Електропостачання та опалення можуть бути відсутніми до 20 годин на добу: чотири можливі сценарії зимового періоду в Україні | FaceNews.ua: новини України

З наближенням холодів українців турбує, як буде з відключеннями електроенергії взимку. У Центрі протидії дезінформації 4 вересня відповіли на популярні запитання щодо цього.

До енергетичної системи України входять:

Сьогодні Україна виробляє близько 11,5 ГВт електроенергії на годину, тоді як споживання перевищує 13 ГВт. В минулий зимовий період у пікові моменти споживання сягало приблизно 18 ГВт.

З розривом між попитом та виробництвом у 2,4 ГВт на годину може допомогти імпорт, але так максимально можна отримати лише 1,7 ГВт. Переговори про збільшення імпортних потужностей до 2,2 ГВт тривають.

"В ЦПД підкреслили, що оголошення Президентом України про введення 1 ГВт нових потужностей шляхом будівництва малих газопоршневих та більших газотурбінних електростанцій може стабілізувати ситуацію лише в довгостроковій перспективі, оскільки реалізувати ці проекти до початку опалювального сезону цього року є малоймовірним."

Ситуація з електропостачанням цієї зими буде залежати від атак збройних сил Російської Федерації на важливу інфраструктуру, а також від ефективності системи протиповітряної оборони. Юрій Бойко, член наглядової ради НЕК "Укренерго", підкреслив, що компанія вжила заходів для захисту найбільших підстанцій, встановивши конструкції першого рівня захисту та зводячи бетонні укриття другого рівня. Проте повністю убезпечити енергосистему від загроз неможливо.

Крім того, важко спрогнозувати, чи будуть функціонувати енергоблоки атомних електростанцій. Наразі на ремонті перебуває один блок Хмельницької АЕС, а також три блоки Рівненської АЕС.

На ситуацію також матиме вплив погодний фактор: при низьких температурах дефіцит ресурсів зростає. Додатково ускладнює ситуацію те, що Україні бракує достатньої кількості електричних накопичувачів для вирівнювання пікових навантажень. Більшість відновлювальних джерел енергії, таких як вітрові та сонячні електростанції, наразі потрапили під російську окупацію.

Юрій Корольчук, експерт з Інституту енергетичних стратегій, підкреслив, що в разі оптимістичного сценарію в Україні зможуть стабільно функціонувати 8-9 енергоблоків атомних електростанцій, а зима буде помірною, без значних морозів. Він також висловив припущення, що з 6 ГВт пошкодженої енергетичної потужності вдасться відновити приблизно половину. У такому випадку, ймовірно, електропостачання буде відсутнє до 12 годин на добу.

За більш песимістичним сценарієм, з його слів, вдасться відновити лише приблизно 2 ГВт потужності. Умовно, при цьому працюватимуть 6-7 блоків та зима буде холодною. Тоді на енергосистему чекає кризова ситуація.

У найгіршому випадку, якщо ЗС РФ атакуватимуть енергооб'єкти, взимку світла та опалення не буде до 20 годин на добу.

Сергій Нагорняк, член Комітету з енергетики Верховної Ради, висловив припущення, що при температурах до -10°C електроенергія буде постачатися лише на 12-14 годин на добу.

У ЦПД порадили бізнесу та українцям бути готовими до відключень взимку, потурбувавшись про резервні системи живлення. Йдеться про павербанки, зарядні станції, дизельні генератори, сонячні панелі та інвертори.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Related posts