Причини підвищення цін на продукти в Україні: ключові фактори, які впливають на зростання вартості.
Відзначається, що на ціни товарів впливають численні фактори.
В Україні ціни на продукти продовжують зростати вже кілька місяців. Однією з основних причин цього підвищення стали несприятливі погодні умови, які спостерігалися влітку 2024 року.
"Громадське" пише, що рік видався важким для яблучних дерев через пізні заморозки, після яких прийшли спека та зливи. У результаті технічні сорти постійно дорожчають, а серед елітних сортів слабкий урожай.
Щодо молочних виробів, Україна стає все більш залежною від імпортних поставок. У першій половині жовтня імпорт вершкового масла зріс на 76%, кисломолочних продуктів – на 11%, а сирів – на 5%. Ці обставини призводять до зростання цін.
Крім того, може подорожчати соняшникова олія через підвищення цін на сировину, хоча поки що ціна практично незмінна. Рік виявився кліматично важким для мікрогріну та салатів, а тому їхня пропозиція обмежена.
"Спекотні умови без опадів суттєво вплинули на врожайність, терміни дозрівання та якість ряду овочів і фруктів, що, в свою чергу, відобразилося на їхній доступності на ринку. Зокрема, спостерігалося швидке подорожчання овочів для борщу та помідорів, а також зберігалися високі темпи зростання цін на огірки. Збільшення витрат на сировину та виробництво також вплинуло на ціни борошна і круп, - зазначили в НБУ."
Окрім того, ціни на картоплю зростають через зростаючий попит з боку виробників чіпсів і закусок.
Відзначається, що зростання цін на продукти харчування може призвести до зупинки бронювання військовозобов'язаних чоловіків для аграрних підприємств.
"Сезонність відіграє ключову роль в аграрному секторі. Якщо в певний момент, як от нині, ми не зможемо виконати необхідні роботи, це призведе до зупинки цього напрямку діяльності. Я не вважаю, що це викличе нестачу продуктів харчування в Україні. Проте, загалом економіка країни зазнає значних втрат. Так, ціни на продукти можуть зрости, але їхня кількість залишиться достатньою", - зазначив Леонід Козаченко, президент "Української аграрної конфедерації".
В Україні спостерігається швидке зростання цін на всі товари та послуги. Особливо відчутно подорожчали комунальні послуги, де тарифи на воду, електрику та газ зросли на 18,7%.
Окрім того, медичні послуги продовжують зростати в ціні, зафіксовано підвищення на 11,9%. Водночас, вартість освіти також зросла, в річному вимірі збільшившись на 12%.
Також зростання цін торкнулося і продуктів. За рік капуста подорожчала на 208,8%, картопля - на 88,8%, морква - на 51%, буряк - на 38,6%, вершкове масло - на 24,9%, яблука - на 20,4%.