Церковні фейки з російської пропаганди: комерційні "молитви проти мобілізації" та прокляття для тих, хто критикує "План перемоги" Зеленського.
Пропагандисти сфальсифікували церковну листівку та коментар священика, щоб спричинити розбрат серед українців.
Днями прокремлівські ЗМІ та ворожі телеграм-канали поширили відео та фото, нібито зняті у Свято-Троїцькому храмі ПЦУ, що знаходиться на Троєщині у Києві. На відео невідома особа тримає аркуш паперу начебто з "молитвою від мобілізації". У ролику зазначається, що така "молитва" коштує 10 гривень.
Це неправда. Листівка була створена за допомогою графічного редактора. Орнамент, що на ній зображений, доступний на російських стокових платформах і відомий як "русский узор". Пропагандисти змінили символ РПЦ з куполами на хрест ПЦУ, надрукували його на листівці і представили як справжню молитву, яку, за їхніми словами, нібито продають в Україні за гроші.
Окрім того, у тексті молитви всі літери "з" написані латинською "z" - одним із символів російського вторгнення в Україну. Латинську "z" не використовують навіть у старослов'янському правописі, на якому викладені молитви РПЦ.
Достеменно визначити локацію, де саме було зняте відео пропагандистів, неможливо, адже, окрім руки, що тримає листівку з "молитвою", та церковного вівтаря зі свічками, який може стояти у будь-якому православному храмі у світі, в кадрі більше нічого немає.
Слід підкреслити, що російські пропагандисти скористалися акаунтом в Instagram як первинним джерелом для розповсюдження цього неправдивого повідомлення, використовуючи його також для популяризації іншої дезінформації.
Згідно з інформацією від пропагандистів, цей обман поширювався через акаунт, на якому була зображена церква в якості аватарки, але назва акаунту була спеціально затерта.
Ми виявили, що акаунт з нікнеймом natalyjust78 тепер використовує таку аватарку. Саме з цього профілю поширювали неправдиву інформацію про святкування дня народження російського лідера Володимира Путіна в одному з нічних клубів Лас-Вегаса.
Це не єдиний випадок церковного дезінформування, який нещодавно з'явився в інформаційному просторі. Нещодавно в z-телеграм-каналах з'явилася новина про те, що священник ПЦУ нібито наклав прокляття на тих, хто висміює "План перемоги", представлений Президентом України Володимиром Зеленським. Для підтвердження цієї інформації автори публікації поділилися скриншотом, який, як стверджується, був взятий з Facebook-акаунту священника Романа Грищука.
Це дезінформація. На Facebook-сторінці священника немає такого запису. Як стало відомо, цей скріншот був сфальсифікований пропагандистами за допомогою графічного редактора, використовуючи інший пост Романа Грищука, опублікований 9 жовтня, тобто до того, як Президент Зеленський представив "План перемоги". В оригінальному відео священник радить своїм парафіянам, як правильно реагувати на прокляття. У ролику можна впізнати ту ж кімнату, що й у фальшивці пропагандистів. Додатково, на фоні ікони видно відблиск світла, який збігається з тим, що представлено у "скриншоті".
Журналісти Укрінформу неодноразово спростовували російські фейкові наративи, спрямовані проти Православної церкви України. Так, роспроп поширював фейк про те, що у ПЦУ начебто змушують каятися за використання російської мови, та про нібито підпал в Україні стародавнього храму, який начебто належав УПЦ МП.
Російські пропагандисти поширюють фейки на релігійну тему, щоб дискредитувати Православну церкву України та посіяти розкол в українському суспільстві.
Згідно з інформацією Укрінформу, раніше російська пропаганда сфальсифікувала обкладинку журналу Charlie Hebdo, що стосується української Формули миру.