Україна і Хорватія уклали угоду, що забезпечує тривалу підтримку та співпрацю: які пункти містить цей документ?
Сьогодні, 9 жовтня, відбулася важлива подія: президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович офіційно підписали угоду, що передбачає довгострокове співробітництво та підтримку між їхніми державами.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
"Цією угодою Хорватія закріплює свій обовʼязок підтримувати Україну до перемоги у війні. Серед іншого йдеться про співпрацю між ОПК, визначення перспектив спільного оборонного виробництва та локалізацію проєктів в Україні. Країни також вивчатимуть можливості зміцнення взаємодії у сфері цифрової стійкості й кібербезпеки та обмінюватимуться розвідувальними даними", - сказано в повідомленні.
Відзначається, що Україна і Республіка Хорватія єдині у своїй відданості спільним цінностям, зокрема правам людини та основним свободам, демократії та верховенству закону. Учасники поділяють прагнення до миру, безпеки, стабільності та процвітання, активно підтримуючи міжнародний порядок, заснований на правилах.
Отже, Україна та Хорватія знову рішуче засуджують неспровоковану, безпідставну та незаконну агресивну війну Росії проти України, а також тимчасову окупацію українських територій, що є порушенням міжнародного права, зокрема Статуту ООН, Гельсінського заключного акту та Паризької хартії.
Відповідно до Декларації щодо України, ухваленої парламентом Хорватії 25 лютого 2022 року, Хорватія рішуче засуджує неспровоковану агресію Росії проти суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України. Хорватія залишається непохитною у своїй відданості підтримці незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються на її територіальні води, а також невід'ємного права України на самооборону від російської агресії відповідно до статті 51 Статуту ООН, та прагненню України до всеосяжного, справедливого та сталого миру.
Солідарність Хорватії з Україною має глибокі корені, оскільки обидві країни добре розуміють справжній національний зміст і важливість захисту від агресивних війн за територіальні надбання та підкорення.
Враховуючи це, Хорватія володіє неповторними шансами надати підтримку Україні, спираючись на свій досвід, пов'язаний із війною. Це стосується, зокрема, таких напрямків, як розмінування, підтримка ветеранів та правосуддя у справах про тяжкі злочини.
Відповідно до вищезазначених спільних цінностей Україна та Хорватія залишаються твердо відданими довгостроковому співробітництву та підтримці. Хорватія підтримує Україну з початку російської агресії у 2014 році й продовжуватиме це робити, доки Україна не переможе.
Із лютого 2022 року Хорватія надала Україні економічну, фінансову, гуманітарну та іншу допомогу на суму близько 300 млн євро. Це, зокрема, 11 пакетів військової допомоги. Хорватія продовжуватиме надавати допомогу Україні відповідно до вимог національного законодавства та Конституції.
Учасники ще раз засвідчують, що продовжуватимуть посилювати свою співпрацю, реалізуючи двосторонні та довгострокові зобов'язання в різних напрямках, зокрема:
"Це сприятиме зусиллям України щодо захисту себе, протистояння спробам дестабілізації, стримування актів агресії в майбутньому, відновлення своєї економіки, захисту своїх громадян і прискорення, зокрема, її інтеграції та вступу до ЄС і НАТО", - наголосили у документі.
Хорватія має намір і надалі забезпечувати Україні тривалу політичну, безпекову та фінансову підтримку в її боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність проти російської агресії. Україна, у свою чергу, залишає за собою зобов'язання продовжувати впровадження реформ у сфері державного управління, зокрема, у напрямку підвищення прозорості, підзвітності та дотримання принципу верховенства права.
Перспективи України лежать у її інтеграції до європейської спільноти. Безпека України є важливим елементом як європейської, так і глобальної стабільності. Саме тому Україна має право самостійно визначати свій зовнішньополітичний курс та стратегію безпеки, включаючи можливість співпраці в рамках НАТО.
Учасники розвиватимуть співпрацю в галузі безпеки через двосторонні та багатосторонні формати, здійснюючи обмін розвідувальною інформацією з питань, які є спільно важливими для них.
Зобов'язання Хорватії на адресу України спрямовані на доповнення зусиль партнерів, серед яких ЄС, НАТО та їхні члени, з урахуванням вимог національних законів та Конституції. Водночас ці зобов'язання чітко відображають Спільні безпекові угоди між Україною та Європейським Союзом, підписані 27 червня 2024 року, які Хорватія активно підтримує.
Учасники співпрацюватимуть між собою та з міжнародними партнерами задля забезпечення спроможності та стійкості України щодо захисту та стримування будь-якої можливої майбутньої агресії. Хорватія продовжуватиме надавати військову допомогу, базуючись на 11 пакетах військової допомоги, уже схвалених від початку агресії Росії.
Для досягнення зазначених цілей, Учасники, за необхідності та за взаємною угодою, організують Стратегічний діалог щодо політики в області оборони та безпеки на рівні вищих керівників.
Враховуючи значення та терміновість постійної військової підтримки для України, Хорватія планує досліджувати варіанти додаткової допомоги, зокрема шляхом створення коаліцій у рамках Контактної групи з оборони України.
З метою підвищення оборонної готовності Учасники заохочуватимуть співробітництво між своїми оборонно-промисловими комплексами (ОПК), ураховуючи також свій військовий досвід. ОПК України може стати потужним активом як для України, так і для євроатлантичної безпеки. З цією метою Учасники визначатимуть перспективи спільного оборонного виробництва, включно з можливостями спільних проєктів із локалізацією в Україні, з метою просування спільних економічних інтересів та зміцнення стратегічних зв'язків.
Учасники досліджуватимуть шляхи посилення двосторонньої співпраці у галузі цифрової стійкості та кібербезпеки, аби підтримати Україну у виявленні та нейтралізації шкідливої кіберактивності з боку Росії та інших державних і недержавних акторів, відповідно до норм міжнародного права.
Україна і Хорватія співпрацюватимуть у сфері обміну розвідувальними даними, досвідом та методиками для зміцнення своїх можливостей у кібербезпеці та захисті кіберпростору. Це сприятиме покращенню кіберстійкості України та забезпеченню безпеки її критично важливої інфраструктури, зокрема через надання технічної підтримки.
Учасники співпрацюватимуть у сфері протидії іноземним інформаційним маніпуляціям та втручанню, включно з російськими чи будь-якими іншими державними інформаційними маніпуляціями, зловмисною пропагандою та дезінформаційними кампаніями, які впливають на національну безпеку, шляхом регулярного обміну досвідом і найкращими практиками протидії таким загрозам, стратегічної комунікації та публічної дипломатії.
Учасники висловлюють свою підтримку європейським амбіціям України, зокрема прагненню стати повноправним членом Європейського Союзу. Перспективи України безпосередньо пов’язані з її інтеграцією в ЄС. У зв'язку з цим, Учасники з радістю вітали рішення Європейської ради, ухвалене в грудні 2023 року, про початок переговорного процесу щодо вступу України до ЄС та проведення першої Міжурядової конференції у червні 2024 року.
Учасники засвідчують свою прихильність до спільної діяльності, спрямованої на інтеграцію України в Європейський Союз, з остаточною метою – отримання українською державою членства в ЄС. Це відповідає Спільній декларації про європейську перспективу України, підписаній 8 грудня 2021 року в Києві Президентом України Володимиром Зеленським та Прем'єр-міністром Хорватії Андреєм Пленковичем.
Хорватія залишатиметься на боці України, підтримуючи її у двосторонньому форматі, передаючи свій досвід та знання, отримані під час власного процесу інтеграції. Окрім цього, країна продовжить своє сприяння Україні в рамках Європейського Союзу, активно співпрацюючи з ЄС і його членами, щоб допомогти Україні в реалізації реформ та наближенні до членства.
Учасники акцентують увагу на тому, що процес приєднання до Європейського Союзу має meritocratic характер. Хорватія позитивно оцінює прогрес у реформах, досягнутій Україною на сьогоднішній день, і визнає зусилля української сторони у впровадженні критично важливих змін, незважаючи на надзвичайно складні умови, пов'язані з обороною від воєнної агресії.
Хорватія залишається відданою підтримці України як на двосторонньому рівні, так і через ЄС та програму Ukraine Facility, щоб підтримати відновлення та реконструкцію України, а також реформи щодо модернізації відповідно до її шляху вступу до ЄС.
Хорватія й надалі рішуче підтримуватиме зусилля ЄС щодо забезпечення негайної та довгострокової безпеки та стійкості України, зокрема шляхом передбачуваного, ефективного та сталого надання військової та цивільної допомоги, серед іншого через Європейський фонд миру та Консультативну місію ЄС з реформування сектору цивільної безпеки в Україні; гуманітарну, фінансову, торговельно-економічну підтримку; розміщення переміщених осіб; підтримку реформ, відновлення та реконструкції; а також обмежувальні заходи, підтримку механізмів підзвітності, дипломатичну підтримку та глобальну взаємодію.
Хорватія продовжить свою підтримку ініціативи "Шляхи солідарності Україна - ЄС", вважаючи її важливим елементом для стабільності української економіки та важливим чинником глобальної продовольчої безпеки.
Враховуючи критичне значення українського зерна для світової продовольчої безпеки та важливість його експорту для економіки України, Хорватія планує дослідити можливості підтримки гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine, спрямованої на постачання зерна країнам, які стикаються з серйозною продовольчою кризою.
Учасники визнають цінність санкцій для обмеження доступу Російської Федерації та інших держав-агресорів до фінансів, товарів, технологій і послуг, які вона використовує у своїй агресії, і для стримування майбутніх нападів.
Учасники підкреслюють необхідність постійної готовності впроваджувати нові обмежувальні заходи для збільшення тиску на Росію, а також забезпечувати повне та ефективне виконання існуючих санкцій. Хорватія дотримується всіх санкційних режимів ЄС проти Росії, Білорусі та інших суб'єктів, які загрожують територіальній цілісності та суверенітету України.
Учасники планують продовжувати зусилля, спрямовані на збільшення витрат Росії, пов'язаних з її агресивними діями, зокрема шляхом впровадження санкцій та контролю за експортом. Хорватія також буде активною у співпраці з партнерами для протидії всім формам ухилення від санкцій.
Учасники обмінюватимуться актуальною інформацією про підстави для введення санкцій, а також іншими важливими даними, що відповідають їхнім зобов'язанням і вимогам національного законодавства.
Учасники щиро вітають і рішуче підтримують те, що саміт НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року підтвердив думку про те, що майбутнє України - в НАТО. Хорватія як член НАТО продовжуватиме підтримувати незворотний шлях України до повноправного членства в НАТО, зокрема у спосіб посилення оборони та військової оперативної сумісності між НАТО та Україною й дедалі тіснішого політичного союзу. Зважаючи на національний внесок до Комплексного пакета допомоги НАТО Україні, Хорватія продовжуватиме надавати підтримку Україні через фінансове зобов'язання НАТО щодо довгострокової безпекової допомоги Україні.
Учасники одностайно підтримують висновки Саміту миру для України, що відбувся у Швейцарії в червні 2024 року. Дорога до всебічного, справедливого та тривалого миру в Україні може бути прокладена лише через дотримання міжнародного права, зокрема Статуту ООН, а також з повною повагою до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Росія повинна не лише припинити агресію, але й у майбутньому утримуватися від будь-якого використання або загрози застосування сили, що може загрожувати територіальній цілісності чи політичній незалежності України.
Хорватія зобов'язується активізувати свої дипломатичні зусилля як у двосторонніх відносинах із третіми державами, так і на багатосторонніх платформах, щоб підтримати реалізацію Української формули миру та її основних принципів. Країна також продовжить роботу над аспектами цієї формули, зокрема в рамках консультацій між радниками з національної безпеки, зовнішньополітичними радниками, послами в Україні та відповідними експертами.
Хорватія підкреслює свою рішучість у наданні підтримки в таких сферах, як гуманітарна допомога, енергетика, відновлення та розвиток, правозахист, включаючи забезпечення відповідальності, а також у науці, технологіях, молодіжній політиці та інших аспектах співпраці з Україною. Підтримка з боку Хорватії буде незмінною, стійкою та орієнтованою на довгострокову перспективу.
Як вираз солідарності з Україною, Хорватія активно продовжує надавати екстрену та гуманітарну допомогу українському народу. На сьогоднішній день більше 28 тисяч громадян України, які втекли від російської агресії, звернулися за тимчасовим захистом і отримали його в Хорватії з лютого 2022 року. Хорватія також забезпечує та планує продовжувати реабілітацію українців, які постраждали від російських дій, приділяючи особливу увагу найбільш вразливим категоріям, зокрема ветеранам та дітям, які зазнали травм внаслідок війни.
Ґрунтуючись на своєму досвіді Вітчизняної війни, Хорватія повністю усвідомлює, що гуманітарне розмінування є важливою передумовою для загального соціально-економічного відновлення територій, що постраждали від війни. Зважаючи на це, Учасники з глибокою вдячністю згадують і підтверджують результати Міжнародної донорської конференції з питань гуманітарного розмінування в Україні, яка відбулася в Загребі у жовтні 2023 року.
Під час заходу 34 країни-учасниці висловили свою однозначну політичну підтримку заходам протимінної діяльності в Україні, зобов'язавшись надати майже 500 мільйонів євро, включаючи додаткові 5 мільйонів євро від Хорватії. Цей фінансовий внесок є продовженням попередніх ініціатив Хорватії у сфері розмінування. Загалом, підтримка розмінування з боку Хорватії на даний момент перевищує 10 мільйонів євро. Хорватія планує продовжувати надавати технічне обладнання, ділитися експертизою, обмінюватися досвідом, а також організовувати навчання та фінансову допомогу для розмінування в Україні.
Учасники рішуче засуджують масовані, систематичні та навмисні збройні агресії Росії проти українських міст і цивільної інфраструктури, зокрема енергетичних об'єктів. Українські електростанції та енергетична мережа продовжують зазнавати значних руйнувань через ці жорстокі атаки. У відповідь на ці виклики Хорватія і надалі надаватиме технічну та фінансову підтримку Україні для відновлення і зміцнення її енергетичної системи.
Відновлюючи вже досягнуті успіхи, зокрема реконструкцію дитячого садка в Гостомелі, Хорватія й надалі буде підтримувати ініціативи, спрямовані на відновлення ключової соціальної інфраструктури.
Хорватія продовжує надавати підтримку Україні в питаннях реконструкції та відновлення, ділячись своїм досвідом, знаннями та ресурсами. Хорватський банк реконструкції та розвитку готовий розглянути участь у програмі ЄС Ukraine Facility, враховуючи інтереси та можливості хорватських бізнесменів. Як країна-кандидат на вступ до ОЕСР, Хорватія з великою радістю приймає факт, що ОЕСР визнала Україну потенційним членом у 2022 році та відкрила свій офіс у Києві в 2023 році. Крім того, Хорватія активно підтримує реалізацію Програми ОЕСР для України, в рамках якої вона внесла добровільний внесок у розмірі 250 тисяч євро.
Учасники підтверджують, що боротьба з безкарністю не має альтернативи, оскільки без відновлення справедливості та притягнення до відповідальності в Україні не може бути тривалого миру. Учасники прагнутимуть притягнути до відповідальності осіб, відповідальних за воєнні та інші міжнародні злочини, що скоєні в Україні або проти України в контексті агресивної війни Росії, відповідно до міжнародного права. Учасники продовжуватимуть підтримувати роботу Офісу Генерального прокурора (Україна) та Міжнародного кримінального суду для забезпечення повного й справедливого розслідування ймовірних міжнародних злочинів за допомогою незалежного, ефективного та надійного правового механізму.
Хорватія активізує свою участь у Коаліції, що займається пошуком можливостей для створення трибуналу, який розглядатиме агресію проти України. Крім того, країна буде залучена до роботи Консультативної групи, що фокусується на найгірших міжнародних злочинах. Хорватія продовжить ділитися своїм досвідом у сфері судового переслідування воєнних злочинів з Україною, зокрема через проведення семінарів, присвячених розслідуванню та кримінальному переслідуванню таких злочинів. Меморандум про взаєморозуміння, підписаний 11 вересня 2024 року в Києві між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції, державного управління і цифрової трансформації Республіки Хорватія, стане важливим кроком у зміцненні співпраці в цій важливій сфері.
Учасники підтверджують свою відданість притягненню Російської Федерації до відповідальності за заподіяння втрат, збитків і шкоди фізичним та юридичним особам, а також Україні внаслідок її міжнародно-протиправних дій в Україні або проти України, включно з її агресією, що порушує Статут ООН, що також допоможе стримувати наступні напади та сприятиме відновленню України.
Хорватія, у тісній співпраці зі своїми партнерами, буде й надалі досліджувати всі легітимні можливості, які відповідають діючим контрактним зобов'язанням, європейському законодавству та міжнародним нормам, для того щоб російські активи могли бути спрямовані на підтримку України.
У пріоритетному порядку учасники продовжать співпрацю з державами "Групи семи" та іншими партнерами з метою розробки механізму компенсації, що забезпечить відшкодування збитків, втрат і шкоди, завданих агресивними діями Росії. Це передбачено Статутом Реєстру, що стосується збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, затвердженим Резолюцією Комітету міністрів Ради Європи CM/Res(2023)3. У цьому контексті учасники планують досліджувати можливі варіанти фінансування компенсаційного механізму для надання оперативної та адекватної допомоги жертвам агресії.
Учасники зобов'язуються підтримувати та посилювати співпрацю у сфері науки й технологій, зокрема через Програму співробітництва між Міністерством освіти і науки України та Міністерством науки, освіти та молоді Республіки Хорватія у сфері науки та технологій, підписаної в Києві 11 вересня 2024 року.
Обдарована та освічена молодь має ключове значення для відновлення та реконструкції України, зокрема в аспектах зміцнення демократичних принципів, підтримки підприємницької діяльності й стимулювання тривалої стабільності та розвитку країни.
Учасники наголошують на постійній значущості співпраці з громадським сектором. Це включає, але не обмежується, соціальною реабілітацією ветеранів війни в Україні, навчанням дітей правилам безпеки при виявленні мін, а також обміном знаннями та досвідом у сфері мінної безпеки з Міністерством внутрішніх справ України.
Більше 500 українських дітей з областей, які постраждали внаслідок війни, провели літні та зимові канікули в Хорватії, отримавши важливі знання про мінну безпеку. Ця ініціатива буде продовжена.
Хорватія залишається відданою підтримці України, готовою зберігати, а за потреби й за згодою Учасників, посилювати свою політичну, економічну, безпекову, гуманітарну та іншу допомогу в майбутньому.