Єврокомісія ініціювала судовий процес проти Угорщини через спірний закон, що стосується "національного суверенітету".

За оцінкою Будапешта, даний закон є важливим для забезпечення національного суверенітету, проте неурядові організації охарактеризували його як загрозливий засіб для придушення опозиційних голосів.

Позов, про який оголосили сьогодні, є наступним кроком у судовому позові, який Комісія подала в лютому, і є реакцією на "незадовільні" відповіді, надані Будапештом.

Це рішення фактично переносить справу з Брюсселя до Люксембургу, де базується вищий суд ЄС. Видання зазначає, що виконавча влада не просить суддів застосувати будь-які тимчасові заходи, як-от тимчасове призупинення дії закону, про що просили деякі громадські організації. Рішення очікується найближчими роками.

"Після ретельної оцінки відповіді угорської влади Комісія вважає, що більшість виявлених скарг досі не розглянуті", ‒ заявили в Комісії.

Спірний законопроект, ухвалений у грудні за сприяння правлячої партії Віктора Орбана, створює так званий Офіс захисту суверенітету (SPO), який відповідатиме за розслідування осіб та організацій, підозрюваних у загрозі "національному суверенітету" та "конституційній ідентичності" держави.

SPO має можливість отримувати дані про індивідів або організації, які отримують фінансування з-за кордону і, на думку, можуть впливати на демократичні дискусії та виборчі процеси "в інтересах іншої країни" або "іноземного агента". Спеціальні служби Угорщини зобов'язані надавати підтримку відомству, яке уповноважене на доступ до конфіденційних документів.

По завершенні розслідування SPO оприлюднює свої результати. Закон не містить жодних механізмів для оскарження цих висновків.

Орбан, який регулярно висловлює критику на адресу своїх опонентів та звинувачує їх у співпраці з західними агентами, стверджує, що новий закон є необхідним для захисту Угорщини від незаконного політичного втручання. Проте, розширені повноваження закону, неясні формулювання та відсутність судового контролю викликали серйозне занепокоєння серед представників громадянського суспільства та незалежних журналістів. Вони висловлюють побоювання, що можуть стати жертвами переслідування за відмову підкоритися політичній лінії Орбана, а також не матимуть можливості оскаржити публічні заяви SPO.

Мішенями SPO стали Transparency International Hungary та Átlátszó — дослідницька неприбуткова організація, що отримує фінансування завдяки міжнародним донорським внескам.

Єврокомісія повторила цю позицію, розпочавши судовий позов у лютому. Чиновники заявили, що закон порушує широкий спектр фундаментальних цінностей і правових гарантій, таких як принцип демократії, право на приватне життя, захист персональних даних, свобода вираження поглядів, а також принцип презумпції невинуватості.

Сполучені Штати також висловили осуд "драконівського" законодавства, зазначивши, що "спроба угорського уряду переслідувати, залякувати та карати незалежні організації йде врозріз з основами демократичного управління, яке базується на верховенстві права".

Подальшу критику висловили Європейський парламент, Венеційська комісія, Amnesty International та Угорський Гельсінський комітет, а також десятки організацій громадянського суспільства та незалежних ЗМІ.

Related posts