На Покровському напрямку ситуація ускладнена, але фронт тримається -- Тимочко 1.09.2024

Ілюстративне фото УНІАН

Лінія фронту залишається стабільною, жодних обвалів не зафіксовано.

Розпочнемо з обговорення ситуації на Покровському напрямку, яка викликає занепокоєння серед українців через тривожні новини, що надходять звідти останніми тижнями. Збройні сили Росії досягли значного прогресу та вже наближуються до міста Покровськ. Як би ви описали поточний стан справ на Покровському напрямку?

Мушу підкреслити, що останні декілька днів, а можливо і тиждень, у суспільстві, на жаль, стала переважати риторика або сприйняття, ніби Покровськ вже зданий чи ворог вже біля самого міста. Очевидно, що тут діяла ворожа пропаганда, а деякі політики вирішили використати цю тему для хайпу та штучно нагнітали ситуацію.

Справді, виклики, що постали перед українською армією, є надзвичайно серйозними. Проте, попри всю складність ситуації, ворог ще далеко від Покровська. Немає активного просування, як це часто зображують. Ворог не рухається на кілометри чи десятки кілометрів. Так, на жаль, є тактичне просування - ворог просувається на кілька сотень метрів у день. Однак, це не свідчить про оперативну ініціативу ворога чи його контроль над ситуацією на оперативному рівні. Максимальні сили і засоби, які вони задіяли, дозволяють їм мати певну ініціативу на тактичному рівні, але проривів оборони ЗСУ немає, що є важливим, бо деякі політики на цьому наголошують, ані хаосу. Так, внаслідок активних бойових дій виникають певні проблеми та серйозні виклики для ЗСУ, пов'язані зі взаємодією, комунікацією, ротацією, збереженням безперервного зв’язку між підрозділами та частинами, що заходять і виходять. Звісно, є труднощі в обороні, оскільки ворог активно використовує артилерію та авіацію. На жаль, маємо втрати, але вони не настільки значні, щоб призвести до обвалу лінії фронту чи падіння.

Дуже добре, що населення відстежує ситуацію, дуже добре, що є безперервна комунікація в медіа. Це надзвичайно правильно, оскільки люди мають знати реальні виклики чи загрози, які їх можуть очікувати. Але варто більше уваги звертати на перевірені джерела, а громадянам, які проживають в прифронтовій зоні чи в зоні, яка потенційно може бути зоною бойових дій, - комунікувати з органами місцевого самоврядування, відповідними службами, представниками військово-цивільних адміністрацій, щоб знати потенційно місця збору громадян, шляхи переселень, що потрібно з собою брати. Якщо відштовхуватися від потенційних загроз, це дасть можливість і розвантажити логістику в майбутньому, комунікувати з населенням, знати, де його можна очікувати, якщо звʼязок буде порушений. На ці речі варто звертати більше уваги, а ЗСУ виконують свою роботу на максимумі і виконуватимуть.

Втрати російських сил значно перевищують їхні досягнення.

Покровський напрямок нам добре відомий, оскільки це південна лінія наступу ворога по маршруту Вугледар-Курахове-Покровськ. У той час, як північний напрямок представляє собою наступ на Донеччину в районах Часового Яру та Торецька з метою прориву до Краматорська та Слов'янська. Російські війська намагаються захопити Донецьку область, виконуючи наказ Путіна, який залишився невиконаним з 2022 року. Слід зазначити, що ворог не досяг значних успіхів: усі резерви та війська, які він міг залучити, вже задіяні. Їхні тактичні просування, якщо такі й є, не можна назвати успіхами, оскільки втрати значно перевищують здобутки.

Іван Тимочко. Фотографія: Facebook-сторінка Івана Тимочка

Однак, ще раз наголошую, що важливість комунікації не можна недооцінювати, особливо для зниження ризиків для мешканців Покровська. Наприклад, у випадку, якщо супротивник зможе досягти рівня обстрілів з далекобійної артилерії по місту. Необхідно мати чітке уявлення про ситуацію у навколишніх населених пунктах та володіти інформацією щодо постачання продуктів, води, засобів гігієни та інших необхідних ресурсів. Звісно, було б чудово, якби ворог втратив свій наступальний потенціал у цьому напрямку.

Російська армія досягла вершини своїх можливостей цього року, але з часом її потенціал почне знижуватися.

Як ви оцінюєте ситуацію? Адже наразі існують різні думки щодо того, коли російські сили можуть вичерпати свій наступальний потенціал. Яка ваша думка з цього приводу як експерта у військовій справі?

Ми маємо розуміти, що стратегічний задум обох сторін невідомий. Щодо тривалості наступу, то тут все залежатиме від низки чинників. Основний - це спроможність безперервно фінансувати російську армію безпосередньо російською економікою. Звідси випливатиме вся їхня спроможність ведення війни. Зрозуміло, що зараз Путін грає ва-банк, оскільки він виділив на початку року 130 млрд, і розраховував, що зуміє зайняти ряд українських областей, поки не було поставок наших союзників для України. Також він сподівався купити населення, бо росіяни й самі говорять, що ця війна - це війна для їхніх бідних. Були збільшені ставки на найм по контракту, щоб створити безперебійність "живої" сили, бо з технікою у росіян дійсно проблеми. Масовість є, але якість поступається в багатьох випадках ЗСУ.

Як довго Росія зможе підтримувати безперервне фінансування як для скупки населення, так і для закупівлі іноземної зброї? Цього року Росія виділила третину всього бюджету на війну. Наступного року Путін не зможе виділити такі ж кошти, навіть вже зараз, в умовах зими, це стає проблематичним. Російська армія досягла свого піку цього року, і цей пік неминуче почне знижуватися. Важливим фактором є купівельна спроможність російського населення під керівництвом Путіна. Він, без сумніву, боїться великих масових мобілізацій, оскільки немотивоване населення може стати загрозою для його влади. Крім того, цих людей потрібно буде годувати, озброювати, мінімально підготовлювати і забезпечувати технікою. Їх потрібно постійно підтримувати пальним, а російська нафтопереробна галузь зараз зазнає серйозних ударів, не кажучи вже про НПЗ, що горять. Ці підприємства є стратегічними резервами Росії, оскільки в країні не так багато зберігаючих станцій пального, особливо авіаційного, а перевага в авіації дозволяє Росії просуватися на тактичному рівні.

Хто б не здобув владу в США, для Путіна це не стане приємним бонусом.

Крім того, Путін намагається встигнути до Мирного саміту. Незважаючи на думки про те, що він чекає на вибори в США чи сподівається на президентство Трампа, варто розуміти, що американська система безпеки та управління країною не розглядає Росію як наддержаву. Тому незалежно від того, хто стане президентом, це не буде вигідно для Путіна. Також у США незабаром відбудеться великий збройовий форум та виставка озброєння, що підкреслює їхній акцент на зброї, її продажу та рекламі. Америка значно збільшила виробництво ракет для HIMARS та авіації, і це явно не для внутрішнього використання.

КОНТЕКСТ

Як зазначив сьогодні, 1 вересня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, "на напрямку головного удару ворога ситуація складна. Але всі необхідні рішення на всіх рівнях приймаються без зволікань. Попри те, що ворог має перевагу у кількості озброєння та людей, дякуючи нашим воїнам, зазнає відчутних втрат. Боротьба за Україну триває".

Related posts