Знову під рідними знаменами: чи зможуть агресори відновити зв’язки з шаховою спільнотою?
Слово главе государства:
"Починаю роботу в Федерації шахів відразу з непростої й важливої битви на міжнародній арені.На 22 вересня в Будапешті заплановано засідання Генасамблеї ФІДЕ, на якому в порядку денному є питання про "відновлення в повному обʼємі прав національних федерацій шахів Росії та Білорусі".
Йдеться про можливість відновлення права збірних команд країн-агресорів брати участь у міжнародних спортивних змаганнях під власними прапорами та виконувати свої національні гімни. Крім того, Росія і Білорусь прагнуть повернути собі можливість організовувати міжнародні турніри під егідою ФІДЕ на своїх територіях.
Наразі команди Росії та Білорусі позбавлені можливості брати участь у міжнародних змаганнях, що проводяться під егідою ФІДЕ. Шахісти з цих країн можуть змагатися лише під нейтральним прапором ФІДЕ.
Це питання було піднято на порядок денний головою Федерації шахів Киргизстану Бабуром Тольбаєвим.
Поки в Україні шахісти стають жертвами агресії російських військових терористів, російські та білоруські прапори не можуть бути присутніми на шахових змаганнях. Російський гімн не повинен лунати у вільних країнах світу. Жоден шахіст, який цінує свою репутацію, не відправиться до країни, що щоденно забирає життя мирних людей в іншій державі.
Від початку масштабного конфлікту в Україні загинули 21 шахіст, а двоє людей досі вважаються зниклими безвісти. Ці цифри відображають лише ту інформацію, яка відома на даний момент.
Від імені Федерації Шахів України я офіційно висловлюю свою рішучу незгоду стосовно цього питання в порядку денному. Прошу ФІДЕ виключити його з обговорення.
Зображення: Макс Требухов, міністр стратегічних промислових секторів, Олександр Камишін.
Лист проти такого рішення підписали тренери та учасники збірних України, які виступають на Олімпіаді в Будапешті. Ось, як прокоментував це лідер чоловічої команди Андрій Волокитін. На його думку, ставити подібне питання в умовах війни, яка триває в Україні два з половиною роки, є аморальним вчинком.
Фото: Ukrainian Chess Federation Андрій Волокитін (ліворуч) під час шахової партії.
Волокітін вірно підкреслив, що вплив африканських країн та інших держав може зіграти ключову роль під час голосування, і це пов'язано з корупційними практиками, що мають місце в Міжнародній шаховій федерації.
"ФІДЕ охоплює голосування багатьох країн, включаючи африканські, американські та країни з низьким рівнем доходу. Відомо, що в цих голосуваннях існує значна корупція, де Росія використовує фінансові засоби для підкупу бідних держав. Всі ці процеси почалися ще в 2006 році, коли гравці стали свідками передачі готівки на їхніх очах. Хоча сьогодні це відбувається менш відкрито, я сумніваюся, що сама схема змінилася. Я не знаю, як можна протистояти цій проблемі, адже вона є надзвичайно серйозною. Очевидно, що цій федерації необхідні радикальні зміни та реформи. Перш за все, потрібно змінити російське керівництво, яке вже понад 30 років керує ФІДЕ", - зазначив Волокитін.
На думку гросмейстера, сприяти провалу голосування з відновлення прав Росії та Білорусі може тільки масштабний розголос, зокрема, від шахістів інших країн.
"Чим більше шахістів висловлює свою позицію проти, тим ефективніше це буде. Однак, формально рішення ухвалюється федерацією, і незалежно від кількості учасників, процес залишиться складним. Проте, зростання громадського обговорення та активна позиція людей, які виступають проти зняття санкцій, можуть суттєво вплинути на ситуацію," - зазначив шахіст.
Влучно зауважив 13-й чемпіон світу Гаррі Каспаров: "ФІДЕ лишається іноземною рукою КДБ".
На засіданні етичної комісії ФІДЕ, яке відбулося під час Олімпіади в Будапешті, було ухвалено рішення замінити призупинення членства Федерації шахів Росії на штраф. Апеляції голови ФІДЕ Аркадія Дворковича та Федерації шахів Росії були успішно задоволені.
Покарання Дворковичу повністю скасовано, кара ФШР змінена - тепер має сплатити ФІДЕ штраф у розмірі 45 тисяч євро.
Зображення: З приватного архіву Андрія Баришпольця. Український шахіст-гросмейстер Андрій Баришполець.
Зустрічна апеляція, подана українським гросмейстером Андрієм Баришролецьом та данським шахістом Петером Хейне Нільсеном (тренером відомого гросмейстера Магнуса Карлсена), була відхилена. Як повідомляє LB.ua, вони планують оскаржити рішення етичної комісії ФІДЕ в Спортивному арбітражному суді в Лозанні, що є найвищою судовою інстанцією у сфері спорту.
Голосування про відновлення прав агресорів відбудеться 22 вересня, в неділю. Українці за підтримки союзників з Великої Британії, Німеччини та інших країн спробують зупинити це, але наскільки це реально? Побачимо.