У Латвії спостерігається новий сплеск кібератак, пов'язаний із підтримкою України.
Минулого тижня в Латвії сталася чергова хвиля кібератак на урядові вебресурси, що викликала уповільнення їхньої роботи, але не призвела до повного зупинення. На відміну від попередніх інцидентів, цього разу кіберзлочинці попередньо проаналізували сайти, що дозволило їм діяти з більшою ефективністю.
Згідно з заявою Байби Кашкіної, керівника латвійської організації Cert.LV, яка займається реагуванням на інциденти в сфері інформаційної безпеки, метою атак було уповільнення роботи веб-сайтів або створення труднощів з доступом до них.
Атаки фокусувалися на певних видах запитів, зокрема в пошукових полях вебсайтів. Це могло суттєво сповільнити роботу сайту або навіть зробити його недоступним. Основною метою атак було не вилучення конфіденційної інформації чи даних, а саме створення перешкод для доступу до сайтів.
Латвійські експерти з питань безпеки заявляють, що атаки, ймовірно, здійснюються російськими та білоруськими спецслужбами.
"Існують хактивісти, які відкрито висловлюють підтримку агресивним діям Росії та її політиці. Атаки безпосередньо пов'язані з тим, що Латвія надає допомогу Україні і з останніми пакетами підтримки," - зазначила Кашкіна.
Латвійський державний центр радіо та телебачення, відповідальний за захист інтернет-ресурсів державних установ, також підтвердив, що атаки мають політичну мотивацію і є ознаки централізованих та оплачуваних атак.
"Щоразу, коли Латвія надає чергову допомогу Україні, очікується хвиля атак. Так було і в попередні роки під час різних свят чи політичних рішень", -- зазначила представниця центру Вінета Спругайне.
Незважаючи на те, що кібератаки зазвичай добре сплановані і можуть тривати кілька днів, хакерам рідко вдається повністю паралізувати роботу сайтів. Найтриваліша атака зафіксована в 2023 році і тривала два місяці. За словами Кашкіної, тимчасові проблеми з функціонуванням сайтів є незначною ціною, яку Латвія готова платити за підтримку України в її боротьбі за свободу.
Нагадаємо, Данія створить міністерство для боротьби з кібератаками та шпигунством.