Одна з найвидатніших зірок: Бетельгейзе приховує таємницю, яку науковці розгадали (фото)

На думку астрономів, дивна поведінка гігантської зірки може бути пояснена її подвійною природою.

Бетельгейзе вже тривалий час є об'єктом підвищеного інтересу серед астрономів, зокрема через її непередбачувані зміни яскравості. Ця червона змінна зірка, розташована в сузір'ї Оріона, відома своїми кількома циклами зміни яскравості. Один з таких циклів триває 2 170 днів, що у п'ять разів перевищує її звичайний період пульсації. В новому дослідженні, опублікованому на сервері препринтів arXiv, висувається гіпотеза, що ці зміни можуть бути спричинені зіркою-компаньйоном з масою, що приблизно на 17% перевищує масу Сонця. Вважається, що ця зірка обертається на відстані, що у 2,43 рази перевищує радіус Бетельгейзе, і може сприяти утворенню пилу, який зумовлює спостережувані зміни яскравості гігантської зірки, згідно з Phys.

Фокус. Технології запустив власний Telegram-канал! Підписуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших і найцікавіших новин зі сфери науки!

Одна з найяскравіших зірок на небі, Бетельгейзе, розташована у верхній лівій частині сузір'я Оріона. Це одна з найбільших зірок, видимих неозброєним оком. Вона приблизно в 1 400 разів масивніша за Сонце і розташована на відстані 642 світлових роки від нас. Бетельгейзе приблизно в 100 000 разів яскравіша за Сонце, але за останні 5 років вона привернула особливу увагу астрономів через своє несподіване потемніння.

Перший випадок раптового зменшення яскравості, задокументований астрономами, стався наприкінці 2019 року. Після цього зірка повернулася до свого звичайного стану світіння. Вчені згодом зафіксували ще декілька подібних явищ.

Нагляд за зіркою дозволив дослідникам переосмислити природу Бетельгейзе та її оточення, а також спричинив корекцію моделей пульсацій червоного гіганта, що охоплюють циклічні розширення і скорочення зовнішніх шарів цього світила.

За словами дослідників, ця змінна зірка показує довготривалий вторинний період пульсації, що становить близько 2100 днів. Хоча це не є рідкісним явищем, астрономи все ще не можуть точно визначити механізм, який викликає таку поведінку.

Природу тривалої мінливості зірки Бетельгейзе вивчили автори нового дослідження. Адже глибше розуміння природи зірки дозволить визначити, на якій саме стадії еволюції вона перебуває і коли вибухне надновою.

Деякі дослідники припускають, що коливання яскравості зірки можуть бути спричинені пульсаціями її зовнішніх шарів. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, це вказуватиме на те, що Бетельгейзе є більшою за попередні оцінки і перебуває на пізнішій стадії свого життєвого циклу. Відповідно, зірка може вибухнути як наднова у найближчі кілька сотень років.

Дослідники нової роботи припускають, що найбільш правдоподібним поясненням тривалих змін яскравості Бетельгейзе є наявність маломасивної зірки-компаньйона. Ця зірка здатна створювати пил, який оточує Бетельгейзе і зменшує її яскравість. Таким чином, Бетельгейзе може виявитися подвійною зіркою. Якщо це припущення вірне, то ймовірність вибуху Бетельгейзе як наднової в найближчі кілька століть значно зменшується.

Фокус повідомив, що найвіддаленіший апарат NASA здійснив значне відкриття. Виявилося, що космос не зовсім такий, як уявляли раніше. Астрономи нарешті дійшли висновку, що міжгалактичний простір насправді темніший, ніж гадали.

Фокус також повідомляв про те, що незабаром на нічному небі з'явиться одна з найяскравіших комет цього року. Згідно з прогнозами, ця комета може бути видимою неозброєним оком.

Related posts