Вагітність: які труднощі можуть виникнути та як їх запобігти - Здоров'я | Експрес онлайн
Молода жінка пережила п'ять вагітностей, але на жаль, кожна з них закінчилася втратою дитини. Лікар пояснила причини таких трагічних випадків.
Тридцятирічна жінка вперше завагітніла одразу після весільної церемонії, проте на 11-му тижні її очікування закінчилися трагічно — у неї стався викидень. Чотири наступні спроби також не увінчалися успіхом, адже всі вони завершувалися втратою дитини на ранніх стадіях вагітності. Але вона не втратила надії. І, врешті-решт, на світ з'явилося довгоочікуване маля.
У пацієнтки виявили кілька медичних патологій, а серед основних факторів, що призводили до невдалих вагітностей, була імунна несумісність із партнером, яка зустрічається надзвичайно рідко. За певними генетичними ознаками їхні організми виявилися подібними на 50-70%. Така генетична схожість ставала причиною переривання вагітностей, -- пояснює Олена Жемела, доцентка кафедри акушерства та гінекології ЛНМУ імені Данила Галицького. -- Тому під час підготовки до наступної, шостої вагітності, з пацієнткою працювали фахівці з ендокринології, імунології та генетики. Зокрема, жінка отримувала спеціальний імуноглобулін, який "перенастроював" імунні реакції в її організмі, що дозволило подолати імунну схожість із чоловіком.
Також причиною невиношування вагітності могла бути аномальна анатомія матки. Щоб пояснити: зазвичай матка має грушоподібну форму, але у цієї пацієнтки вона була дворога — нагадувала серце через наявність товстої перетинки в середині, що могло призводити до викиднів. Отже, перед тим як планувати вагітність, ми здійснили хірургічне втручання для видалення цієї перетинки всередині матки.
Після тривалої та ретельної підготовки жінка нарешті змогла виносити свою дитину. Однак, через незручне положення плоду та обвиття пуповиною, лікарі вирішили провести кесарів розтин. В результаті, 37-річна пацієнтка привела на світ здорового первістка.
Які інші фактори можуть викликати труднощі з зачаттям?
Наприклад, гіпотиреоз є станом, при якому щитоподібна залоза не виконує своїх функцій у достатньому обсязі. Це захворювання часто може призводити до збоїв у менструальному циклі та виникнення кровотеч. Тому, якщо жінка збирається стати матір’ю, надзвичайно важливо провести обстеження щитоподібної залози і, за необхідності, відновити її нормальну функцію.
На другій позиції в списку причин виявляється хронічний стрес. В умовах тривалого стресу наднирники починають виробляти надмірну кількість кортизолу, тоді як гіпофіз активізує виробництво пролактину, що, у свою чергу, викликає дисбаланс у гормональному фоні. Як наслідок, жінка може зіткнутися з труднощами зачаття або ж із ризиком викидня.
До важких наслідків можуть призвести й деякі інфекції. Наприклад, якщо організм вагітної жінки вперше зазнав інфікування токсоплазмою, це загрожує відшаруванням плаценти. Інфікуватись можна при тісному контакті з дворовими котами. Але якщо "зустріч" з такою інфекцією сталася раніше, в організмі виробляються імуноглобуліни, і при вагітності токсоплазма не становитиме небезпеки. До слова, у Франції перед плануванням вагітності обстеження на токсоплазмоз входить до переліку обов'язкових.
Урогенітальні інфекції, такі як уреаплазма і мікоплазма, передаються через статеві контакти і можуть негативно вплинути на перебіг вагітності. Зокрема, уреаплазма може активувати умовно-патогенну мікрофлору, що в свою чергу може призвести до викидня. Мікоплазма, в свою чергу, асоціюється з розвитком атипової пневмонії і під час вагітності може викликати або загибель плода, або спровокувати викидень.