Як держава забезпечує захист інвестицій від військових та політичних загроз для підприємців та бізнесу.

старша юристка відділу підтримки бізнесу в компанії Juscutum

Державне експортно-кредитне агентство України (ЕКА), створене Кабінетом Міністрів, тепер відкриває можливість для українських підприємств, у тому числі тих, які мають іноземні інвестиції, подавати заявки на страхування від ризиків, пов'язаних із війною та політичною нестабільністю.

ЕКА існує з 2018 року. До 2024 року діяльність агентства стосувалась страхування переважно іноземних інвестицій. Крім того, страхуванням іноземних інвестицій в Україні займаються також міжнародні агенції, зокрема, Агентство з багатостороннього гарантування інвестицій (MIGA), що є однією з п'яти інституцій Групи Світового банку, Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) тощо.

Закон, який розширює обов'язки та повноваження Експортно-кредитного агентства для забезпечення його ефективної діяльності, вступив у силу з початку 2024 року і буде реалізований через дев'ять місяців.

Тільки в квітні поточного року Кабінет Міністрів України офіційно затвердив список військових і політичних ризиків, а також визначив умови та порядок їх страхування.

Наразі ЕКА вже почало приймати заявки бізнесу на страхування від воєнних та політичних ризиків. Тепер поліс страхування від воєнних ризиків доступний також українським компаніям.

Це важливий крок для українського бізнесу, який дозволить залучити більше інвесторів та забезпечити захист від небезпек, пов'язаних з воєнними та політичними подіями.

Не секрет, що страхування ризиків як послуга виникла у відповідь на виклики, що спіткають бізнес у разі настання форс-мажорів.

Сам по собі факт виникнення форс-мажору не звільняє учасників угоди від виконання своїх зобов'язань. Крім того, необхідно довести, як саме проявився форс-мажор, і підтвердити його наявність сертифікатом, що видається відповідною торгово-промисловою палатою (ТПП).

Сертифікат Торгово-промислової палати є особистим документом, що підтверджує виникнення обставин непереборної сили виключно для певної особи і в визначений часовий проміжок.

У законодавстві, що регулює діяльність торгово-промислових палат в Україні, наведений список форс-мажорних обставин, до якого входять також військові та політичні ситуації. Зокрема, 28 лютого 2022 року, у своєму листі № 2024/02.0-7.1, Торгово-промислова палата України підтвердила наявність форс-мажорних обставин, зокрема військової агресії Російської Федерації проти України.

Проте цього недостатньо, оскільки одним із ключових аспектів, що визначає виникнення форс-мажору, є непередбачуваність ситуації. Таким чином, якщо сторонам доводиться укладати угоду в умовах воєнного стану, обставини, що виникають у зв'язку з цим, не можуть бути розглянуті як форс-мажорні.

Процес підтвердження форс-мажору, переговори з контрагентом щодо продовження строків або зміни умов договору, а також наслідки непереборних обставин (знищення або пошкодження майна, втрата ресурсів тощо) забирають у бізнесу час і гроші, не приносячи нових можливостей.

Цей фактор, в свою чергу, має негативний вплив як на загальний економічний клімат, так і на здатність окремих підприємств бути конкурентоспроможними та досягати успіху.

На цьому етапі особливо важливою стає опція страхування від воєнних і політичних ризиків, детальніше про що ми обговоримо далі.

Аналізуємо деталі та структуру страхування від воєнних і політичних ризиків.

Хто може отримати страхування від ризиків, пов'язаних з війною та політикою: (1) українські підприємці, які займаються експортом, та (2) інвестиції, що здійснюються безпосередньо (вкладання капіталу в об'єкт інвестування в обмін на корпоративні права, що видаються юридичною особою) в Україні та з України.

ВАЖЛИВО: страхування ЕКА прямих інвестицій з України здійснюється виключно за умови спрямування таких інвестицій на створення інфраструктури, необхідної для розвитку експорту товарів (робіт, послуг) українського походження.

Які питання вирішує страхування: (1) стимулювання масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження, (2) захист бізнесу та інвесторів від збитків та форс-мажорів спричинених воєнними та політичними обставинами.

Які нові послуги надає ЕКА:

Які дії необхідно здійснити для страхування військових та політичних ризиків? Перш за все, потрібно підписати договір страхування з ЕКА. Цей договір буде оформлений відповідно до встановлених політик страхування, які пропонує ЕКА.

Методика визначення страхового внеску: розрахунок проводиться для кожного періоду страхування шляхом множення суми страхування, зазначеної в договорі, на відповідний страховий тариф.

Розміри страхових сум: (1) встановлюються за взаємною згодою сторін угоди про страхування і не можуть перевищувати вартість прямої інвестиції або розмір очікуваних дивідендів, які планує отримати страхувальник з цієї інвестиції; (2) визначаються на основі ліміту заборгованості або основного боргу відповідно до умов кредитного договору і не можуть перевищувати 100% зазначеного ліміту заборгованості чи основного боргу; (3) встановлюються в межах суми ліміту заборгованості або основного боргу за експортним кредитом і не можуть перевищувати 85% вартості зовнішньоекономічного контракту, на виконання якого виділяється даний експортний кредит.

УВАГА: Сума страхування або ліміт відповідальності, вказані в страховій угоді, зменшуються на величину кожного виплаченого страхового відшкодування.

Зверніть увагу, що державна підтримка експорту здійснюється в рамках фінансування, яке затверджене державним бюджетом України на конкретний рік. На 2024 рік у бюджеті країни передбачено 36,8 млн грн для розвитку діяльності інституцій, що займаються підтримкою та просуванням експорту.

ВАЖЛИВО: якщо страхувальник (перестрахувальник, бенефіціар за гарантією) відмовляється від грошових вимог та прав на претензії, що виникають у рамках угод, пов'язаних із договорами страхування, без попереднього погодження з ЕКА, це звільняє ЕКА від обов'язку здійснювати страхову виплату.

У законодавстві надано повний список кодів експортних товарів за УКТЗЕД, для яких передбачена підтримка ЕКА.

Державна підтримка не надається таким суб'єктам господарювання, які:

Загалом, успіх страхування, не в останню чергу залежить від плідної взаємодії страхувальника (суб'єкта господарювання) з ЕКА, дотримання умов договорів страхування, політик страхування ЕКА, вимог щодо комунікації та повідомлень страховика, контрагентів, боржників та кредиторів про настання тих чи інших ситуацій та подій пов'язаних з економічної діяльністю страхувальника тощо.

Представлений державою механізм страхування ризиків, пов'язаних з війною та політичною нестабільністю, безсумнівно, є надзвичайно привабливим для інвесторів та вітчизняних виробників. Цей підхід забезпечує більшу захищеність інвестицій та підвищує їх стійкість до викликів, з якими стикається Україна.

Related posts