Існує два способи, як чоловікові виїхати за кордон, якщо його родич з інвалідністю вже перебуває за межами країни.
У зв'язку з військовими діями, що веде Росія проти України, у нашій державі триває загальна мобілізація, і військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїзд за кордон. Проте певним категоріям чоловіків, зокрема тим, хто має близьких родичів з інвалідністю, надається право на відстрочку та можливість виїзду.
Юристка Дар'я Тарасенко пояснила, чи має право чоловік виїхати за межі країни, якщо його дружина, дитина або мати з інвалідністю вже знаходяться за кордоном. В даному випадку існують два можливі сценарії.
Перший варіант, більш простий, полягає в тому, що родич повертається до України і виїжджає знову вже разом із чоловіком. Другий варіант передбачає, що родич у країні перебування звертається до українського дипломатичного представництва для реєстрації на консульський облік, отримує відповідну довідку про реєстрацію і передає її своєму чоловіку.
Потрібно зібрати всі документи, необхідні для перетину кордону, якщо виїзд здійснюється разом з особою з інвалідністю або тією, яка потребує постійного стороннього догляду. До цього комплекту документів слід додати довідку про перебування цієї особи на консульському обліку. З цими документами можна перетнути кордон.
Адвокат підкреслила, що часто виникають труднощі зі збором документів для супроводу, коли хвора людина перебуває за кордоном. Особливо складно це зробити, якщо цією людиною з інвалідністю є мати, а її син має іншу реєстрацію місця проживання.
Тарасенко зазначила, що правила перетину кордону дають можливість використовувати акт встановлення факту здійснення догляду замість спільної "прописки". Однак, отримати цей документ буде неможливо, якщо мама перебуває за кордоном.
Раніше "Телеграф" повідомляв, які категорії громадян мають право на бронювання від мобілізації у вересні. Тепер цей перелік було розширено.