"Крила на опорах": інноваційна технологія обіцяє знизити вартість вітрової енергії на 75%
Прототип вітряної установки Airloom відрізняється від традиційних конструкцій, адже замість трьох великих лопатей на одній вежі, він має 25-метрові опори, які підтримують 10-метрові вертикальні "крила".
Інноваційна технологія відновлюваної енергії від американської фірми Airloom Energy для максимізації потенціалу вітроенергетики тепер отримала значну підтримку інвесторів. До списку входять Breakthrough Energy Ventures, інноваційна платформа під керівництвом засновника Microsoft Білла Гейтса, і штат Вайомінг (США), пише interestingengineering.com.
Традиційні турбіни виробляються в невеликих обсягах з використанням спеціалізованих матеріалів. Для їх транспортування потрібне унікальне транспортне обладнання та великі крани, а також спеціально навчені бригади для установки. Вітряки постійно збільшуються в розмірах, кожна лопать досягає довжини футбольного поля. Нещодавно встановлена в Китаї морська турбіна має висоту 50-поверхової будівлі. Будівництво основи стандартної турбіни може потребувати до 40 вантажівок бетону.
Airloom застосовує абсолютно іншу стратегію, засновану на простій конструкції, що підходить для масового виробництва. Це дозволяє підвищити щільність енергії без потреби в значних інфраструктурах, які зазвичай потрібні для традиційних турбін. Прототип Airloom замість стандартних трьох великих лопатей на одній вежі використовує 25-метрові стовпи, які підтримують доріжку з 10-метровими вертикальними "крилами". Коли вітер дме, ці крила рухаються по доріжці, генеруючи енергію. Такий інноваційний підхід дозволяє крилам виробляти механічну силу, схожу на те, як традиційні лопаті турбіни обертають редуктор.
Традиційні вітрові турбіни значних розмірів, оскільки довгі лопаті здатні генерувати більше енергії завдяки їхній швидкості на кінцях. Проте нова інноваційна конструкція демонструє аналогічний рівень енергетичного виробництва, використовуючи меншу кількість елементів. Її структура є більш простою, що дозволяє підтримувати ефективність, порівнянну з кінчиками лопатей звичайних турбін. Зменшення обсягу матеріалів суттєво знижує капітальні витрати, що робить цю конструкцію меншою за одну десяту вартості традиційної турбіни, а її встановлення стає більш економічним.
Новий раунд фінансування на суму 13,75 мільйона доларів надасть Airloom можливість реалізувати пілотний проект у Вайомінгу, де буде оцінено початкову потужність та ефективність їхньої системи. Це дозволить продемонструвати, що вона здатна виробляти вітряну енергію за третину витрат у порівнянні з традиційними горизонтальними турбінами.
Зі збільшенням глобального попиту на відновлювальні джерела енергії технологія Airloom представляє собою революційне рішення для зниження рівня узагальненої вартості енергії (LCOE) та подолання викликів у ланцюгах постачання, які тривалий час гальмували розвиток вітрової енергетики. Перший пілотний проєкт заплановано на літо 2025 року у штаті Вайомінг.
Нагадаємо, що найбільша наземна вітряна турбіна у світі потужністю 15 МВт забезпечує електроенергією 160 000 домогосподарств. Ця турбіна є основним продуктом, розробленим на базі фірмової платформи потужністю від 12 до 16 МВт. Очікується, що її експлуатаційний термін складе від 25 до 30 років.