В українській бібліотеці в Лондоні організували виставку портретів білорусів, які віддали своє життя за Україну.

У Лондоні, в бібліотеці та архіві Т. Шевченка Союзу українців у Великій Британії, проходить виставка під назвою "Білоруський мартиролог". На ній можна побачити портрети білоруських політв'язнів і добровольців, які загинули в боротьбі за свободу України.

Як передає Укрінформ, про це йдеться на фейсбук-сторінці Союзу українців у Великій Британії (Association of Ukrainians in Great Britain).

Портрети були створені Ксішею Ангеловою (творчий псевдонім Ксіша), яка особисто була присутня на відкритті виставки та коментувала свої праці.

У Союзі українців у Великій Британії поділилися історією про Ксенію, котра з'явилася на світ у 1975 році в Мінську в родині архітекторів. Її прадід був першим ректором Білоруської політехнічної академії, але зазнав репресій від радянського режиму. Ксенія виростала серед творчих особистостей - як у колі рідних, так і їхніх друзів, які були художниками та поетами. Вона здобула освіту в Білоруській Академії Мистецтв, активно брала участь у театральних постановках та зйомках, а також навчалася іконопису в Свято-Єлисаветівському жіночому монастирі.

Початок створення портретів політв'язнів відбувся у 2020 році, після трагедії, що сталася 12 листопада, коли загинув Роман Бондаренко від рук силовиків Лукашенка. Внаслідок її активної участі в протестах та жорстоких переслідувань з боку влади, художниця була змушена залишити країну і переїхати до Варшави.

Художниця створила безліч образів політв'язнів, які наразі знаходяться за ґратами в Білорусі через їхню опозицію до режиму Лукашенка, а деякі з них висловлювали підтримку Україні. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року, Ксіша активно долучилася до волонтерської роботи, зустрічаючи українських біженців на вокзалах Варшави та організовуючи для них арттерапію, - повідомила діаспорна організація.

Там згадали, що з білоруських добровольців створено полк на ім’я Кастуся Калиновського. Крім цього підрозділу, білоруси також служать в інших частинах Збройних Сил України. За інформацією благодійної організації "Вільна Білорусь", у боях за Україну загинуло більше 70 білоруських добровольців.

Наталія Гаркович, вчена, дослідниця історії, правозахисниця та активістка з Білорусі, представила другу частину свого проєкту під назвою "Білоруські політв'язні говорять". У рамках цієї ініціативи були озвучені цитати з листів та останні слова білоруських політв'язнів на судових засіданнях, які читали учасники презентації.

Гості виставки з неабияким інтересом оглядали художні твори, а також дякували авторам за творчу працю та активну громадянську позицію.

На відкритті заходу виступили організатори та автори експозиції. Алан Флауерс, британський науковець і правозахисник, який активно підтримує білоруську культуру у Великій Британії та очолює Англо-Білоруське Товариство, висловив щиру вдячність Союзу українців у Великій Британії та Бібліотеці імені Т. Шевченка за їхню співпрацю та надану можливість.

Виставка триватиме до 14 листопада, щодня з 11:00 до 18:00.

Зазначимо, що в Бібліотеці та архіві імені Тараса Шевченка Союзу українців у Великій Британії, розташованій у Лондоні, відбулася презентація книги, присвяченої життю трьох українських князівен під назвою "Три покоління благовірності". Захід проходив за участі авторки, кандидата історичних наук Олени Ясинецької.

Related posts