Понад половина посад в апеляційних судах України залишаються вакантними, що створює загрозу безкарності злочинів.
На окремих суддів іноді припадає по три тисячі справ.
В апеляційних судах України наразі спостерігається значний дефіцит суддів, що відчутно впливає навіть на розгляд суспільно важливих справ. На серпень 2024 року із 1357 суддівських посад в українських апеляційних судах зайняті лише 643, що означає, що бракує 714 суддів. Про це пише Тетяна Безрук у своєму матеріалі для ZN.UA "Справа Катерини Гандзюк. Як брак суддів в Україні допомагає уникати відповідальності".
Авторка вказує на радше виняток, коли у справі про розстріли на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року, яка нині розглядається в апеляційному суді, засідання відбуваються регулярно - два або три рази на місяць, а розгляд справи у суді першої інстанції відбувався стабільно двічі на тиждень, хоча статті злочинів, в яких обвинувачуються підозрювані, не мають строків давності.
"Темпи розгляду справ значно залежать від ефективності роботи судді, його здатності належним чином організувати процес та розподілити час. Проте в деяких регіонах судді отримують до 3000 справ, що робить неможливим дотримання строків навіть при найкращих управлінських здібностях," — зазначив голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.
І хоча з 2023 року нова Вища рада правосуддя звільнила 155 суддів, заміну їм досі не призначили, бо Вища кваліфікаційна комісія суддів України не працювала з 2019 по 2023 роки, відповідно не проводила відбір суддів загалом, в тому числі і в апеляційні суди.
Голова Вищої ради правосуддя підкреслює, що Вища кваліфікаційна комісія суддів зараз працює під великим навантаженням через проведення відбору суддів до судів першої та апеляційної інстанцій, а також паралельно організовує конкурс до Вищого антикорупційного суду України. Проте, конкурс на посади суддів апеляційної інстанції планують завершити лише до серпня 2025 року. Через це чинні судді будуть змушені одночасно розглядати величезну кількість справ, а частина з них піде у відставку через досягнення пенсійного віку.
Голова комітету з питань правової політики Верховної Ради Денис Маслов у свою чергу каже, що депутати придумали "План Б" для вирішення проблеми, але питання ще не зрушило з місця. Зокрема законодавці вважають, що в такій ситуації можна дозволити ВРП тимчасово відряджати суддів із перших інстанцій до апеляційних судів.
"Ми ще три роки тому бачили цю небезпеку, тому зареєстрували проєкт закону №6049. Я сподіваюся, що нам не доведеться застосовувати цей варіант і ВККС вдасться швидко завершити конкурс. Але в окремих регіонах ми вже на межі зупинки", - вказав він на критичність ситуації, однак визнав, що законопроєкт досі не виносили голосування в парламент навіть у першому читанні.
Тим часом у Сумському апеляційному суді із штату у 25 суддів працюють лише чотири, у Харківському апеляційному суді з 60 суддів є тільки 14. Схожий стан справ у Чернігівській області.
Додатково дефіцит суддів призводить до того, що апеляційні суди не встигають розглядати справи до завершення термінів слідства і в підсумку винуватці навіть резонансних справ, як от замовники нападу на активістку Катерину Гандзюк, можуть уникнути покарання.