Яка кількість готівки на руках у українців?
В умовах війни існує обґрунтована потреба мати певну суму готівки як "запас безпеки". Ці кошти необхідні для того, щоб у разі надзвичайних обставин людина могла деякий час підтримувати свій звичний рівень життя. Яка наразі середня сума готівки, яку українці тримають "при собі", і яка сума вважається оптимальною?
На сьогоднішній день українці володіють безпрецедентною сумою готівки, яка складає 752,4 млрд грн. Причини цього явища різноманітні: деякі люди не довіряють фінансовим установам, інші працюють у тіні та отримують заробіток виключно в готівці, хтось прагне уникнути прозорості своїх доходів і витрат, а інші готуються до можливих блекаутів або змін місця проживання. Для багатьох утримання готівки є своєрідним "антистресом". Про ці тенденції розповідає Фокус у своєму новому матеріалі "Безпрецедентний обсяг готівки: чому українці готуються до змін".
Попри повідомлення про "рекорди по готівці", фінансовий аналітик Іван Угляниця зазначає, що з початку року не відбулося значних змін. Хоча активно циркулювала інформація про те, що українці нібито масово знімають кошти з рахунків у страху перед штрафами та блокуваннями, пов’язаними з новими мобілізаційними законами та рішеннями.
З початку року обсяг грошової маси зріс на 6,2%, тоді як кількість готівки в обігу піднялася на 5%, -- повідомляє експерт. -- Це свідчить про те, що значних змін або "втечі в готівку" не спостерігається.
За розрахунками Угляниці, на руках населення знаходиться близько 300-330 млрд гривневої готівки. Щодо валюти, то, за розрахунками експерта, в населення може бути орієнтовно десь від 160-180 млрд грн в еквіваленті до 250-260 млрд грн готівкової валюти. Тобто від 4,0-4,5 млрд доларів до 6,0-6,5 млрд доларів.
Якщо взяти до уваги населення приблизно 25 мільйонів, то виходить, що в середньому на одну особу припадає 150-250 доларів готівкових заощаджень, -- зазначає Угляниця. -- Як видно, ці показники не є надто високими. Я б навіть сказав, що вони досить низькі в порівнянні з тими оцінками, які час від часу озвучуються, говорючи про 40-60-100 мільярдів доларів, що нібито є у населення. Крім того, ці грошові кошти не завжди залишаються в руках людей, адже вони їх витрачають. Люди інвестують у різноманітні активи, купують житло, автомобілі та інші товари.
Економіст та колишній член Ради НБУ Віталій Шапран вказує на надмірну емісію гривні як основну причину зростання обсягу готівки. Він зазначає, що з жовтня 2022 року до серпня 2024 року готівкові кошти, що знаходяться поза банками, а також безготівкова гривня на рахунках до запитання, збільшилися на 0,523 трлн грн, що становить 36%. Це свідчить про те, що НБУ випустив 0,523 трлн грн за останні 22 місяці, реагуючи на інфляційні процеси та часткове економічне зростання. Експерт підкреслює, що це не ті кошти, які українці зберігають вдома, а гроші, які використовуються для транзакцій, обслуговування роздрібної торгівлі та сфери послуг.
Відповідаючи на питання, яку суму грошей доцільно мати саме на руках, експерти кажуть, що фінансова подушка безпеки має перекривати витрати на 3-6 місяців. До цих витрат потрібно включити оренду квартири, оплату комуналки, транспорт або паливо для автівки, повсякденні витрати на їжу, одяг, ліки тощо.
"Економічна теорія дає орієнтир, що бажано мати ліквідні заощадження для повсякденних витрат на наступні три місяці, -- каже директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін. -- Інші види заощаджень можуть бути менш ліквідними, а саме нерухомість, строкові депозити, інвестиції у цінні папери тощо".
Готівкові заощадження мають на увазі наявність грошей, призначених для поточних витрат або неочікуваних ситуацій, коли доступ до депозитів або інших форм заощаджень може бути обмежений, зазначає Іван Угляниця. Це також залежить від багатьох індивідуальних обставин, подібно до компаній, які, в залежності від своєї сфери діяльності, підтримують різні рівні ліквідності — як у готівковій, так і в безготівковій формах.
Як раніше писав Фокус, повномасштабна війна внесла корективи в правила "резервного фонду". Деякі експерти вважають, що наразі має сенс формувати фінансову подушку безпеки на 6-12 місяців.
Нагадуємо, що інформація про економічне бронювання в Україні має значний вплив на ринок праці, робочі умови та рівень зарплат.