Генеральний прокурор Костін подав у відставку на фоні скандалу, пов'язаного з інвалідностями.
Генпрокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це пов'язано із скандалом з регіональними прокурорами, що масово отримали ймовірно фіктивну інвалідність в останні роки.
Цю ситуацію обговорили на засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО) у вівторок, 22 жовтня.
Правоохоронці виявили масштабні зловживання в системі медико-соціальних комісій (МСЕК), які надають статус інвалідності.
"Було виявлено численні випадки порушень і явно підроблених інвалідностей серед чиновників", - зазначив Володимир Зеленський під час засідання Ради безпеки.
Зокрема, багато таких фактів виявлено в системі прокуратури.
Зеленський підкреслив, що РНБО сформувала список заходів, які "відновлять справедливість". Президент затвердив їх у вигляді указу, проте на момент 17:00 вівторка ці рішення ще не були оприлюднені.
Необхідно здійснити цифрову трансформацію всіх процесів медико-соціальних експертних комісій, провести фактичну перевірку декларацій членів МСЕК, переглянути безпідставні рішення щодо інвалідності державних службовців та провести аудит відповідних пенсійних виплат. Крім того, слід внести зміни до законодавства для вдосконалення системи медико-соціальної експертизи, а також переглянути механізм нарахування пенсійних виплат для посадовців.
"Проте, я вважаю, що нинішня відповідальність повинна лежати на кожному особисто," - підкреслив Зеленський.
Він дав завдання Шмигалю вжити потрібні кадрові заходи в міністерствах.
"Президент зазначив, що генеральний прокурор повинен нести політичну відповідальність за стан справ у прокуратурі."
Після цієї заяви президента генпрокурор Андрій Костін повідомив публічно, що йде у відставку.
Він охарактеризував ситуацію із підробленими довідками про інвалідність у прокуратурі як "неетичну".
Костін підкреслив, що підтримує позицію президента України Володимира Зеленського, вважаючи, що необхідно не тільки анулювати всі неправомірні рішення щодо призначення інвалідностей, пенсійних виплат та інших нарахувань, але й реалізувати чіткі законодавчі та організаційні зміни, а також забезпечити персональну відповідальність.
Генпрокурор повідомив, що звільняється зі своєї посади.
Згідно з законодавчими нормами, президент має право звільнити генерального прокурора, але це рішення повинно бути погоджене з Верховною Радою.
Згідно з інформацією ВВС Україна, засідання Верховної Ради, на якому обговорюватимуть це питання, ймовірно, відбудеться наступного тижня.
МСЕК та підроблені документи про інвалідність
У 2024 році 64 працівники МСЕК стали об'єктами підозр, а також анульовано більше 4 тисяч висновків щодо інвалідності, повідомив на засіданні РНБО керівник Служби безпеки України Василь Малюк.
Служба безпеки України виявила та зупинила діяльність восьми злочинних груп, до складу яких входили члени медико-соціальних експертних комісій у різних областях країни.
У Харківській області була ліквідована група, що налічує 13 осіб, які входили до складу обласної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Під час проведення обшуків у їхніх приміщеннях було виявлено та вилучено понад 650 тисяч доларів.
Чиновники підозрюються в тому, що реалізували громадянам фальшиві медичні довідки, які дозволяли їм уникнути військового обліку.
У Рівненській області було виявлено 29 осіб з медико-соціальних експертних комісій та лікарських консультаційних груп, які сприяли ухиленню військовозобов'язаних від призову на службу.
Таким чином, чиновники заробили більше 350 тисяч доларів.
У Миколаєві правоохоронні органи запідозрили керівницю обласної медико-соціальної експертної комісії. У неї знайшли більше 450 тисяч доларів, колекцію золотих прикрас, а також три квартири в Одесі, які вона не задекларувала.
З метою укриття цих активів, зазначає СБУ, посадовець передав більшість нерухомості на ім'я свого сина - студента медичного університету, який також володіє російським громадянством.
У Закарпатській області було розкрито діяльність керівника обласної медико-соціальної експертної комісії та трьох його спільників, які за певну винагороду оформляли інвалідність, щоб звільнити громадян від військового обліку.
Крім того, СБУ перевіряє факти незаконного отримання інвалідності окремими посадовцями. На сьогодні ці перевірки охоплюють майже 2,4 тис. таких осіб.