заступниця прессекретаря американського відомства Сабріна Сінгх заявила: "Чи цей пілот був убитий і чи був збитий дружнім вогнем, я просто не можу про це говорити. Про це мають говорити українці".
"Хочу зазначити, що бойова авіація є надзвичайно складною справою. Ми дуже пишаємося тим, що навчаємо пілотів як у Сполучених Штатах, так і за їх межами. Наші партнери та союзники через Контактну групу з питань оборонної допомоги Україні (UDCG) також навчають українських пілотів на F-16. Щодня ці відважні чоловіки та жінки піднімаються в небо, щоб захищати свою країну та її повітряний простір", - зазначила вона.
Щодо співпраці в авіаційній сфері між Україною та США, Сінгх зазначила: "Ми відіграємо важливу роль у цьому процесі, продовжуючи тренувати та екіпірувати українських пілотів, які приїжджають сюди для навчання... Існує авіаційна коаліція, в якій, звісно, беруть участь і Сполучені Штати. Таким чином, підтримка надходить не лише від США. Американські військові активно співпрацюють з українськими колегами, забезпечуючи їх всім необхідним, будь то технічне обслуговування, телефонна чи дистанційна підтримка".
Вона зазначила: "Щодо моніторингу F-16, я не збираюся вдаватися в настільки детальні аспекти. Однак ми активно співпрацюємо з пілотами та українськими військовими, щоб гарантувати їхню здатність ефективно літати та керувати цими F-16, а також забезпечити їхню безпеку".
На питання щодо участі США в розслідуванні причин, Сінгх зазначила: "Я бачила відповідні повідомлення, але мені нічого не відомо про будь-яку допомогу або запити з боку України щодо цього конкретного випадку". Вона також утрималася від розголошення кількості F-16, які вже надані Україні.
Змінений текст: Напередодні поховання Меся, Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що в ході відбиття ракетної атаки з боку РФ було використано винищувачі F-16, які "показали високу ефективність, збивши чотири крилаті ракети ворога". "Під час заходу на наступну ціль один із літаків зазнав катастрофи, внаслідок чого пілот трагічно загинув", - зазначили в повідомленні.
Командування Повітряних сил України повідомило, що 26 серпня Олексій Месь під час відбиття російського масованого комбінованого ракетно-авіаційного удару збив три крилаті ракети та один ударний безпілотний літальний апарат. Вони також зазначили, що пілот "врятував життя українців від смертоносних російських ракет, заплативши за це власним життям".
Про причини катастрофи офіційно не повідомляється. У Генштабі додали, що "для з'ясування причин аварії призначена спеціальна комісія МОУ, яка працює в районі падіння літака".
Ось варіант унікалізованого тексту: Представники Повітряних Сил, які побажали залишитися неназваними, повідомили Українській службі Голосу Америки, що триває розслідування причин авіакатастрофи. Вони зазначили, що розглядаються різні гіпотези, включаючи можливість "дружнього вогню" з боку власних ППО, технічні несправності та помилку пілота. "Точні причини будуть встановлені лише після завершення розслідування", - зазначив представник Повітряних Сил і висловив невдоволення з приводу повідомлень у медіа про те, що ймовірні причини вже відомі.
Раніше газета Wall Street Journal з посиланням на джерела в Повітряних силах Збройних Сил України повідомляла, що ймовірною причиною інциденту могла бути помилка пілота. Проте згодом CNN уточнили інформацію, посилаючись на власні джерела, і повідомили, що у Збройних Силах України не вважають помилку пілота причиною події.
Олексій Месь – один з перших українських авіаторів, який завершив навчання на західних винищувачах F-16 у Данії. Його побратими згадують його як талановитого пілота, який бездоганно виконав свої перші завдання на F-16 після їх прибуття в Україну наприкінці липня.
У 2022 році Мунфіш і Джус відвідали Вашингтон, де провели зустрічі з американськими законодавцями, намагаючись переконати західних союзників, включаючи США, дозволити передачу Україні винищувачів F-16.