Андрій Москаленко: Теми, які залишилися поза увагою під час Тижня стійкості у Львові
Яке питання залишилось без відповіді під час Тижня стійкості у Львові? Саме з цим запитом мені зателефонував мій колега з іншого міста, який не зміг відвідати подію минулого тижня. З етичних причин я утримаюся від згадки його імені.
Моя відповідь йому була проста. Кажу: "Не було такого".
А він відповів: "Ти справді вважаєш, що питання про відчуження міст 4% ПДФО, тарифи та реформа ТПВ можуть пройти без жодних суперечок?"
Спокійно, безумовно, не було. Було спекотно. Іноді навіть надто, часом більше, ніж очікувалося.
Тому для тих, хто все пропустив, 5 головних тез, що змінили 5 днів non-stop форумів у Львові. І чому ми більше так робити не будемо. Хоча не факт.
Таким образом.
З понеділка по неділю у Львові пройшло п’ять різних форумів: Форум Води, Форум Тепла, Форум ОСББ, Форум Управління Відходами та Перший Фінансовий Форум.
Більше ста міст, перший заступник голови Верховної Ради України - Олександр Корнієнко, важливі фонди, голови комітетів та підкомітетів парламенту. Також міжнародні представники - від екс-міністра Аргентини до фінансового директора міста Грац.
2. Найгарячіша дискусія була про проєкт бюджету України 2025. За попередніми пропозиціями, які скерували на розгляд ВРУ, у міст знову забирають частину доходів, зокрема і 4% ПДФО, які були передбачені на покриття різниці в тарифах. Минулоріч, з міського до державного бюджету вже було вилучено ПДФО від військових - це так званий податок від заробітної плати військових та правоохоронних органів.
Декілька років тому, під час підписання меморандуму та при умові не підняття тарифів на теплопостачання, було загарантонвано, що частина ПДФО (а саме додаткових 4%) буде залишатися у містах для покриття різниці в тарифах.
Однак, під час обговорень ми отримали гарантії від членів Верховної Ради, що 4% ПДФО, які є складовою компенсації за нерозширення тарифів на опалення, залишаться на місцях.
Дискусії навколо реверсної дотації продовжуються. Існує безліч складних і невирішених питань стосовно медичних пакетів НСЗУ. Важливо зазначити, що АМУ та відповідний комітет готові підтримувати міста.
3. Новий закон про Управління відходами почав активно впроваджуватися .
Прикладом цього є запуск адміністратора ТПВ у Львові. Голова відповідного комітету Верховної Ради України оголосив про початок підготовки до ухвалення важливих нових законодавчих ініціатив щодо упаковки, відомих під терміном "розширена відповідальність виробника".
І до речі, нагадаю, що вже у 2025 році 10% ТПВ в кожному місті мають йти на переробку. Минулого року у Львові було 6%, а загалом по Україні - 3-4%. Тому понад 300 учасників обговорення щодо ТПВ - мали про що говорити. Окремо звернули увагу на відходи руйнування. На жаль, після атаки ворога - це стосується багатьох міст.
4. Як пережити одну з найважчих зим та забезпечити населення водою. Ці питання та інші обговорювалися на IX Львівському Екофорумі.
Протягом двох днів у Львові проходив масштабний з'їзд представників водопровідної індустрії. У рамках форуму відбулось виїзне засідання комітету Верховної Ради, що займається питаннями житлово-комунального господарства. Основною темою обговорення стала реорганізація водоканалів, охоплюючи як економічні аспекти їх функціонування, так і енергоефективність. Щиро дякуємо нашим колегам з Данії за їх активну підтримку. Важливо зазначити, що керівниця Орхуського Водоканалу (Данія) є членом наглядової ради Львівводоканалу. Така співпраця з міжнародними партнерами – це не лише фінансова підтримка, але й шлях до впровадження ефективних рішень.
5. Вперше в такому форматі відбулась і зустріч теплопостачальних підприємств України в межах окремого форуму. Проблеми в кожного свої. Але обʼєднує нас опалювальний період попереду. І все що з тим повʼязано.
А що насправді, запитаєте ви. Без зайвих подробиць, але зовсім скоро Львів отримає нове обладнання на кілька мільйонів гривень, яке є вкрай необхідним.
Щодо отриманих знань і знайомств – про це навіть не варто згадувати. І, до речі, це стосується не лише Львова.
Ось ще один момент, який варто відзначити. Не можна не згадати про ще одну подію, що відбулася під час тижня Resilience. Мова йде про найзначнішу дизайн-конференцію Дизаріум. Серед спікерів був дворазовий лауреат Греммі Штефан Загмайстер, а загальна кількість учасників склала 8 тисяч вживу та близько 30 тисяч онлайн. Це лише деякі з вражаючих деталей.
Якщо ти це пропустив, можеш переглянути онлайн.
Щиро вдячний усім, хто організував, провів і завітав до Львова цього тижня. Особлива подяка всім учасникам!