Уряд ухвалив рішення про впровадження нової сучасної системи, яка замінить медико-соціальні експертні комісії (МСЕК).
Уряд схвалив проєкт закону про ліквідацію медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та створення цифровізованої сучасної "системи оцінювання повсякденного функціонування людини". Вони працюватимуть на базі "найпотужніших лікарень спроможної мережі медзакладів".
Цю інформацію озвучила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
"Ми цілковито поділяємо невдоволення застарілою, неприязною до людей і значною мірою корумпованою системою МСЕК. Час для змін настав: слід створити нову систему, засновану на інших принципах. Людина з обмеженнями у функціонуванні має отримувати від держави таку підтримку, яка забезпечить їй можливість нормально жити, працювати та бути повноцінно інтегрованою у суспільство", - зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Наголошується, що у центрі нового процесу стоятиме не папірець, а "реальна допомога", потрібна кожній конкретній людині, щоб "повноцінно жити і працювати".
Згідно з інформацією з законопроєкту, з 1 січня 2025 року експертні команди, що оцінюватимуть повсякденне функціонування особи, замінять МСЕК. До складу цих команд увійдуть практикуючі лікарі.
"Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних медичних закладах, де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта", - зауважили у МОЗ.
Там зазначили, що медичний працівник зможе в електронному форматі надсилати справу для оцінки, а результати цього процесу автоматично з'являтимуться в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери. Це дозволить здійснювати подальші дії щодо реабілітації, оцінювання працездатності та, за необхідності, призначення державних виплат.
"Людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок", - зазначили у міністерстві.
Крім того, за інформацією Міністерства охорони здоров'я, цифрові технології також сприятимуть зменшенню корупційних проявів та інших зловживань. Наприклад, лікарі не матимуть доступу до імені пацієнта до завершення оцінювання, а пацієнти не знатимуть, хто саме проводить оцінку їхньої функціональності. Це допоможе уникнути можливих корупційних угод, про які нещодавно стало відомо.
Законопроєкт також передбачає, зокрема:
"Проект закону, створений Міністерством охорони здоров'я, визначає основи для оцінки щоденного функціонування. Наступні етапи для пацієнтів після медичної оцінки будуть реалізовуватися з урахуванням змін, які впроваджуватимуться в соціальному, освітньому та трудовому секторах, а також включатимуть механізми доступу до необхідних послуг," повідомили в МОЗ.
Зазначається, що ці зміни сприяють відмові від стигматизації, що ґрунтується на діагнозах, та переходу до інклюзивного підходу, який передбачає надання державної підтримки кожному індивідууму відповідно до його потреб. Це забезпечить ефективні рішення, що дозволять кожній людині жити повноцінно та гідно.
Фонова інформація. Раніше Mind інформував про заплановані масштабні перетворення в системі МСЕК, які розпочнуться з нового року. До цього часу система продовжить функціонувати у звичному режимі з окремими вдосконаленнями.