Перемога Трампа породила комплексні відчуття: тривога та надія переплелися в суспільстві. Підсумки інформаційної війни з 2 по 8 листопада 2024 року.

Позитивні новини: удари по тилових позиціях Росії (Каспійськ, Саратов), досягнення на фронті, нові розробки в оборонній промисловості, підтримка від партнерів (Чехія, Канада, Литва, Австралія), введення санкцій проти РФ (Великобританія), спрощення процедури реєстрації автомобілів для волонтерів, цифровізація державних послуг.

Погані - наступ РФ на Донбасі, перші зіткнення з військовими КНДР, некрологи, постраждалі цивільні від обстрілів, підготовка РФ до ракетної атаки, скандал з картами Google, критика влади, сварки. Приводи для критики влади - і неефективна структура ЗСУ, і якість підготовки мобілізованих разом з силовими методами мобілізації, і "здача" фронту. В критиці також помітний меседж, що лише кількісно Україна не виграє (Т. Чмут, С. Стерненко).

Суперечливі питання: ефективність ППО, обговорення реформ, зокрема у Збройних Силах України, вибори президента США, правила мобілізації, нові послуги (Резерв+, гаряча лінія для звернень щодо ТЦК), бюджет на 2025 рік.

Агресор продовжує щоденно атакувати українські міста, зокрема звертаючи увагу на руйнування, викликані постійними ударами "шахедів". Харків та Запоріжжя також страждають від точкових обстрілів з використанням КАБ. Окрім цього, активно висвітлюються успіхи різних бригад у знищенні ворожої техніки та живої сили, а також результати роботи систем протиповітряної оборони. Проте, за словами О. Сирського, на фронті спостерігається один із найпотужніших наступів Російської Федерації з 2022 року, що викликає занепокоєння щодо можливих нових котлів та загрози окупації.

Перемога Дональда Трампа на виборах у США викликала песимістичні настрої щодо зменшення допомоги, примусу до мирних переговорів з Росією та ідеї "закінчення війни за 24 години", що призвело до відчуття безвиході. Однак, є й позитивні аспекти: поточна адміністрація має намір використати всі наявні кошти на підтримку України та дозволила американським підрядникам працювати безпосередньо на українській території. Крім того, очікується посилення підтримки з Європи, а також залучення Південної Кореї на фоні перших конфліктів між КНДР та Силами оборони. Деякі аналітики вважають, що Трамп може мати свої переваги: він та Володимир Зеленський можуть знайти спільну мову завдяки спільній прихильності до "простих рішень".

Новина про перші контакти сил оборони з військами КНДР викликає чергове пожвавлення у цій темі. Посеред тижня новинні пабліки стали звертати увагу на інсайд FT про перші зіткнення, що згодом отримало підтвердження від Р. Умєрова. Емоції - переважно гнів та тривога, але певною мірою обстановку розрядив інсайд про те, що корейці, які не мали на своїй батьківщині доступу до інтернету, після його отримання "підсіли" на порно (твіт журналіста FT).

Українська зброя - серед приводів для радості й надії. Тривають повідомлення як про власні оборонні розробки (крилаті та балістичні ракети, зокрема "Грім-2"), так і про їх підтримку з боку іноземних партнерів. Так, директор "Спецтехноекспорту" обіцяє наступного року власні балістичні та крилаті ракети, а Г.Сметанін звітує про меморандум з бельгійською Thales, що дозволить виробляти в Україні ракети для протидії ворожим дронам. Щоправда, поширюють переважно новинні канали.

Удари по суднам каспійської флотилії вселяють надію. Неофіційна інформація про те, що ГУР вперше здійснив дронову атаку на ворожі кораблі в Каспійському морі, викликає безсумнівний та значний оптимізм.

Настрої українців

Гнів відіграє важливу роль у 30% обговорень про війну. Київські жителі висловлюють невдоволення через постійні обстріли з боку росіян, розстріли цивільних осіб та полонених, а також залучення Північної Кореї. Критикують також державну владу за неефективний розподіл бюджету, новий закон про дрова та мобілізацію. Свою обуреність висловлюють щодо виявлених зрадників і корупціонерів, серед яких і ухилянти, та особи на кшталт Є. Борисова. Гнів також спрямований на наших партнерів: Польща ухиляється від збиття ракет, Д. Трамп може запропонувати невигідний мир, а Google ненавмисно розкриває наші позиції на картах. Не оминули увагою і конфлікти між українцями, що стосуються різниці в поглядах між фронтом і тилом.

Тривога - 24% - викликає російський наступ (основний фокус на Донеччині, на другому плані Курщина та Запоріжжя), перемога Д. Трампа, накопичення ворогом ракет для потужних ударів, складність збиття шахедів з новою тактикою.

Емоція радості - 19% - виникає у зв'язку з повідомленнями про успішний опір агресору, звітами щодо втрат російських сил; також включає удари по тилових об'єктах (порт Каспійськ, нафтопереробний завод у Саратові, згадки про минулі події), доповіді волонтерських організацій та міжнародну підтримку (допомога з боку США та інших країн, санкції від Великобританії).

Сум - 11% - зазвичай присвячений пам'яті загиблих захисників, а також цивільних осіб, які постраждали; також включає інформацію про тяжкі травми, складні умови життя на передовій; за родичами та близькими, які опинилися в полоні.

Гордість - 7% - у наративі про знищення супротивника, в окремих некрологах та звітах волонтерів; також в історіях, пов'язаних із приєднанням до СОУ, та в тих дописах, які виражають неподієву гордість.

Надія - 4% - на посилення світової підтримки, зокрема від Південної Кореї (після залучення у війну КНДР), також на Д. Трампа (з'являється після виборів у США).

Подяка - 2%.

Сміх складає 2% — це помітна частина жартів, що стосуються військових з Північної Кореї або росіян, які в чомусь нагадують їх. Наприклад, жартують про те, як «смажать голубів на горілці поруч із боєприпасами».

Втома - 2% - здебільшого висловлюється жінками. Окрім звичайних постів, помітні коментарі з опитування КМІС, яке показало, що частка людей, готових терпіти війну стільки, скільки потрібно, знизилася до 63%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів -- загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами -- у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

З масиву повідомлень, написаних українськими користувачами, щодня випадковим чином обирається 1350 дописів, що становить приблизно 0,25% від загальної кількості. Похибка вибірки не перевищує 3%. Обробка даних здійснюється вручну: виділяються користувачі з проукраїнською позицією, яких в середньому налічується близько 85% від загальної кількості, а також аналізуються їхні емоційні висловлювання за допомогою спеціальних кодових протоколів. Важливо зазначити, що моніторинг також охоплює користувачів з окупованих територій, де створюється контент з боку окупантів.

Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Related posts