Яка мета існування БРІКС? - Новини Весь Харків

Дозвольте нагадати кілька основних аспектів для тих, хто переживає через розширення цього клубу.

Усе почалося з того, що в 2006 році Росія, Індія, Китай і Бразилія – чотири гіганти країн, що розвиваються – створили своєрідний клуб за інтересами для ведення діалогу. Спочатку ця організація, відома як БРІК, позиціонувала себе як структура, яка має сприяти цим країнам у спільному наближенні до розвинених економік. Пізніше до групи приєдналася Південна Африка. А нещодавно, у 2023 році, до клубу долучилися ОАЕ, Іран, Єгипет і Ефіопія. Тепер до групи прагне приєднатися Туреччина. Натомість Аргентина нещодавно відмовилася від цієї ідеї, а Саудівська Аравія продовжує тримати дистанцію.

Значних глобальних досягнень у реалізації спільних проєктів в рамках організації не було, хоча й створили кілька аналогів інституцій ООН, наприклад, Банк розвитку БРІКС. Проте результати залишаються скромними, оскільки члени організації або географічно віддалені один від одного, як Росія і Бразилія, або мають глибокі конфлікти, як Індія і Китай. Незважаючи на це, формат продовжує існувати і навіть розширюється. Чому це відбувається?

За ці 18 років змінилося його позиціонування. Якщо у 2006 році це був клуб для тих, хто прагнув інтеграції у розвинений світ, то у 2024 році це вже об'єднання країн, які мають намір створити "більш справедливий світ". Тобто світ, де не буде домінування західного порядку денного та інституцій, створених "колективним Заходом". Однак важливо відзначити, що країни-учасниці об'єднання часто переслідують зовсім різні інтереси. Деякі з них, водночас співпрацюючи з БРІКС, упевнено рухаються в напрямку партнерства з США, Європою та Японією — як, наприклад, Індія та ОАЕ.

Отже, функціонування БРІКС (як і інших регіональних або глобальних об'єднань) повинно сприяти створенню "багатополярного світу" і надавати учасникам можливість для діалогу або полілогу на їх власній платформі.

Для таких країн, як Туреччина чи ОАЕ долучення до БРІКС дає можливість збільшити свій політичний вплив на глобальному рівні, просуваючи пантюркізм чи панарабізм на геть іншому міжнародному рівні.

Росія та Китай використовують БРІКС як майданчик для створення нових коаліцій і партнерств, що можуть бути корисними в умовах глобальної нестабільності. Індія та Китай також вбачають у цьому форматі можливість для дипломатичного діалогу, що ускладнений глибокими протиріччями та суперництвом між ними.

Коли країни-члени БРІКС говорять про "справедливий" міжнародний порядок, вони зазвичай мають на увазі створення світу, де домінування західних держав (США і Європи) в глобальних справах буде нівельовано.

Проте їхнє розуміння "справедливого порядку" може значно відрізнятися від того, що західні демократії вважають справедливістю. Для деяких автократій у БРІКС "справедливість" може означати можливість ігнорувати права людини, зберігати власні політичні структури, а також вести гібридні або відкриті війни проти сусідніх країн. Вони можуть виправдовувати це все "суверенітетом" і боротьбою з глобалізацією. Однак це неприйнятно для інших членів БРІКС.

Отже, організація продовжить бути ареною для діалогу та вікном, через яке Росія, Китай і частково Індія намагатимуться розширити свій вплив на "глобальний Південь". Проте вони будуть з підозрою ставитися один до одного. Це своєрідна платформа для діалогу, схожа на банку з щурами.

На жаль, я не можу переглянути вміст за вказаним посиланням. Якщо у вас є текст, який ви хочете зробити унікальним, будь ласка, вставте його сюди, і я із задоволенням допоможу вам у цьому.

Related posts