Правила мобілізації: Який буде призовний вік в Україні в 2024 році?

Основні принципи мобілізації

Згідно з чинними правовими нормами, підлягають мобілізації:

На сьогоднішній день чоловіки в Україні віком від 18 до 25 років вважаються призовниками, проте вони не підлягають мобілізації. Це зумовлено скасуванням призову на строкову службу, а з 2025 року для цієї категорії громадян буде введено базову військову підготовку. Єдиним винятком є добровільна мобілізація.

Однак у цій групі також присутні особи, підлягаючі військовій службі, які можуть бути мобілізовані. А саме:

На даний момент у Верховній Раді України перебуває на розгляді законопроект №11379-д. У разі, якщо завтра, 9 жовтня 2024 року, він отримає схвалення у другому читанні, чоловіки віком від 18 до 25 років, які раніше мали статус "непридатний" або "обмежено придатний", будуть виключені з категорії, що підлягає мобілізації.

Такі особи матимуть можливість служити за власним бажанням.

Також існує ймовірність, що депутати можуть підтримати положення в законопроекті, яке дозволить вже мобілізованим особам з цієї категорії повернутися в запас, якщо вони не бажають продовжувати військову службу. Однак, можливо, для цього буде розроблено окремий закон.

Нещодавно з'явилася інформація про те, що представники сильної статі у віці від 50 до 60 років можуть бути призвані на службу лише за наказом Генерального штабу Збройних Сил України. Це стосується вказівки, виданої Сухопутними військами.

Окреме мобілізаційне розпорядження означає, що воно видається на конкретну особу із зазначенням усіх даних. Тобто фактично заборонено примусову мобілізацію чоловіків віком понад 50 років.

Згідно з інформацією, яку надав голова комітету Верховної Ради з національної безпеки та оборони Федір Веніславський, це відображає думку військового командування. Водночас директива Сухопутних сил зазначає, що особи, які досягли віку 50 років і мають дефіцитні військово-облікові спеціальності, можуть бути підлягати мобілізації.

Народний депутат також підкреслив, що військові підрозділи не готові приймати всіх підряд у цьому віковому діапазоні. На його думку, якщо призовники не володіють важливими військовими спеціальностями, тоді мобілізація втрачає свою доцільність.

Варто підкреслити, що ця директива не має статусу закону і є лише рекомендаційною. Генеральний штаб не володіє повноваженнями для зміни чи розширення дії законодавчих норм. Отже, для повної реалізації цих обмежень, ймовірно, знадобляться зміни в законодавстві щодо мобілізації.

Зазначимо, за останні тижні з'явилися нові уточнення у процесі призову на службу до армії. Детальніше читайте у матеріалі "До ТЦК за 7 днів, повістки поштою та бронь. Як змінили правила мобілізації в Україні".

Також повідомлялося, що Кабінет міністрів дозволив військовим частинам набирати добровольців в обхід територіальних центрів комплектування (ТЦК).

Related posts