Запит на будівельні матеріали знизився після різкого зростання в минулому році, згідно з інформацією асоціацій.
У 2024 році спостерігається уповільнення попиту на будівельні матеріали, яке стало наслідком значного зростання минулого року. Це пов'язано з низькою платоспроможністю споживачів та браком фінансування для державних програм відновлення, як повідомила асоціація виробників будматеріалів.
"Загалом за приблизними обсягами перша половина 2024 року майже корелюється із показниками 2023 року - тобто дива у збільшенні попиту не відбулося. Продажі конкретних товарів сьогодні напряму залежать від активності дрібних приватних забудовників. Великий та справді платоспроможний державний або приватний споживач оптових обсягів існує в одиничних екземплярах", - розповів президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій агентству "Інтерфакс-Україна".
За його словами, основну частину реальних продажів будівельних матеріалів, за якими вже проведено оплату, формують фізичні особи. Водночас програми "5-7-9", "єОселя" та "єВідновлення" сприяють нестійким коливанням попиту, що дозволяє підтримувати обсяги реалізації матеріалів на рівні 27-50% від довоєнних показників 2021 року, підкреслив експерт.
"В умовах, що склалися, не очікується поліпшення клімату на ринку до завершення 2024 року", - зазначив Салій.
Водночас, основним фактором формування попиту на газобетон є розвиток багатоквартирного будівництва, яке отримує підтримку через програми відновлення, зазначив Олег Сиротін, директор Всеукраїнської асоціації виробників автоклавного газобетону.
"Наразі попит на газобетон впав майже на 60% порівняно з довоєнним часом. Основний споживач нашої продукції, фізичні особи, майже не будуються. Галузь виживає здебільшого за рахунок багатоквартирного житлового будівництва, зокрема через державні програми відбудови/компенсації постраждалим особам", - зазначив він.
За словами експерта, на зростання попиту позитивно вплинуло б розширення держпрограми "єОселя" на малоповерхові проєкти невеликих девелоперів, оскільки до війни цей сектор був основним споживачем газобетону.
"Газобетон застосовується в сучасному будівництві, тому ми вважаємо, що найефективнішою є державна програма "єОселя". Наступною за ефективністю є програма "єВідновлення", яка спрямована на серйозно пошкоджені будівлі, де необхідно зводити нові стіни. Вплив цих ініціатив, безсумнівно, має позитивний характер, але ми б хотіли бачити більше фінансових ресурсів з боку держави та банків для їх реалізації", - зазначив Сиротін.
Згідно з інформацією асоціації "Укрцемент", у першій половині 2024 року споживання цементу досягло 3 мільйонів тонн, що являє собою зростання на 21,3% у порівнянні з тим же періодом минулого року. Проте, асоціація висловлює обережний прогноз щодо залишку року.
"Найбільша проблема для виробників цементу - попит. Попит на продукцію різко впав, отже, впали і доходи, а видатки не скоротилися, навпаки - зростають. Прогноз щодо споживання цементу на 2024 рік досить стриманий. Ми мали відчутний стрибок у 2023 році. Було вироблено 7,4 млн тонн цементу. Цього року році ми пройшли складне літо в питанні електроенергії. Тому, якщо цього року досягнемо 8 млн тонн, це буде дуже хороший результат", - пояснила виконавчий директор асоціації "Укрцемент" Людмила Кріпка.
На попит дуже впливає ситуація на фронті, а також підтримка галузі державою, зазначила експерт. За її словами, для забезпечення стабільного розвитку ринку важлива політика субсидій і додаткових пільг із боку держави.