Вражений Брюссель: які очікування від нового міністра закордонних справ України?

Займати посаду міністра закордонних справ України сьогодні - це одна з найскладніших професій у світі, і Кулеба задовольнив високі вимоги для свого наступника Сибіги. Які сподівання має Брюссель щодо нового міністра?
Неочікувана зміна на посаді міністра закордонних справ України, коли Дмитра Кулебу замінив Андрій Сибіга, викликала здивування серед багатьох у Брюсселі. Адже всього кілька днів тому Кулеба брав участь у засіданні з колегами, закликаючи їх надати Києву можливість використовувати їхню зброю для ударів вглиб території Росії, відповідав на запитання журналістів та готувався до нового політичного циклу.
Лише через кілька годин після того, як Кулеба подав у відставку, сам він ще не висловився з цього приводу, але соціальні мережі західних дипломатів і чиновників заполонили хвали на його адресу, а також знімки з привітних зустрічей і обіймів. Його характеризували як "одного з найталановитіших і найрезультативніших міністрів закордонних справ у світі", "голос, який відстоював інтереси України в найскладніші часи" і "сміливу, віддану людину". DW не почула жодного негативного коментаря про колишнього міністра в Брюсселі, хоча деякі політики та чиновники вирішили взагалі не обговорювати його відставку.
Також варто звернути увагу: Міністр закордонних справ Німеччини висловив своє співчуття у зв'язку з відставкою Кулеби.
Специфічна роль глави МЗС України
"Оцінюючи реакцію західних дипломатів, можна зрозуміти, що зміни в українському уряді, зокрема на посту міністра закордонних справ, стали несподіваними", - зазначає експертка з питань політики Євросоюзу Теона Лаврелашвілі. Вона вважає, що Дмитро Кулеба користувався високим рівнем суспільної підтримки з двох важливих причин. По-перше, він прагнув бути присутнім на всіх засіданнях Ради ЄС із закордонних справ, навіть якщо це відбувалося віртуально. "По-друге, враховуючи специфіку його посади в умовах війни в Україні та те, що наша країна є в центрі уваги Заходу, він став помітною постаттю, що сприяло зростанню його популярності", - підкреслює Лаврелашвілі.
Наприклад, незабаром після початку повномасштабного конфлікту між Росією та Україною, Кулеба підключився до засідання Ради ЄС з закордонних справ, перебуваючи в машині десь неподалік Стамбула, повідомило джерело DW в Євросоюзі. "Він тоді зізнався, що не впевнений, чи зможе взяти участь у наступній зустрічі з колегами, оскільки не знає, чи залишиться живим, - згадує співрозмовник DW. - На обличчях міністрів, особливо жінок з Північної Європи, було видно жах". Проте сам Кулеба залишався спокійним, що, на думку експертів, є однією з його характерних рис, як зазначають у столиці ЄС.
"Одна з найскладніших професій у світі"
Глава Міністерства закордонних справ України на сьогоднішній день є "однією з найскладніших посад у світі", зазначила після відставки Дмитра Кулеби міністр закордонних справ Ісландії. У багатьох західних країнах, навіть у мирний час, керівники МЗС змінюються кожні два-чотири роки, оскільки така напруга є важкою для витримки, підкреслюють інші дипломати. Зміни у верхньому керівництві в демократичних країнах вважаються звичайним і позитивним явищем.
Розмірковуючи про можливі причини заміни такого популярного і досвідченого міністра закордонних справ, дипломати та експерти говорять про цілі, поставлені президентом України Володимиром Зеленським, яких Кулебі не вдалося досягти. Наприклад, отримати дозвіл наносити удари західною зброєю по військових об'єктах у глибині Росії. Згадують і створення міжнародного трибуналу за злочин агресії, ясності з яким досі немає. Але джерела DW у дипломатичних колах вважають, що звинувачувати в цьому очільника МЗС було б несправедливо, адже подібні рішення ухвалюються на рівні глав держав та урядів, оскільки зачіпають інтереси безпеки кожної країни.
Напрямок зовнішньої політики України визначався не тільки Кулебою та його командою, зазначає і Теона Лаврелашвілі. "Здебільшого зовнішня політика формувалася президентом Зеленським та його адміністрацією. Міжнародними відносинами загалом опікується Офіс президента, а це означає, що дії та наративи координуються на найвищому рівні", - наголошує політологиня.
Вона вважає, що зміни в складі українського уряду можуть бути свідченням заклику Зеленського до своїх міністрів активніше працювати над залученням підтримки від західних партнерів. Це також може слугувати сигналом для Брюсселя, що Київ не зовсім задоволений поточним рівнем допомоги та сподівається на більше, як у фінансовому, так і в політичному аспектах. Про це, до речі, неодноразово наголошував і Кулеба під час своїх виступів перед міністрами країн Європейського Союзу.
Читайте також: Зеленський про переформатування уряду: Потрібна нова енергія
ЄС потрібні постійні й послідовні співрозмовники
Незабаром зміни торкнуться не лише українського уряду, але й Європейської комісії. Після оновлення її складу, яке має відбутися не пізніше грудня, новому міністру закордонних справ України Андрію Сибізі потрібно буде налагоджувати співпрацю з Каєю Каллас, новою верховною представницею ЄС у справах закордонної політики з Естонії. Каллас відома своїми радикальними поглядами щодо Росії в межах Європейського Союзу, тож українському міністру буде нескладно знайти спільну мову з нею.
Експерти не очікують значних змін у зовнішньополітичному курсі України внаслідок передачі міністерських повноважень.
У Єврокомісії коментувати перестановки і нові призначення в уряді України відмовилися. Офіційний представник зовнішньополітичної служби ЄС наголосив, що кадрові зміни - це рішення виключно українського уряду, але головне - в умовах війни, а також з огляду на статус кандидата України на членство в ЄС, - мати надійного партнера для забезпечення безперервності стабільних відносин. "Ми сподіваємося щонайменше на настільки ж плідну співпрацю з новими міністрами України та новими членами цієї адміністрації, як і з колишніми", - заявив Петер Стано. Він також віддав належне Дмитру Кулебі за все, що той зробив для України за часів тяжких випробувань.
DW не вдалося підтвердити інформацію від українських ЗМІ про те, що Кулеба, нібито, очолить нове об'єднане представництво України при Євросоюзі та НАТО. У Брюсселі наразі функціонують дві окремі місії, які діють при штаб-квартирах цих організацій, і поки що немає навіть чуток про можливе створення такого об'єднаного відомства.
Ознайомтеся також з: Які перспективи чекають Україну з приходом нової Єврокомісії.
Кулеба "встановив високу планку"
Андрій Сибіга вже поділився звітом про свій перший день на новій посаді, супроводжуючи його фотографією рукостискання з ексміністром Кулебою, на якій його усмішка явно ширша. Новий керівник українського МЗС раніше обіймав посаду заступника голови адміністрації Зеленського, а навесні 2024 року отримав підвищення до першого заступника міністра закордонних справ. "Досвід нового міністра свідчить про те, що під його керівництвом комунікація та координація між МЗС та Офісом президента можуть стати ще більш ефективними і узгодженими", – зазначає експертка з європейської політики Теона Лаврелашвілі.
Тим часом у Брюсселі наголошують, що Кулеба "встановив для свого наступника високу планку". За столом міністрів закордонних справ до нього завжди ставилися з великою повагою, сказав DW співрозмовник у дипломатичних колах: "Він дуже порядна і розумна людина, яка дбає про свою країну та її народ, а не про себе, і завжди працює в тверезому руслі".
Ексміністр "поставив дуже високі стандарти не лише для свого наступника, а й для всіх міністрів закордонних справ у світі", зазначив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Жозеп Боррель, що завершує свою діяльність на посаді головного дипломата ЄС, виокремив важливість дипломатичних здібностей Кулеби у протистоянні російській агресії. "Ваш внесок був безцінним для вашої нації та Європи", – зазначив Боррель у своєму повідомленні в соцмережі Х, підсумувавши його словами "Слава Україні!"
Сердечні стосунки з Боррелем
Взаємини між Кулебою та Боррелем стали однією з причин, чому голова європейської дипломатії зайняв чітку проукраїнську позицію, повідомило DW джерело, близьке до цієї ситуації. За його словами, спочатку іспанець не надавав Україні особливого значення, але згодом "прокинувся". Він прийняв запрошення Кулеби та відвідав лінію фронту на сході України, що не зробили його попередники на цій посаді. Це сталося всього за кілька тижнів до початку повномасштабного вторгнення Росії. "Боррель навіть проявляв певну батьківську турботу до Кулеби", - зазначає джерело.
Дмитро Кулеба подякував у соцмережах Жозепу Боррелю та іншим західним колегам за підтримку, але про причини раптової відставки в його відповідях не було жодного слова.