Дослідники встановили, що процес одомашнення котів відбувався двічі.
З'ясувалося, що взаємини між котами та людьми мають набагато давнішу історію, ніж це було відомо раніше.
Прийнято вважати, що вперше диких котів люди одомашнили в Стародавньому Єгипті кілька тисячоліть тому. Звідти кораблями тварини потрапили в різні країни Європи.
Проте нещодавно науковці з'ясували, що ще 9 тис. років тому котів вперше одомашнили мешканці Близького Сходу. Про це ВВС розповіла докторка Ева-Марія Гайгл з Інституту Жака Моно в Парижі.
Що сталося 9 тисяч років тому?
За словами науковців, диких кішок привернули миші, які мешкали в зернових складах. Це сталося вперше близько 9 тисяч років тому на Близькому Сході, що стало стартом тривалої взаємодії між людьми та котами.
Протягом тисячоліть коти виконували важливу роль у житті людей, полюючи на гризунів у селянських господарствах, житлах та навіть на кораблях. Тож, варто зазначити, що коти далеко не завжди лише відпочивали на диванах.
Снимок: Kaiwen Sun/Unsplash
"Я вважаю, що коти самостійно обрали людське суспільство, однак цей зв'язок виявився взаємовигідним для обох сторін", - зазначає професорка Гайгл.
Через ще кілька тисяч років коти стали співпрацювати з людьми в Стародавньому Єгипті. Це було друге одомашнення цих тварин.
Що з'ясували вчені
Дослідники проаналізували мітохондріальну ДНК, що передається через материнську лінію, з залишків більш ніж 200 котів, знайдених у похованнях вікінгів, стоянках епохи кам'яного віку та гробницях фараонів.
Дослідження цієї ДНК вказує на те, що витоки всього можна знайти на Близькому Сході, в контексті його аграрної традиції. Ймовірно, саме фермери стали першими, хто одомашнив котів. Можливо, вони брали їх із собою у подорожі для захисту від шкідників, або ж це сталося випадково, але так розпочалася їхня подорож по світу.
Друга хвиля одомашнення сталася вже в Єгипті. За часів Римської імперії коти поширилися Європою, а потім, в епоху вікінгів, вирушили ще далі.
Дослідження ДНК залишків єгипетського кота, знайдених у давньому вікінзькому порту, спонукало науковців до висновку, що коти могли з'явитися в Північній Європі через морські маршрути.
Найбільш поширена порода є надзвичайно молодою.
Смугасті коти, які, напевно, є найбільш відомими у всьому світі, почали з'являтися лише у період Середньовіччя. Дослідження ДНК вказує на те, що мутація, завдяки якій виникли популярні таббі, відбулася в західній частині Туреччини в XIV столітті.
Протягом кількох століть смугасті коти здобули популярність по всьому світу. Однак, на відміну від своїх предків, їх почали відбирати в першу чергу за естетичними якостями, а не за їх практичними функціями. Дізнайтеся більше про смугастих котів у статті ZAXID.NET "Ви її точно бачили: найпопулярніша порода котів у Європі".
"До XIX століття селекція кішок, на відміну від собак, майже не проводилася. Кішки вже виконували свої функції, тому не було необхідності в їх зміні," - зазначає професорка Ева-Марія Гайгл.