Які захворювання дозволяють служити у військових частинах та ТЦК: пояснення.

З 4 травня 2024 року вступили в силу нововведення до наказу 402 Міністерства оборони, що дозволяє військово-лікарській комісії (ВЛК) надавати призовникам статус "обмежено придатний" до військової служби. Внаслідок цього багато осіб, які раніше були визнані обмежено придатними, тепер отримують статус "придатний", а деякі – "не придатний".

Директорка Департаменту охорони здоров'я Міністерства оборони Оксана Сухорукова розповіла, за якими захворюваннями ВЛК визначатиме придатність. Вона надала детальні пояснення з цього приводу в коментарі для засобів масової інформації.

Подаємо повний список хвороб, з якими ВЛК визнає придатними до служби у військових частинах.

Дисфункція хребтового стовпа

Раніше особи з "помірними порушеннями функцій хребта" вважалися непридатними або обмежено придатними для служби. Наразі їх допускають до служби в певних військових частинах і підрозділах. Щодо осіб з "незначними порушеннями функцій хребта", то раніше вони теж мали статус обмежено придатних, але тепер їх визнано цілком придатними для служби.

Грижі - це патологічні стани, при яких органи або їх частини виходять за межі своїх нормальних анатомічних позицій.

Тепер до служби допускаються особи з грижею, якщо у них є лише незначні або помірні функціональні порушення, проте вони не матимуть можливості проходити службу в ДШВ.

Ампутація кінцівок

Особи, які втратили частину руки або ноги нижче верхньої третини гомілки, раніше вважалися обмежено придатними до служби під час війни. Наразі всіх, хто має ампутацію кінцівок, потрібно визнати абсолютно непридатними.

Ішемічна хвороба серця можна описати як порушення кровопостачання серцевого м'яза, яке виникає внаслідок звуження або блокування коронарних артерій.

Військові або військовозобов'язані з ішемічною хворобою серця з серцевою недостатністю першої стадії були обмежено придатними, а зараз будуть придатними повністю.

Злоякісні новоутворення

Раніше чоловіків з раковими захворюваннями в ремісії вважали обмежено придатними, але зараз їх визнають повністю придатними до служби. Крім того, особи, які мають злоякісні новоутворення на нижній губі, шкірі та інших органах, що "повільно розвиваються", зможуть проходити службу у військових частинах, територіальних центрах комплектування або медичних підрозділах.

Вади зору

Згідно з оновленим переліком захворювань, раніше люди з короткозорістю чи далекозорістю, що перевищує 8 діоптрій, визнавалися обмежено придатними. Тепер же статус "придатних до служби у військових частинах та ТЦК" отримають особи з порушеннями зору, які мають більше 6 діоптрій.

Люди, які мають астигматизм, теж будуть або "придатними" або "придатними до служби у військових частинах, ТЦК, медичних підрозділах". Це залежатиме від того, наскільки сильно у військовозобов'язаних буде порушена можливість бачити. "Непридатними" ж можуть стати тільки з повною сліпотою одного або двох очей.

Діабет – це захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем цукру в крові.

Окрім цього, статус "придатних" зможуть отримати особи, які страждають на цукровий діабет. Якщо їхній стан легкий і може контролюватися за допомогою дієти, вони будуть визнані повністю придатними. У випадку середнього ступеня діабету, вони зможуть бути придатними для служби лише в окремих підрозділах.

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ)

Тепер повністю придатними до служби визнають і військовозобов'язаних з безсимптомним Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).

"Вони є такими ж людьми як ми, вони не несуть загрозу суспільству. Ці люди будуть служити - якщо вони є безсимптомними носіями Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) з повною імунною компенсацією. Якщо вони, наприклад, є безсимптомними носіями з імунною субкомпенсацією, то вони будуть служити в обмежених частинах, у вищих навчальних військових закладах, в службах логістики і забезпечення. Якщо важка форма, то вони будуть непридатні", - пояснює Оксана Сухорукова.

Умственна недорозвиненість

Людей з розумовою відсталістю тепер вважають придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та медичних підрозділах.

За словами Оксани Сухорукової, можливість служби для такої особи буде залежати від її навичок. Це стане зрозуміло після завершення базового курсу військової підготовки.

"Хотіла б підкреслити, що особи з легкою розумовою відсталістю мають IQ в межах 50-69 балів (для дорослих це відповідає ментальному віку 9-12 років). Багато дорослих з таким діагнозом здатні працювати, підтримувати соціальні зв'язки та виконувати роль активних членів суспільства", - зазначила представниця Міністерства освіти і науки України Оксана Сухорукова.

Психічні захворювання та біполярні розлади.

Обслуговувати в ТЦК та СП, військових підрозділах і медичних командах можуть також особи, у яких виявлено легкі психічні розлади, що виникли внаслідок зловживання психоактивними речовинами. Проте Міністерство оборони України наголошує, що ці люди повинні усвідомлювати свою ситуацію та поведінку, а також припинити вживання наркотиків.

Крім того, цей рівень придатності буде визначено для військовозобов'язаних, які страждають на легкі форми біполярних розладів з рідкісними нападами, посттравматичний стресовий розлад із помірно вираженими симптомами та стабільним перебігом, а також обсесивно-компульсивні та помірні депресивні розлади.

Звичайно, не всі поділяють результати висновків ВЛК.

Як зазначав OBOZ.UA, рішення ВЛК можна оскаржити як у досудовому, так і в судовому порядку. Досудовий етап включає можливість оскарження рішення ВЛК в іншій, вищій за ранговою структурою ВЛК. Крім того, є можливість безпосередньо звернутися до суду, минаючи етап досудового оскарження. Ці питання були детально роз'яснені в Офісі уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Related posts