Стан підприємств залишає бажати кращого: кількість відкритих вакансій досягла найвищого рівня з початку конфлікту.

У ІІІ кварталі 2024 року стан ринку праці в України залишався складним. Попит на працівників, вимірюваний кількістю вакансій на сайтах пошуку роботи, і надалі зростав завдяки подальшому відновленню економічної активності.

Цю інформацію повідомляє РБК-Україна, посилаючись на "Інфляційний звіт" Національного банку України за жовтень 2024 року. Також про це інформують Контракти.UA.

"Так, кількість вакансій в абсолютному вимірі була найбільшою з початку повномасштабного вторгнення, а зростання відбувалося практично за всіма професіями", - йдеться у звіті.

Згідно з інформацією Національного банку України, найбільш затребуваними залишаються робітничі професії, а також сфери обслуговування і роздрібної торгівлі. У регіональному аспекті лідируючі позиції займають Київ, Львів і Дніпро. При цьому структура вакансій, як за напрямами діяльності, так і за регіонами, практично не змінилася в порівнянні з вереснем минулого року, що вказує на певну стабільність економічної структури в умовах війни.

Також вперше за два останні роки відзначається збільшення кількості резюме в абсолютних значеннях.

"Ймовірно, відбувається повернення на ринок праці тих людей, що з різних причин вибули з нього в попередні періоди. Вагомою причиною для цього могло бути збільшення зарплат, а також перехід з тіньової в офіційну зайнятість. Це підтверджується й скороченням частки економічно неактивного населення за даними опитувань InfoSapiens та відповідним збільшенням як зайнятості, так і рівня участі в робочій силі", - йдеться в огляді.

Попри зростання пропозиції на ринку праці, дефіцит кадрів та його негативний вплив на діяльність підприємств, суттєво посилилися практично в усіх видах економічної діяльності. Значними залишаються диспропорції на ринку праці та нерівномірними співвідношення вакансій і резюме за різними професіями, зазначили в НБУ.

Загалом співвідношення кількості претендентів на одну вакансію наразі нижче навіть за показники 2021 року, що також свідчить про стисненість ринку праці. У результаті штати підприємств переважно недоукомплектовані та, попри загалом сприятливі очікування щодо збільшення обсягів реалізації продукції підприємствами в наступні 12 місяців, вони не прогнозують збільшення кількості працівників.

"Таким чином, компанії прогнозують, що нестача кадрів залишиться актуальною, а конкуренція за співробітників продовжить зростати", - зазначено в звіті.

Велика частина посилення тиску на підприємства в III кварталі була викликана несподіваним зростанням міграційного відтоку за кордон, що, зокрема, стало наслідком тривалих відключень електроенергії в літній період, повідомили в Національному банку України.

Згідно з прогнозами Національного банку України, безробіття в країні буде поступово знижуватися завдяки збільшенню попиту на трудові ресурси. Проте, цей показник все ще залишиться на вищому рівні порівняно з часами до початку повномасштабної агресії.

Він буде характеризуватися тривалими диспропорціями на ринку праці, головно через недостатню кількість кваліфікованих працівників, що є наслідком війни. Це, зокрема, вплине на повернення демобілізованих до їхніх професій, як зазначили в Національному банку України.

За прогнозом НБУ, рівень безробіття в Україні у 2024 році становитиме 14,2% (попередній прогноз - 13,9%), у 2025 році - 11,6% (попередній прогноз - 11,4%), у 2026 році - 10,6% (попередній прогноз - 10,3%).

Нагадуємо, що зростаюча конкуренція за кадри спонукає компанії підвищувати заробітні плати. За оцінками Національного банку України, реальні доходи українців (з урахуванням інфляції) мають збільшитися на 14% і досягти показників, які були до війни, до кінця цього року.

Related posts