Захист навколишнього середовища від наслідків війни: Світлана Гринчук розповіла, які угоди вдалося досягти Україні з партнерами.

У Гельсінкі представники 60 країн та міжнародних організацій схвалили спільне комюніке щодо підтримки пункту 8 української Формули миру

Цю інформацію Світлана Гринчук, Міністр екології та природних ресурсів України, зазначає у своєму блозі на Ліга.нет. Пропонуємо читачам цитату автора без додаткових коментарів.

62 мільйони тонн небезпечних викидів – це результат ракетних обстрілів Росії, більшість з яких вже потрапила в атмосферу Румунії, Молдови, Болгарії, Угорщини, Латвії, Литви, Естонії, Сербії, Хорватії, Польщі та інших країн. Крім того, війна Росії призвела до викидів 180 мільйонів тонн CO2-екв., що серйозно підриває глобальні зусилля в боротьбі зі змінами клімату.

Світ поступово розуміє, що ситуація в Україні є проблемою міжнародного масштабу. Екологічна безпека всього європейського континенту залишатиметься під загрозою, поки тривають ракетні обстріли по Україні.

Комюніке, присвячене екологічній безпеці, включає в себе такі основні складові:

Оцінка впливу війни на екологію.

З початку повномасштабного вторгнення вже зафіксовано понад 6000 злочинів Росії проти довкілля України. Збитки оцінюються в 65 млрд євро.

Ця цифра є попередньою. Інспекція деокупованих територій ускладнена через їх замінованість. В Україні загалом заміновано 139 000 квадратних кілометрів, що втричі перевищує площу Швейцарії.

Внаслідок військових конфліктів постраждали близько 3 мільйонів гектарів українських лісів. З них приблизно третина знищена вогнем, а деякі території досі залишаються під окупацією.

У ході цього конфлікту ми стали свідками наймасштабнішої техногенної катастрофи з часів Другої світової війни: російські війська зруйнували греблю Каховської гідроелектростанції. Внаслідок цього водосховище втратило 70% своїх запасів води, а 600 000 гектарів земель опинилися під загрозою.

Останнім часом Україну вразило серйозне екологічне лихо – забруднення річок Сейм та Десна. Російські підприємства скинули стічні води з цукрових заводів у річку Сейм, що призвело до значних екологічних втрат, оцінених у 12 мільйонів євро.

Таким чином, у своєму комюніке наші партнери підтвердили готовність продовжувати підтримку Міжнародного реєстру збитків, а також надавати додаткові інструменти для фіксації російських злочинів.

Притягнення агресора до відповідальності за завдану екологічну шкоду.

У цьому документі йдеться про створення загальних методів і підходів для оцінки шкоди, заподіяної природному середовищу. Учасники закликали всі держави світу звернути увагу на цю категорію військових злочинів.

Адже жоден злочин проти природи не може залишитися безкарним. Кожен, хто завдає шкоди навколишньому середовищу або планує це зробити, повинен чітко усвідомлювати наслідки та неминучість відповідальності. Маємо інтегрувати принципи захисту довкілля в політику безпеки та розробити ефективні стратегії управління екологічними ризиками.

Екологічне та стійке відновлення.

Партнери підкреслили необхідність розробки унікального фінансового механізму, спрямованого на відновлення екосистем України, і наголосили на важливості залучення кваліфікованих фахівців до цього процесу.

Представники різних країн і міжнародних організацій, які зібралися в Гельсінкі, звернулися до світової спільноти з закликом активізувати зусилля для впровадження технологій відновлення ґрунтів, рослинності, тваринного світу та водних ресурсів в Україні. Вони підкреслили важливість проведення початкової оцінки стану екосистем, а також необхідність підтримки України в обстеженні та, де можливо, розмінуванні територій, які постраждали внаслідок конфлікту.

Пункт 8 Формул миру "Екологічна безпека" повинен стати ключовою платформою для створення міжнародних стандартів "зеленої" відбудови. У Гельсінкі було досягнуто угоди з партнерами про спільну роботу над розробкою практичних інструментів та механізмів, які можуть бути впроваджені в різних куточках світу.

Гарантування екологічної стабільності та тривалого прогресу.

Мова йде про створення дієвих стратегій для реагування на екологічні загрози – не лише в аспекті відновлення, а й для зміцнення стійкості наших територій до змін клімату та екологічних катастроф. Це також підтримає прогрес України на шляху до досягнення кліматичної нейтральності.

У своєму комюніке наші партнери підкреслили, що основою для такої співпраці може слугувати Міжнародна платформа дій з метою зеленого відновлення України, що була заснована в Берліні цього року.

Резюмуючи

Безпрецедентна підтримка, яку ми почули під час роботи у Гельсінкі та її результат - викладена у комюніке позиція наших партнерів, - вкотре підтверджують, що світ чудово розуміє наслідки цієї війни для глобальної екологічної безпеки. Та робота, яку сьогодні проводить Україна на всіх міжнародних майданчиках та на усіх рівнях, може і повинна змінити майбутнє наступних поколінь. Наш досвід з оцінки та обрахунку екологічних збитків та притягнення Росії до відповідальності за екологічні злочини має стати світовим надбанням. Ми достатньо просунулися на цьому шляху. Далі - продовження координації та планування наступних практичних кроків уже під час Кліматичного саміту СОР29, що відбудеться у Баку в листопаді цього року.

Незабаром я також поділюсь його результатами.

Related posts