Сірий кардинал у резиденції президента: яку владу може здобути Ілон Маск за часів Трампа?
Ілон Маск активно залучився до діяльності перехідної адміністрації Дональда Трампа. Чому вплив цього мільярдера викликає тривогу навіть серед республіканців, і які можливі зміни в його ролі відбудуться після інавгурації 47-го президента США, аналізував журнал Фокус.
Мультимільярдер Ілон Маск, який у процесі передвиборчої кампанії через свою організацію America PAC витратив на підтримку Дональда Трампа близько $150 млн, впевнено закріпився в ролі найближчого радника обраного президента. За повідомленнями американських ЗМІ, він був помічений майже на кожній співбесіді здобувачів високих посад у майбутній адміністрації, грав із Трампом у гольф, а також обідав з ним та його дружиною Меланією. Крім того, бізнесмен брав участь у телефонних переговорах республіканця зі світовими лідерами, зокрема з президентами України та Туреччини Володимиром Зеленським та Реджепом Таїпом Ердоганом, повідомив портал Axios.
Нещодавно The New York Times (NYT) повідомила, посилаючись на свої джерела, що Ілон Маск вже почав проводити особисті зустрічі на теми зовнішньої політики. Зокрема, він обговорив з постпредом Ірану при ООН Аміром Саїдом Іравані "можливості для зниження напруженості" між Тегераном і Вашингтоном. Як зазначають джерела видання з іранської сторони, бесіда тривала більше години і проходила в таємному місці.
У серпні, під час інтерв'ю з Дональдом Трампом, Ілон Маск вперше висловив ідею створення "комісії з урядової ефективності", яка б мала можливість контролювати фінансові витрати федеральних агентств. Напередодні виборів, виступаючи перед республіканськими прихильниками на мітингу в Нью-Йорку, мільярдер підкреслив, що бюджет федерального уряду може бути зменшено щонайменше на $2 трлн. Трамп зацікавився цією пропозицією, і нещодавно оголосив про призначення Ілона Маска та ще одного свого активного соратника, підприємця Вівека Рамасвамі, на керівні посади в новоствореному Міністерстві урядової ефективності. Це відомство отримало абревіатуру DOGE.
На даний момент невідомо, чи буде ця організація офіційно інтегрована в структуру федерального уряду США або функціонуватиме окремо. Справа в тому, що створення нового урядового підрозділу потребує схвалення Конгресу. Як зазначає NPR, участь Ілона Маска в уряді може викликати потенційний конфлікт інтересів: його компанії Tesla, SpaceX і Starlink отримують державні кошти, а деякі з їхніх дій стали предметом федерального розслідування.
Варто зазначити, що зближення між Ілоном Маском та Дональдом Трампом викликає занепокоєння у багатьох членів команди обраного президента. За словами неназваного джерела з республіканського табору, бізнесмен "діє так, наче він співпрезидент і прагне, щоб усі це помічали", повідомляє NBC News. Тим часом сам Трамп жартує на цю тему: "Ілон не бажає повертатися додому. Я не можу від нього позбутися".
У той же час два сенатори від Демократичної партії США, Джин Шахін і Джек Рід, надіслали спільний лист генеральному прокурору країни Мерріку Гарланду та генеральному інспектору Пентагону Роберту Сторчу. У документі вони закликають розпочати розслідування стосовно зв'язків мільярдера Ілона Маска з Кремлем.
Зазначимо, що в останні дні жовтня газета The Wall Street Journal випустила статтю, в якій стверджувалося, що з кінця 2022 року Путін і Маск підтримують регулярний контакт. У матеріалі йшлося про те, що мільярдер і російський лідер обговорювали широкий спектр питань — від особистих до геополітичних аспектів. Після виходу цього матеріалу представники Путіна заявили, що він спілкувався з американським бізнесменом лише один раз.
Сенатори Шахін та Рід висловлюють занепокоєння, що зв’язки Маска з Путіним можуть мати вплив на участь SpaceX у державних контрактах. "Відносини між відомим опонентом США і паном Маском, який отримує мільярди доларів державного фінансування, ставлять під сумнів надійність пана Маска як підрядника", - цитує Reuters текст їхнього листа.
Тим часом опальний мільярдер висміяв заяву президента Зеленського про те, що Україна є незалежною країною, яку не можна змусити "сісти та слухати" за столом переговорів. По факту Маск розповсюдив видозмінену цитату Зеленського з його свіжого інтерв'ю Українському радіо. У викладі Маска цитата звучить так: "США не можуть змусити нас сидіти та слухати за столом переговорів. Ми -- незалежна країна". "У нього дивовижне почуття гумору", -- прокоментував Маск.
Насправді, Маск не лише вирвав слова президента України з контексту, але й спотворив їх зміст. "Ми — незалежна нація. Вважаю, що в ході цієї війни наш народ, а також я особисто, під час переговорів із США, з Трампом, Байденом та іншими європейськими лідерами продемонстрували, що підхід "сідай і слухай" не є дієвим. І це не через наші особливості, а тому, що ми повинні ставитись до всіх країн з повагою. Рівність — одна з основних цінностей, за які ми боремося сьогодні," — такими є точні слова Зеленського.
"Мене навряд чи можна назвати "фаном" Володимира Зеленського, але по факту -- образа діючого Президента України -- це плювок і в мій бік. Впевнений: потрібна реакція на цей несправедливий "наїзд", незважаючи на наближеність Ілона Маска до Дональда Трампа. А взагалі, Маск не розуміє українців. Від слова -- зовсім", -- зазначає з цього приводу колишній посол України в США Валерій Чалий.
Цікаво, що Ілон Маск, якого активно цитують російські засоби масової інформації, висловив свою думку щодо новини про те, що США надали дозвіл Україні на застосування дальнобійних ракет проти території Росії. Він зауважив: "Проблема полягає в тому, що Росія може відповісти симетрично".
Відзначаючи, що у команді, яку формує Трамп, він сам займає центральну роль, політолог Олексій Буряченко в інтерв'ю для Фокусу зауважив: "Оскільки Трамп уже мав досвід президентства і піддавався тиску з боку істеблішменту, він обирає своїх співробітників, спираючись на принцип лояльності. Проте не можна стверджувати, що це абсолютно нові особи. Як зазначають американські експерти, найстаршою людиною в кабінеті Трампа буде, власне, Трамп. Це означає, що в Овальному кабінеті зазвичай працюють люди, які здатні впливати на президента завдяки своєму авторитету. Наразі в команді Трампа відсутня така особистість, і я б не став на це сподіватися".
Коментуючи участь Маска в команді Трампа, експерт зазначив: "Ми спостерігаємо класичний сценарій, де відбувається гра між добрим і поганим поліцейським. Завдяки Маску Трамп має можливість тестувати різні варіанти розвитку подій у різних темах. Тому, на мою думку, Маск продовжить виконувати роль медійного дослідника, виступаючи в ролі свого роду тарана. Проте, в динаміці Трамп-Маск, старша карта завжди у руках Трампа. Ураховуючи темперамент і амбіції Трампа, Маск не зможе суттєво вплинути на ситуацію".
Олексій Буряченко висловив думку, що Трамп може в один момент втомитися від Маска, особливо якщо той почне занадто активно маніпулювати медійним простором. "У такому випадку Трамп, без жодних вагань, відмовиться від Маска і ще й покладе на нього більше провини за те, за що той насправді може підлягати меншій відповідальності. Загалом, активність Маска та його надмірна самовпевненість можуть зіграти з ним погану шутку. Також варто зазначити, що Трамп ще не затвердив жодного кандидата, якого пропонував Маск, на важливі посади. І важливо, що команда, яку наразі формує Трамп, має досить специфічне ставлення до Маска".
Між іншим, на переконання експерта, Трамп вже сьогодні має величезний вплив, в тому числі на президента Байдена: "При їх нещодавній зустрічі в Овальному кабінеті було цілком зрозуміло, хто домінує, тому політика Трампа може реалізовуватись ще далеко до інавгурації. І в цьому сенсі ті рішення, які зараз приймаються тим самим Байденом, зокрема, щодо дозволу нанесення ударів вглиб території РФ, без попереднього діалогу з Трампом, переконаний, не приймалися".
Політолог Максим Джигун висловив переконання, що Дональд Трамп займе центральну позицію як у внутрішніх, так і в міжнародних справах. У бесіді з виданням "Фокус" експерт зазначив: "Трамп – надзвичайно потужний і егоїстичний лідер, який не звик ділитися своїми повноваженнями. Якщо розглянути осіб, яких він обрав для своєї адміністрації, від міністра оборони до глави Міністерства охорони здоров'я, ми побачимо, що всі вони присягнули на вірність Трампу. Водночас ситуація з Ілоном Маском дещо інша, адже його не стримує величезна політична залежність, що дало б йому можливість досягти успіху в цій сфері. Проте для Маска президентство Трампа є своєрідним бізнес-проектом, і всі ті сотні мільйонів доларів, які він інвестував у його кампанію, не є актом благодійності. Маск сподівається, що "вкладення в Трампа" принесуть йому значний прибуток у таких галузях, як оборона, космос, автомобілебудування та інших."
Моделюючи ситуацію щодо того, яким чином надалі розвиватимуться взаємовідносини Трампа та Маска, політолог наголосив: "Маск зараз має всі ознаки олігарха. Він, серед іншого, має медійний вплив, а відтак впливає й на суспільні настрої. І тому цілком ймовірно, що у Трампа з часом може з'явитися претензія до Маска в тому плані, що він занадто перетягує ковдру на себе. В тому, чи зможе при такій ситуації врівноважити свої амбіції Маск, в мене є величезні сумніви. Але те, що Маск сьогодні є правою рукою Трампа, маючи вплив в тому числі на кадрові рішення -- факт".
Відповідаючи на питання про те, наскільки активність Маска у зовнішній політиці співвідноситься із позицією Трампа, Максим Джигун підсумував: "Я переконаний, що це на 100% так. Якщо Маск дозволяє собі робити недоречні зауваження щодо України, вказуючи, як нам слід діяти, це свідчить про схожість його думок з думками Трампа. Проте варто дочекатися інавгураційних процедур, адже тоді відчуття безкарності та всевладдя, яке зараз панує у висловлюваннях Маска та інших осіб, пов’язаних з Трампом, може зникнути".
Своєю чергою політолог Олексій Якубін у розмові з Фокусом акцентував, що Маск наразі відчуває момент "суперпіднесення від суперуспіху". На переконання експерта, мільярдер розглядає себе у якості одного з ключових архітекторів перемоги Трампа і тому приміряє на себе не те, що статус віце-президента, "бо тут є Ді Венс", "але десь дуже і дуже близько саме до такої за вагою та впливом ролі".
Протягом періоду перед інавгурацією Ілон Маск виконує роль посередника, як зазначає політолог, і всі його висловлювання, включаючи геополітичні, робляться після узгодження з Трампом. Олексій Якубін підкреслює, що Трамп прагне залишатися в центрі уваги, і висловив припущення, що якщо Маск почне привертати до себе занадто багато уваги, між цими двома політичними фігурами може виникнути серйозне напруження. Це може призвести до того, що Маск, як неофіційна особа, змушений буде відійти в тінь. Політолог також зазначає, що частина нинішнього вашингтонського істеблішменту може мати інтерес у розвитку такого сценарію, намагаючись розділити Трампа та Маска.