Мирні переговори між Україною та Росією: коли можна очікувати на них і які можливості має Київ.
Зеленський і Путін можуть почати переговори. Фото: president.gov.ua / kremlin.ru
Президентські вибори в США заплановані на 5 листопада 2024 року. З наближенням цього важливого моменту в медіапейзаже все частіше з'являються повідомлення про ймовірні переговори між Україною та Російською Федерацією. Вибір американців може суттєво вплинути на політику майбутнього президента стосовно РФ, а також на співпрацю з Європейським Союзом і НАТО, що може призвести до продовження чинного курсу або його радикальних змін.
Згідно з даними американського видання Forbes, кандидатка від Демократичної партії та нинішня віцепрезидентка Камала Харріс випереджає колишнього президента США Дональда Трампа в опитуванні серед зареєстрованих виборців, отримавши 49% голосів проти 48%.
В той самий час, ЗСУ намагаються зупинити війська РФ під Покровськом. А, за словами президента України Володимира Зеленського, українські військовослужбовці відновлюють позиції у Донецькій області.
У зв'язку з цим одним із перших, хто заговорив про переговори, виявився канцлер Німеччини Олаф Шольц, який виступав проти постачання Україні ракет Taurus раніше і натомість готує свій мирний план щодо України.
Олаф Шольц висловив заклик до відновлення мирних переговорів між сторонами конфлікту. Під час бесіди з українським президентом Володимиром Зеленським вони дійшли згоди щодо потреби організації нової мирної конференції, в якій також буде залучена Росія.
За даними ЗМІ, план не виключає передачі Москві частині українських територій. Шольц після низки невдач на регіональних та європейських виборах хоче розіграти українську карту для зміцнення власних позицій.
На початку серпня президент Чехії Петро Павел висловив думку, що Україна має шанс приєднатися до НАТО, навіть якщо не зможе відновити контроль над усіма територіями, окупованими Росією, і не відкинув варіант можливих переговорів.
"На мою думку, не є обов'язковим повне відновлення контролю над усією територією. Якщо існує демаркація або навіть адміністративний кордон, ми можемо вважати цей кордон тимчасовим і прийняти Україну до НАТО на території, яку вона зможе контролювати на той момент", - зазначив Павел у розмові з чеськими виданнями Novinky та Právo.
Він допустив варіант, яким скористалася Західна Німеччина, приєднавшись до НАТО у 1955 році, а потім об'єдналася із радянським сателітом Східною Німеччиною у 1990 році.
"Попри те, що частина Німеччини була під контролем Радянського Союзу, інша її частина приєдналася до НАТО. На мою думку, існують як технічні, так і юридичні можливості для того, щоб Україна могла стати членом НАТО, не залучаючи альянс у конфлікт з Росією", - зазначив Павел.
Своєю чергою, Франція продовжує свою підтримку України, засуджуючи удари по цивільному населенню та інфраструктурі. МЗС Франції стримано спостерігає за можливістю проведення російсько-української зустрічі.
Міністерство закордонних справ одного з основних західних партнерів нашої країни не раз підкреслювало, що держава-агресор повинна бути покарана за скоєння воєнних злочинів.
"Враховуючи серйозність злочинів, вчинених Росією на території України, необхідно забезпечити її відповідальність. Франція виступає на підтримку України і сусідніх держав у подоланні гуманітарних наслідків цього конфлікту", - зазначено у комюніке Місії Франції при ООН.
Президент Франції Емманюель Макрон переконаний, що Путін на третьому році повномасштабної війни все ще не готовий до миру.
"У світі все очевидно. Це він ініціював цю війну і наразі не має наміру йти на компроміс", - підкреслив він.
Макрон також звернув увагу на те, що Путін відкинув його ініціативу щодо встановлення перемир'я під час проведення Олімпійських ігор.
Великобританія зі свого боку вже ухвалила рішення дозволити Україні використовувати крилаті ракети Storm Shadow за цілями на території Росії. Про це пише видання The Guardian із посиланням на джерела у британському уряді.
Як стверджується, рішення про застосування Storm Shadow для ударів по російських цілях було ухвалено непублічно і, швидше за все, не оголошуватиметься. Одне з джерел відзначило, що без такого рішення не відбувся б спільний візит глави британського МЗС Девіда Леммі та державного секретаря США Ентоні Блінкена до Києва.
На початку літа Володимир Путін оголосив про свою готовність до діалогу щодо завершення війни, але лише за умови, що Київ визнає "кордони", які встановлює лінія фронту. Проте, російський лідер в приватній бесіді з невеликою групою радників висловив своє розчарування з приводу того, що, на його думку, Захід намагається завадити цим переговорам.
За словами двох джерел Reuters, близьких до вищих ешелонів влади, у РФ вважають, що успіхів у війні поки що достатньо, щоб "продати перемогу російському народу". Путін розумів, що будь-які нові успіхи вимагатимуть ще однієї загальнонаціональної мобілізації, а він цього не хоче.
Лідер Кремля згодом висловив вимоги щодо надання Україні нейтрального, неприєднаного та без'ядерного статусу. Він також наполягав на повному виведенні військових сил з Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, а також на визнанні цих територій частиною Російської Федерації.
Варто додати, що періодичні "бажання" Путіна про переговори з'являються як тільки оновлюється карта бойових дій, незалежно від того, на чию користь відбуваються зміни.
Наприклад, після початку операції ЗСУ у Курській області російський диктатор заявив про відмову від будь-яких переговорів. Він також підкреслив, що їх початок зараз "цілком недоречний" і додав, що подальші кроки залежатимуть від розвитку ситуації на полі бою.
Він охарактеризував прорив на Курщині як спробу стримати російський наступ на Донбасі. Внаслідок цього Путін перекинув 100 тисяч солдатів до Курської області і, згідно з інформацією ЗМІ, віддав наказ витіснити Збройні сили України до 1 жовтня.
Путін встановив термін для військових РФ, щоб змусити ЗСУ покинути Курську область. Росія фактично перекинула до цього регіону комбіновані підрозділи з різних фронтів, включаючи стратегічно значущі сили з Покровського.
Пізніше він знову підкреслив, що Москва ніколи не відмовлялася від мирних переговорів, але зазначив, що спершу необхідно вирішити питання з "бандитами", які увірвалися на територію країни. Цим він вкотре підтвердив, що в будь-який момент захоплені регіони України можуть перестати вважатися "істинно російськими".
На думку глави Кремля, чинна влада України нібито не зацікавлена у припиненні бойових дій, бо не хоче проводити президентські вибори. Тому періодично росіяни передають повідомлення про бажання переговорів, бачачи зміни на карті бойових дій або після нових ударів по цивільній інфраструктурі.
У 2022 році президент України Володимир Зеленський повідомив, що з початку війни в 2014 році Росія порушила приблизно 400 міжнародних угод, до яких долучена й наша країна.
Отже, жодні угоди з країною-агресором не можуть бути досягнуті, якщо Україна не забезпечена такою зброєю, яка здатна стримувати агресорів від нового нападу, що лише питання часу.
Затримка у постачанні обіцяного озброєння для Збройних Сил України стала однією з причин просування російських військ у Донецькому регіоні. Крім того, нещодавно з'явилася інформація про передачу Росії 220 балістичних ракет з Ірану.
Внаслідок чого західні чиновники підштовхують Україну до роздумів над "планом Б". Партнери вимагають, щоб Київ сформулював реальну мету в протистоянні з Москвою, пише Wall Street Journal.
Так, Захід, як і раніше, підтримує прагнення України звільнити всі свої території від російської окупації, але вимагає, щоб Київ сформулював більш реалістичні цілі в цій війні принаймні наступного року.
Це дозволить західним політикам пояснити своїм виборцям, чому Україні продовжують надавати допомогу. WSJ пише, що постійні переговори між Україною та її партнерами вказують на напругу між обома сторонами.
Кілька європейських дипломатів донесли до українських офіційних осіб, що досягнення повної перемоги Києва вимагатиме сотні мільярдів доларів, що є непідйомним завданням для США та Європи. Як зазначає Wall Street Journal, цей дипломатичний тиск виникає напередодні візиту президента України Володимира Зеленського до Сполучених Штатів.
У цьому місці він планує провести зустрічі з кандидатами на пост президента Дональдом Трампом і Камалою Харріс, щоб представити їм стратегію перемоги України в цій війні та отримати їхню підтримку на наступні етапи.
Одним зі стримувальних факторів, який допоможе провести потенційні переговори з росіянами, може стати дозвіл завдавати ударів по військових об'єктах ракетами Storm Shadow та ATACMS углиб РФ.
Український керівник нещодавно поспілкувався з Держсекретарем США Ентоні Блінкеном та міністром закордонних справ Великобританії Девідом Ламмі, під час якої були розглянуті важливі питання.
"Ми детально обговорили всі основні аспекти. Дуже важливо, щоб українська позиція була врахована. Це стосується як далекобійної артилерії, так і підтримки бойових підрозділів на передовій, а також загальної стратегії для досягнення справедливого миру. Особливу увагу було приділено підготовці до другого Саміту миру та необхідним заходам, які забезпечать його ефективність," - зазначив Зеленський.
Протягом години повномасштабного вторгнення Російської Федерації окупанти здійснили 137 тисяч актів агресії. Володимир Зеленський вважає, що кількість вироків має бути не меншою. Українці не готові поступитися своїми землями, щоб не передавати війну у спадок наступним поколінням.
Відзначається, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган підтвердив свою безумовну підтримку територіальної цілісності України. Він заявив, що повернення Криму під контроль України є невід'ємною вимогою міжнародного права.
"Туреччина постійно підтримує територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України. Відновлення контролю України над Кримом є питанням міжнародного права", - зазначив президент.
За словами лідера, Туреччина щиро бажає завершення війни справедливим та міцним миром на основі територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України.
Журналістка Axios Джуліґрейс Бруфке повідомила про потенційну можливість скасування обмежень на удари по військовим цілям в глибині Російської Федерації, посилаючись на слова голови комітету закордонних справ Палати представників США Майкла Маккола.
"Два дні тому я мав бесіду з Блінкеном, і він планує виїзд до Києва разом із британським колегою, щоб, по суті, донести до них, що їм дозволять завдавати удари по Росії за допомогою ракет ATACMS", - повідомила журналістка, цитуючи Маккола.
Блінкен повідомив, що 13 вересня президент США Джо Байден проведе зустріч із прем'єр-міністром Великобританії Кіром Стармером. За його словами, вони можуть обговорити дозвіл для ЗСУ завдавати ударів углиб РФ, що може надати Україні козир у потенційному переговорному процесі пізніше.
У своєму зверненні до президента США Джо Байдена, двопартійна група законодавців, що входять до Конгресу США з питань України, висловилася за скасування обмежень на проведення ударів по російській території з використанням дальньої дії озброєння.
"Ми звертаємось до вас з проханням терміново зняти обмеження на використання Україною засобів далекого радіусу дії, наданих США та іншими союзниками по НАТО, для атак на законні військові цілі на території Росії. ... [Ці обмеження] не відповідають тим стандартам, які ми б ніколи не прийняли для власних операцій, або ж для наших інших партнерів у сфері безпеки, які використовують американську зброю для захисту свого суверенітету та населення, як, наприклад, Ізраїль," - йдеться в заяві.
Запит на скасування обмежень щодо дальніх атак на військові об'єкти поблизу Росії. Зображення: Х.
Проте, Сполучені Штати вже виділили 1,2 мільярда доларів для виробництва ракет середньої дальності AMRAAM, як повідомляється на сайті Пентагону. Ці ракети планується використовувати і в Україні. Контракт на виготовлення вдосконалених ракет класу "повітря-повітря" з модифікацією P00007 був укладений з американською компанією Raytheon, що базується в Аризоні.
Ця версія передбачає розширене виробництво ракет AMRAAM, яке включає в себе створення телеметричних систем, запасних частин для початкової стадії та польових умов, а також додаткове обладнання та інженерну підтримку для виробничих процесів.
Роботи виконуватимуться в Тусоні, штат Аризона, і завершаться до 31 грудня 2028 року. Цей контракт передбачає іноземні військові продажі Бахрейну, Болгарії, Канаді, Фінляндії, Німеччині, Угорщині, Італії, Японії, Норвегії, Швейцарії та Україні з Великобританією.