Підтримка України в охороні культурної спадщини завдяки ініціативі "Ковчег".

Фундація родини Карела Комарека (KKFF), одна з провідних благодійних організацій Чехії, спільно з ініціативою "Підтримка української культури" — проектом Міністерства культури Чеської Республіки та Чеського комітету ICOM (Міжнародна рада музеїв) — активно працює над збереженням української культурної спадщини в умовах війни. 18 вересня в Інституті культурної стратегії у Львові відбулося офіційне розширення проєкту ARK ("Ковчег") у співпраці з Національним заповідником "Києво-Печерська лавра". Ця ініціатива реалізується під патронатом міністра культури Чехії.

Оскільки повномасштабне вторгнення Росії в Україну триває, об'єкти культурної спадщини країни систематично обстрілюються, що призводить до руйнівних втрат історичних і мистецьких скарбів. У відповідь KKFF у співпраці з Міністерствами культури Чехії та України, Національним музеєм Чеської Республіки та Чеським комітетом Міжнародної ради музеїв (ICOM) за підтримки приватної філантропії та таких компаній, як MND, розпочав проєкт ARK наприкінці 2023 року. Революційні мобільні пристрої, які є центром проєкту, покликані зберегти українську літературу та культурні артефакти шляхом оцифрування. За даними ЮНЕСКО, з лютого 2022 року майже 500 культурних пам'яток було знищено або значно пошкоджено, проєкт ARK є життєво важливою спробою захистити ідентичність України та зберегти її спадщину для майбутніх поколінь.

Основою проєкту ARK є мобільні захисні транспортні засоби (MSV), оснащені найсучаснішими технологіями для захисту та транспортування культурних артефактів. Ці MSV мають автономну роботу, дистанційний моніторинг, відстеження в реальному часі та системи контролю навколишнього середовища. Крім того, функції безпеки запобігають несанкціонованому доступу та втручанню, створюючи безпечне середовище для захисту врятованих артефактів. Очікується, що перший MSV буде розгорнуто до кінця 2024 року.

Ці транспортні засоби дозволять працівникам культури в районах, що постраждали від війни, рятувати історичні книги та створювати цифрові копії та 3D-скани нерухомих об'єктів, таких як фрески, які неможливо фізично перемістити.

Любош Весели, керівник KKFF, зазначив: "Проєкт ARK має величезне значення для нашої організації, адже підтримка культури та мистецтва є основою нашої місії. Ми тривалий час підтримуємо Україну та її народ. З огляду на те, що ми стаємо свідками навмисного знищення культурної спадщини цієї країни, цей проєкт викликає у нас ще більш глибоке емоційне реагування".

Після проведення круглого столу, на якому зібралися представники різних культурних установ, було підписано спільну декларацію, що стосується ініціативи "Підтримка української культури" та ARK III — нової мобільної робочої станції для оцифрування, яка буде спеціально розроблена та запроваджена в 2025 році. Декларацію підписали Ондржей Храст, заступник міністра культури Чеської Республіки, і Максим Остапенко, генеральний директор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра".

Проект ARK III акцентуватиме увагу на цифровій трансформації 3D-об'єктів і розробляється в партнерстві з Національним музеєм Чеської Республіки. Унікальність ARK III полягає в його складності, адже він об'єднує функції збереження та цифровізації в одному компактному мобільному пристрої, що швидко розгортається. Це дозволить оцифрувати менші артефакти, що зберігаються в музеях і галереях України, які знаходяться під загрозою зникнення.

Ондржей Храст зазначив: "Ця ініціатива є критично важливою не лише для збереження української культури, а й для охорони світової культурної спадщини. Творці, письменники та історичні артефакти України становлять невід'ємну частину загального людського досвіду, збагачуючи світову культуру своїм унікальним внеском. Проєкт ARK забезпечує збереження цих безцінних ресурсів від руйнування внаслідок війни".

Максим Остапенко зазначив: "Проект ARK є справжньою опорою для культурних скарбів України та символом незламності в умовах викликів. Беручи під охорону нашу спадщину, ми захищаємо саму сутність України. Ця співпраця демонструє силу нашої єдності у збереженні того, що формує нашу ідентичність".

Міхал Лукеш, генеральний директор Національного музею Чеської Республіки, висловив думку, що "проект ARK має потенціал стати міжнародною моделлю для збереження культурної спадщини. Він ілюструє, як можуть взаємодіяти приватні фонди, корпорації, державні структурі та неурядові організації для ефективного захисту культурних цінностей, підвищуючи усвідомлення їхнього значення, особливо в зонах конфлікту. Якщо ця ініціатива надихне на аналогічні дії в інших країнах, це стане важливим кроком у розвитку руху за збереження культури."

Щоб дізнатися більше про проєкт "Ковчег" та про те, як його підтримати, відвідайте сайт.

Сімейний фонд, заснований чеським підприємцем Карелом Комареком та його дружиною Штепанкою, має на меті підтримку культурних, освітніх і соціальних ініціатив, які забезпечують стійкий вплив на суспільство. Головний акцент діяльності фонду полягає у розвитку та відновленні публічних просторів. Він перетворює парки, шкільні сади та інші комунальні ділянки на привабливі та функціональні місця, що зміцнюють взаємозв'язки всередині громад. Завдяки поєднанню будівельних і озеленювальних проектів з культурними та освітніми заходами, фонд створює простори, які сприяють діалогу, зберігають культурну спадщину та надихають на творчість, перетворюючи їх на життєво важливі осередки громади.

Related posts