У Тбілісі знову відбуваються акції протесту у зв'язку з підсумками виборів. Учасник мітингу Іналішвілі пояснив, які вимоги висуває опозиція.
Експерт-міжнародник, учасник акції протесту у Грузії Гіоргій Іналішвілі розповів про акцію протестів у Грузії, яка збирається 4 листопада
Про це він розповів в етері Еспресо.
В даний момент люди починають скупчуватися на центральному проспекті Тбілісі, і я також тут присутній. Кількість учасників зростає, адже робочий день добігає кінця, і всі прямують до акції. Вже зібралося чимало людей. Опозиційні партії визначили план дій: чотири з них оголосили про мобілізацію своїх прихильників для участі в заході, і незабаром буде представлено конкретний план. Зокрема, йдеться про необхідність активних дій як в межах Грузії, так і в співпраці із західними партнерами. Важливо зібрати всі докази порушень, які мали місце в день виборів та перед ними. Основні опозиційні сили акцентують увагу на тому, що потрібно першочергово довести факт масових порушень. Вони активно працюють над збором доказів, щоб представити їх нашим західним союзникам, - додав він.
За його словами, опозиція прагне чинити тиск на "Грузинську мрію" як в середині країни, так і з боку західних держав.
"Ми маємо план, який передбачає зовнішній тиск, а також активізацію внутрішніх протестів. Це означає, що в Грузії повинні відбутися масові акції невдоволення результатами виборів. Водночас ми прагнемо залучити зовнішні фактори впливу. Наразі над цим працюють не лише представники опозиційних партій, але й спостерігачі від різних організацій, які перебували тут на місці", - зазначив Гіоргій Іналішвілі.
26 жовтня 2024 року в Грузії відбулись парламентські вибори. Центральна виборча комісія оголосила, що перемогу здобула правляча проросійська партія "Грузинська мрія", яка отримала 54% голосів. Курс її кампанії був зосереджений на відмові від інтеграції в ЄС та НАТО, які, за їхніми словами, нібито ставлять під загрозу мир в Грузії. Щоб підтвердити свої тези, партія використовувала білборди та відео з кадрами зруйнованих міст України.
Серед лідерів інших країн та урядів, лише Віктор Орбан (Угорщина), Нікол Пашинян (Вірменія) та Ільхам Алієв (Азербайджан) висловили свої вітання чинній грузинській владі з приводу "перемоги".
Водночас президент Європейської ради Шарль Мішель відреагував на оприлюднений 27 жовтня звіт спостерігачів з ЄС, що 26 жовтня вивчали перебіг голосування на виборах у Грузії. Зокрема, він закликав ЦВК Грузії розслідувати та виправити порушення під час підрахунку голосів.
Президентка країни Саломе Зурабішвілі ввечері 27 жовтня виступила зі зверненням, у якому наголосила на "тотальній фальсифікації та конфіскації голосів".
Увечері 28 жовтня у столиці Грузії розпочалися протести після оприлюднення результатів парламентських виборів. Близько 15 тис. осіб вийшли до будівлі парламенту в центрі міста.
Прокуратура Грузії 30 жовтня ініціювала розслідування у зв'язку з можливими фальсифікаціями під час парламентських виборів, які мають ознаки кримінального правопорушення. У рамках цього слідства президентка Зурабішвілі отримала запрошення на допит, однак вирішила не з'явитися. Наступного дня стало відомо, що прокуратура займається 47 справами, пов'язаними з ймовірними злочинами, скоєними в період перед виборами та у день голосування. Серед інших заходів правоохоронці затримали двох осіб, яких підозрюють у вкиданні виборчих бюлетенів.