"Надзвичайна ситуація": у Міністерстві захисту довкілля роз'яснили, чи загрожує забруднення річки Сейм водопостачанню Києва.
Міністр охорони довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець оголосив, що забруднення річки Сейм вважається надзвичайною ситуацією. Він підкреслив важливість запобігання потраплянню забруднених вод до водозабору Києва.
Про це він повідомив у розмові з українськими журналістами. Стрілець зазначив, що забруднені води просуваються зі швидкістю 20-25 км на добу, і міністерство докладає максимальних зусиль, щоб не допустити потрапляння забруднення у водозабори, які забезпечують столицю питною водою.
"Зараз ми робимо все можливе, щоб запобігти потраплянню забруднювачів до водозабору Києва. Це наш головний пріоритет. Результати наших зусиль стануть очевидними 5-6 вересня", - заявив міністр.
Він також зазначив, що щодня проводяться відбори зразків води для досліджень, а також шукаються найкращі методи для подолання забруднення. Протягом останніх днів було зроблено понад 50 проб води, а лише за останні два дні - ще 28.
Міністр повідомив, що зразки забрудненої води постійно беруться для лабораторних аналізів, щоб визначити, чи зможуть очисні споруди водоканалу впоратися із забрудненням, якщо воно досягне Києва.
"Іншими словами, ми робимо все можливе заздалегідь, щоб це зупинити," - зазначив Стрілець.
Також, міністр нагадав, що 29 серпня відбулося засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому були ухвалені низка рішень для розв'язання цієї проблеми. Зокрема, були прийняті заходи з аерації (збагачення повітрям), абсорбції, перекидання додаткових обсягів води, а також збирання мертвої риби та недопущення подальшого її мору.
Ці заходи вже стартували: зранку 30 серпня розпочали внесення абсорбенту у воду та здійснили штучну аерацію.
Ми зможемо оцінити ефективність цього заходу в понеділок, оскільки потрібно деякий час, щоб бактерії почали діяти, – зазначив він.
Стрілець підкреслив, що забруднююча речовина має суто органічне походження. У ліквідації наслідків інциденту беруть участь ДСНС, Державна екологічна інспекція, Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Державний рибоохоронний патруль та місцева влада.
Як інформував OBOZ.UA, 28 серпня з'явилася новина про виявлення отруйної речовини в річці Десна, яка нібито спускається з території Росії. Цю інформацію оприлюднив мер Вишгорода Олексій Момот, але згодом видалив свій пост. У той же час Київська обласна військова адміністрація повідомила, що перевищення концентрації шкідливих речовин у Десні не зафіксовано, однак все ж не рекомендують використовувати воду з річки.