В Україні відкрили першу аптеку, що буде продавати препарати на основі канабісу.
Цю інформацію озвучила під час брифінгу заступниця міністра охорони здоров'я Марія Карчевич, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Вчора в нашій електронній системі відбулася перша реєстрація – аптека з Черкас успішно зареєструвалася. Сподіваюся, що й інші підприємства та аптечні заклади приєднаються до цього процесу та активної роботи з електронною платформою. Відповідно до законодавчих вимог, усі дії, пов'язані з медичним канабісом, мають бути зафіксовані в системі не пізніше наступного дня", - зазначила Карчевич.
Вона зазначила, що призначення та відпуск препаратів на основі канабісу відбувається виключно за електронним рецептом, який може бути виданий як лікарем загальної практики, так і фахівцем з вузької медицини. За цим рецептом можна отримати як готові ліки, так і ті, що виготовляються безпосередньо в аптеці.
Заступниця міністра також зазначила, що нещодавно уряд ухвалив нові поправки до ліцензійних вимог.
"Фактично, під ліцензійний нагляд потрапляє весь цикл обігу: від імпорту або вирощування рослин до їх реалізації в аптечних установах. Це означає, що контроль охоплює всі етапи — від насіння до пацієнта", - зазначила Карчевич.
Крім того, раніше були врегульовані умови вирощування рослин роду коноплі, зокрема у закритому грунті. Кожна рослина має маркуватися унікальним ідентифікатором, при вирощуванні мають бути дотримані вимоги щодо належної практики культивування. Лабораторні дослідження на вміст тетрагідроканабінолу (ТГК, головний психоактивний компонент канабісу) проводитимуться у державних лабораторіях, відбір зразків для дослідження відбуватиметься за участю поліції.
Імпортери канабісу, що призначений для використання в аптеках під час виготовлення лікарських засобів, повинні отримати необхідні дозволи та пройти процедуру реєстрації цієї субстанції.
Міністерство охорони здоров'я України затвердило список захворювань та станів, при яких дозволено призначення медичних препаратів на основі канабісу. До цього переліку увійшли пацієнти, які страждають від хронічного болю, викликаного онкологічними хворобами, церебральним паралічем, розсіяним склерозом, а також особи з травмами спинного мозку, черепно-мозковими травмами і хворобою Паркінсона.
Препарати на основі канабісу можуть випускатися у вигляді оральних крапель, капсул, гелів та паст.
За інформацією Укрінформу, 21 грудня 2023 року Верховна Рада прийняла законопроект "Про регулювання використання рослин коноплі (Cannabis) для медичних, промислових, наукових та науково-технічних цілей". Цей закон покликаний створити умови для поліпшення доступу до необхідного лікування онкологічних хвороб та посттравматичних стресових розладів, викликаних війною.
15 лютого Президент Володимир Зеленський ухвалив закон, що легалізує використання медичного канабісу.
У травні 2024 року Кабмін виключив канабіс, його смолу, екстракти з переліку особливо небезпечних речовин.
16 серпня увійшов у дію закон, який регулює обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності.