"Беркутівець Пацеляк вважається особою з підвищеним рівнем суспільної загрози..."
Це попередження прокурора щодо справ Майдану судді проігнорували і вирішили не арештовувати екскомандира львівського "Беркута".
У Київському апеляційному суді розглядали апеляційні скарги прокурорів, які вважали, що запобіжний захід, обраний Печерським районним судом Києва в серпні для двох колишніх співробітників "Беркуту" зі Львова, є недостатнім. Мова йде про Миколу Старосільця, помічника начальника штабу батальйону міліції особливого призначення, та Ростислава Пацеляка, екскомандира цього підрозділу. Обидва підозрюються у причетності до вбивства 12 протестувальників під час подій на Майдані. Крім того, їм інкримінується виконання злочинного наказу, вісім спроб вбивства, незаконне перешкоджання мирним зібранням, а також перевищення влади, яке супроводжувалося насильством та застосуванням зброї і спеціальних засобів. Внаслідок цих дій 16 осіб отримали тяжкі тілесні ушкодження, 37 - середньої тяжкості, а 78 - легкі.
Прокурор Денис Іванов, який представляв державне обвинувачення, вважав неадекватним рішення Печерського суду, який мірою запобіжного заходу згаданим "беркутівцям" обрав грошову заставу у розмірі 1 млн грн. На його думку, таке рішення є вкрай ліберальним.І вимагав, щоб згадану особи до завершення досудового слідства і судового процесу перебували під вартою -- бо йшлося про тяжкі і особливо тяжкі злочини. Крапку над "і" мав, власне, поставити суд Апеляційний.
Першим питанням, яке розглянули, була справа Старосільця. Під час засідання суддя Рибак вирішив взяти самовідвід, пояснивши своє рішення тим, що на його адресу була підготовлена критична стаття від журналістки одного з телеканалів. Йому закидали, що під час його роботи в судовій колегії він звільнив з-під варти іншого "беркута" — Садовника, який згодом втік до Росії. Самовідвід був ухвалений, і розгляд апеляції було перенесено на наступний вівторок, 8 жовтня, коли планується "доукомплектування" складу суддів.
Наступне засідання, де розглядали апеляційну скаргу щодо Пацеляка, було особливо напруженим. Протягом півгодини прокурор Денис Іванов обґрунтовував, чому командира львівського "Беркута" потрібно знову відправити у слідчий ізолятор. За словами прокурора, тяжкість злочину, який вчинив Пацеляк, не дозволяла відпускати його під заставу. Крім того, існують серйозні ризики втечі цього "беркута", якщо він перебуватиме на волі. Серед аргументів, які навів прокурор -- чотири обвинувальні акти щодо Пацеляка, які перебувають у судах. "Беркутівцеві" інкримінують позбавлення життя громадян, важкі каліцтва. Через це сторона обвинувачення категорично не може погодитися із обраним Пацеляку запобіжним заходом, рішення про який винесла слідча суддя Печерського суду Крістіна Константінова. Цікаво, що про заставу не клопотали ні прокурори, ні навіть адвокатка обвинуваченого Наталія Вознюк (вона погоджувалася на цілодобовий арешт). Крім того, призначаючи заставу, суддя не досліджувала майнового стану Пацеляка... Попереджаючи про ризики втечі ексберкутівця, прокурор Іванов наголошував, що на попередніх судових засіданнях Пацеляк просив відпустити його до трьох неповнолітніх дітей, "які живуть без батька". За словами прокурора, встановлено, що всі ці діти нині живуть у Фінляндії. Водночас дружина Пацеляка, мати цих дітей, знаходиться у Києві... Прокурор заявив про те, що Пацеляк постійно змінює місце проживання. Коли просив відправити його під домашній арешт у Києві, то назвав адресу, де ніколи не чули про Пацеляка, про те, що він там має проживати... На переконання сторони обвинувачення' "Пацеляк є особою підвищеної суспільної небезпечності". Позаяк довший час проживав на території росії, закінчував там Далекосхідний юридичний інститут, на десятому році Незалежності України склав присягу на вірність російській федерації. Із 2015-го по 2020 рік неодноразово їздив у росію. Мав російське громадянство. Перед поверненням в Україну у 2003 році звертався за паспортом рф для виїзду за кордон. Отож, за словами прокурора, виникає сумнів, наскільки щиро Пацеляк повертався в Україну. І чи не їхав він часом сюди у відрядження як російський агент. Серед ризиків втечі Пацеляка з України прокурор Денис Іванов назвав і той факт, що після подій на Майдані з вини Пацеляка було втрачено (викрадено, привласнено) 10 помпових рушниць, з яких розстрілювали майданівців. Він причетний і до знищення слідів злочину. 20 лютого 2014 року заступник Пацеляка Голуб організував вибух на базі "Беркута" у Львові, внаслідок чого загинуло дві особи. Сам Голуб втік у росію. Суд заочно засудив його до 10 років ув'язнення.
За інформацією прокурора, Пацеляк демонструє готовність до протидії ходу кримінального розслідування. Під час свідчення під присягою він введув у оману суддю Сливу, стверджуючи, що після подій на Майдані відвідував Росію, проте прокурори змогли це спростувати. Він також заперечував свою присутність на місці злочину, пов'язаного з розстрілом протестувальників, однак свідчення його підлеглих у суді спростували цю заяву. Прокурор також відзначив, що Пацеляка незаконно звільнили від військової мобілізації. Після запиту до підприємства "Метінвест" у Запоріжжі було отримано відповідь, що даний особа не числиться на військовому обліку. Особи, причетні до фальсифікації бронювання для Пацеляка, понесли відповідальність. Обґрунтовуючи необхідність взяття Пацеляка під варту, прокурор згадав про російський фонд "Юго-Восток", який фінансує представників режиму Януковича, що втекли до Росії, і який, можливо, надав кошти на заставу як для Пацеляка, так і для Старосільця. Під час засідання в Апеляційному суді було озвучено, що "за успішне виконання завдань на Майдані" бійцям "Беркуту" виплачували премії в розмірі 700-800 тисяч грн на підрозділ. Зафіксовано чотири випадки таких виплат. У всіх чотирьох кримінальних справах, пов'язаних з Пацеляком, числиться 358 потерпілих.
Здавалося, ці жахливі факти мали б змусити суддів Апеляційного суду врахувати аргументи прокурора та знову заарештувати Пацеляка. Проте, на їхнє здивування, попереднє рішення суду залишилося без змін. Суддя Константінова, здавалося, дуже знецінила життя українських патріотів! Так прокоментував ухвалу апеляційників народний депутат Верховної Ради VII скликання, а нині активіст Василь Пазиняк. "За 12 вбивств - всього 1 млн грн застави! Це еквівалентно 2 тисячам доларів за одне життя. Чи за таку Україну, з такими судами, віддали свої життя герої Майдану?" – запитує він. На жаль, ми все більше наближаємося до режиму пізнього Януковича. Знову існують замовні суди, які ігнорують закон. За словами пана Василя, після оголошення цього несподіваного вердикту деякі присутні в залі не стримували сліз – від безсилля та розчарування. Серед них була й Людмила Драчук з Житомирщини. 18 лютого 2014 року, у свій день народження, вона зазнала жорстоких побоїв від "беркутівців" на Майдані. Через десять років після тих подій пані Людмила приїхала до Києва (піднявшись о п’ятій ранку), щоб поглянути в очі своїм кривдникам. Вона сподівалася на справедливість, але натомість стала свідком кривосуддя...