Коли завершиться конфлікт в Україні: Міжнародний валютний фонд переглянув основні прогнози.

У новій редакції базового сценарію прогнозується, що війна припиниться в останньому кварталі 2025 року, що матиме вагомий стримувальний ефект. Проте Україна зможе забезпечити помірне економічне зростання, йдеться в документі.

У червні Міжнародний валютний фонд передбачав, що в основному сценарії конфлікт може завершитися наприкінці 2024 року, тоді як песимістичний прогноз передбачав закінчення війни лише наприкінці 2025 року.

В цілому, основний сценарій передбачає, що наслідки війни зосередяться на регіонах, де економічна активність вже знижена через проблеми з безпекою.

Хоча зростання залишиться позитивним, зумовленим відновленням, триваліша війна передбачає негативний вплив на економічні показники через більш постійну невизначеність, нестачу робочої сили, тиск імпорту, пов'язаний з обороною і ремонтом, і динаміку населення, йдеться в меморандумі.

У 2024 році очікується реальне зростання ВВП на рівні 3%. Проте, у третьому кварталі темпи зростання можуть помірно знизитися, оскільки ранній урожай та стабільний експорт зможуть частково нейтралізувати негативний вплив енергетичного дефіциту. За прогнозами МВФ, в четвертому кварталі економічні показники ще більше погіршаться через зростаючий дефіцит енергії, викликаний підвищеним попитом в опалювальний сезон.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зимовий енергетичний дефіцит на рівні 3-4 ГВт, що узгоджується з оцінками інших учасників процесу. Водночас, в меморандумі зазначається, що існують значні негативні ризики, пов'язані з ракетними ударами та сезонними чинниками.

Інфляційні показники продовжать зростати, досягнувши 9% у річному обчисленні до грудня. Це пояснюється значним підвищенням цін на продукцію, в основному через енергетичні витрати, а також збільшенням витрат на робочу силу.

У зовнішньому секторі спостерігається зростання потреб у імпорті енергетичних ресурсів та оборонної продукції. Водночас, слабкі врожаї частково компенсуються позитивними змінами, пов'язаними з реструктуризацією єврооблігацій. Це призведе до збільшення дефіциту поточного рахунку до 14,9 млрд доларів (8,1%). Однак, суттєве зовнішнє фінансування сприятиме зростанню валових міжнародних резервів до 42,6 млрд доларів, згідно з прогнозами.

Відновлення валового внутрішнього продукту відбуватиметься повільніше, ніж очікувалося раніше, з прогнозом зростання на рівні 2,5-3,5% річних, що на 2-3 в.п. нижче попередніх оцінок, через затяжні бойові дії. Інфляція, за прогнозами, зменшиться до 7,5% до кінця поточного року внаслідок зниження витратного тиску. Очікується, що дефіцит поточного рахунку досягне 27,1 мільярда доларів (14,3% від ВВП), що є наслідком стійкого попиту на імпорт, впливу нестачі робочої сили на експортні галузі та зменшення обсягу грантів, які переважатимуть над позитивними чинниками, такими як стабільність морських перевезень, приватні грошові перекази та реструктуризація боргових зобов'язань.

Незважаючи на погіршення поточного рахунку, деяке скорочення чистих прямих іноземних інвестицій та збільшення готівкових валютних коштів поза банками на тлі невизначеностей, пов'язаних із війною, валові резерви збільшаться до 44,9 млрд доларів за підтримки зовнішнього фінансування, прогнозує МВФ.

За оцінками Міжнародного валютного фонду, відновлення після війни буде затримано через наслідки триваліших конфліктів. Однак середньострокові прогнози позитивні, адже вони базуються на рішучих реформах і перспективах інтеграції до Європейського Союзу, а також на частковому відновленні інфраструктури.

Менш жорстке відновлення виробництва після війни, згідно з оновленим базовим прогнозом, свідчить про повільніше повернення мігрантів, що в свою чергу призведе до значніших втрат населення в перспективі.

В цілому, новий базовий прогноз передбачає, що реальний ВВП знизиться на 2% до 2027 року (і на 2,7% до 2033 року) у порівнянні з червневими оцінками.

Проте, можлива динаміка зростання залишиться в основному стабільною, оскільки інвестиційні потоки та загальна ефективність ресурсів (підтримувані рішучими реформами, зусиллями з відновлення та впевненістю) переважатимуть над негативним впливом тривалої війни на основний капітал і робочу силу, - зазначається у прогнозі.

Згідно з результатами дослідження, проведеного Центром Разумкова, у вересні 2024 року 83% респондентів висловили впевненість у можливій перемозі України у конфлікті з Росією.

Серед опитаних, які мають віру в перемогу, 39% вважають, що вона настане протягом 1-2 років, 19,5% прогнозують її до кінця цього року, 15% вважають, що для цього знадобиться від 3 до 5 років, 5% вважають, що це станеться більше ніж через 5 років, а 2% висловлюють думку, що перемога, ймовірно, відбудеться "не за їхнього життя".

Related posts