На територію, яка знаходиться під контролем України, повернули 931 дитину з окупації, повідомила омбудсмен.
Завдяки зусиллям державних установ та представників громадського сектору на територіях, що знаходяться під контролем уряду України, вдалося повернути 931 дитину з тимчасово окупованих регіонів.
Цю інформацію озвучив Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини, під час проведення Четвертого саміту перших леді та джентльменів, як повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Було повернуто 388 дітей, які офіційно визнані депортованими. Загалом, згідно з нашими даними, завдяки зусиллям усіх державних органів та громадського сектору вдалося повернути 931 дитину. Це, в першу чергу, стосується дітей з тимчасово окупованих територій, які, на мою думку, були під загрозою депортації, і частина з них була насильно переміщена в межах цих територій України", - зазначив омбудсмен.
Він зазначив, що за офіційними статистичними даними, кількість депортованих та/або примусово переміщених дітей становить 19 546, але ніхто не може назвати точну цифру. Окрім того, близько 1,5 мільйона українських дітей залишаються на територіях, що знаходяться під окупацією, і для них існує ризик депортації.
"Згідно з нашими відомостями, нещодавно з тимчасово окупованої території Херсонщини більше тисячі українських дітей були направлені на так зване оздоровлення до Кабардино-Балкарії в Російській Федерації. І ми не маємо уявлення, скільки з них зможе повернутися назад", - підкреслив Лубінець.
На його думку, глобальна система захисту прав людини демонструє низьку ефективність. Росія ігнорує всі міжнародні угоди, що стосуються охорони прав дітей, але досі залишається безкарною.
"На мій погляд, росіяни сприймають тільки силу - військову, юридичну, інформаційну", - заявив омбудсмен.
За словами уповноваженого, Україна насправді формує нову структуру захисту прав громадян. Влада України активно займається розробкою нових інструментів впливу на Росію.
Омбудсмен підкреслив, що складовою нової системи захисту прав людини є четвертий пункт Української формули миру, який стосується репатріації всіх депортованих дітей, військовополонених та цивільних громадян України.
"Найбільша робота в реалізації цього пункту зроблена по дітях - створена Міжнародна коаліція, куди станом на зараз входять 40 країн. Лідером є Канада. Я точно знаю, що кількість країн-членів зросте", - сказав уповноважений.
Він також підкреслив, що ключовим посередником у процесі повернення українських дітей виступає Катар, а до цього процесу активно залучається і Ватикан.
За інформацією Укрінформу, з тимчасово захопленого лівобережжя Херсонської області вдалося повернути двох дівчат віком 14 і 16 років.