Науковці успішно відтворили потоки плазми, що виникають внаслідок чорних дір.

редактор новин та оглядів LIGA.Tech

Дослідники з Прінстонської лабораторії плазмової фізики в Сполучених Штатах здійснили експеримент, який може пролити світло на процеси формування потужних струменів матерії квазарами та активними надмасивними чорними дірами. Ця інформація представлена в статті в журналі Physical Review Research.

Приєднуйтесь до нас у Facebook та станьте учасником обговорень!

Квазари -- це надзвичайно яскраві об'єкти в центрі галактик, де чорна діра, масою в мільярди разів більше за наше Сонце, поглинає матерію з навколишнього простору. Частина цієї матерії, що складається з заряджених частинок (плазми), викидається назад у космос у вигляді струменів, які можуть сягати тисячі світлових років. Однак досі було незрозуміло, як саме формуються ці струмені.

У своєму експерименті дослідники використали модифікацію техніки вимірювання плазми під назвою протонна радіографія. Вони створили високоефективну плазму за допомогою лазера і виміряли її взаємодію з магнітним полем, використовуючи пучки протонів і рентгенівське випромінювання.

Цей процес дав змогу спостерігати, як під впливом плазми магнітне поле зазнає деформацій, що призводить до виникнення явищ, відомих як магніто-Релей-Тейлорова нестабільність. Внаслідок цієї нестабільності в магнітному полі формуються структури, які нагадують вихри, що згодом стискаються, перетворюючи плазму на вузький прямий струмінь, схожий на струмені квазарів.

Цей експеримент здатен поглибити наше розуміння процесів, що мають місце поблизу чорних дір, а також сприятиме удосконаленню моделей астрофізичних явищ.

Related posts