Мер Івано-Франківська поділився інформацією про функції мовних інспекторів та можливість запровадження штрафів (відео)

У Івано-Франківську незабаром на вулицях почнуть працювати інспектори, які надаватимуть рекомендації російськомовним мешканцям щодо безкоштовних мовних курсів. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків. Він вважає, що такий підхід допоможе вирішити проблему "панування російської мови" в міському середовищі.

Мовні інспектори, які незабаром почнуть свою діяльність в Івано-Франківську, працюватимуть у строгій відповідності до українських законів. В найближчий час планується залучити близько ста таких фахівців. Вони будуть здійснювати патрулювання вулиць і надаватим рекомендації щодо проходження мовних курсів для тих, хто має труднощі з українською. Особливу увагу приділять сфері обслуговування. Мер Івано-Франківська поділився деталями роботи мовних інспекторів під час ефіру на радіо "Західний полюс", а фрагмент цього інтерв'ю опублікував на своєму YouTube-каналі.

Марцінків повідомив, що в Івано-Франківську вже зареєстровано 74 охочих стати мовними інспекторами-волонтерами. Він прогнозує, що їхня кількість може досягти близько ста, оскільки процес збору заявок ще триває. Після завершення набору відбудеться короткий інструктаж, після якого інспектори вийдуть на вулиці міста. Їхні завдання включатимуть виявлення випадків, коли пішоходи мають труднощі з українською мовою. У таких ситуаціях інспектор повинен підійти, зробити "дружнє зауваження" та порекомендувати відвідати мовні курси, які незабаром стартують у місті. Окрім того, вони не мають права накладати штрафи, оскільки це виходить за межі їхніх повноважень відповідно до українського законодавства.

"Це всього лише буде інформаційна кампанія в рамках такої позитивної комунікації", -- підкреслив міський голова.

Ще один напрямок роботи, зауважив Марцінків, -- це сфера обслуговування: використання української мови співробітниками магазинів, кав'ярень. У цьому випадку інспектори можуть діяти, як й інші громадяни: говорити, що це порушення такої-то норми закону, робити зауваження, закликати перейти на держану, піти на курси, якщо є потреба -- онлайн чи офлайн.

"Повноваження [інспекторів -- Ред.] -- в межах законодавства: вони не мають права штрафувати, тому що в нас це не передбачено", -- наголосив посадовець.

Раніше видання "Фокус" повідомляло про мовну ініціативу мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа. 9 вересня він опублікував звернення, в якому підкреслив проблему "переважання російської мови" у громадських місцях міста. У зв'язку з цим мер запропонував ввести посаду мовних інспекторів, які будуть сприяти вирішенню цієї ситуації. Основним завданням таких інспекторів стане реагування на використання російської мови та надання рекомендацій щодо відвідування мовних курсів для тих, хто має труднощі з українською. Додатково, Марцінків звернувся до мовного омбудсмена з проханням організувати безкоштовні курси для російськомовних мешканців Івано-Франківська. У програмі "Говорить великий Львів" чиновник уточнив, що єдиним заходом, який можуть вжити інспектори, буде звернення до поліції у випадку агресивної поведінки співрозмовників.

Нагадаємо, влітку виник мовний конфлікт під час бізнес-заходу, коли організатори попросили покинути захід учасницю, яка звернулася до спікера з проханням перейти на державну мову.

Related posts